ПРИЛОГ I

Строго заштићене врсте које се налазе на Додацима CITES конвенције и на Додатку А Уредбе Комисије (ЕЗ) бр. 750/2013 од 29. јула 2013. године која допуњује Уредбу Савета (ЕЗ) бр. 338/97 о заштити врста дивље фауне и флоре регулисањем њихове трговине

 

FAUNA – ЖИВОТИЊЕ

CHORDATA – ХОРДАТА

MAMMALIA – СИСАРИ

РЕД

ПОРОДИЦА

ВРСТА 
Научни назив

ВРСТА 
Српски назив

НАПОМЕНА

ARTIODACTYLA (ПАПКАРИ)

Antilocapridae(Вилороге антилопе)

Antilocapra americana (само популација у Мексику; ни једна друга популација није укључена у Прилоге овог правилника)

Вилорога антилопа

(I)

Bovidae (Говеда)

Addax nasomaculatus

Адакс антилопа

(I)

Bos gaurus (искључујући одомаћени облик познат као Bos frontalis, на који се одредбе овог Правилника не односе)

Гаур

(I)

Bos mutus (искључујући одомаћени облик познат као Bos grunniensis, на који се одредбе овог правилника не односе)

Јак

(I)

Bos sauveli

Купреј

(I)

Bubalus depressicornis

Аноа

(I)

Bubalus mindorensis

Филипинска аноа (тамарау)

(I)

Bubalus quarlesi

Планинска аноа

(I)

Capra falconeri

Маркхор

(I)

Capricornis milneedwardsii

Кинески серов

(I)

Capricornis rubidus

Црвени серов

(I)

Capricornis sumatraensis

Суматрански серов

(I)

Capricornis thar

Хималајски серов

(I)

Cephalophus jentinki

Џентинков дујкер

(I)

Gazella cuvieri

Кивијеова газела

(I)

Gazella leptoceros

 

(I)

Hippotragus niger variani

Сабљаста антилопа (подврста variani –џиновска сабљаста антилопа)

(I)

Naemorhedus baileyi

Црвени горал

(I)

Naemorhedus caudatus

Дугорепи горал

(I)

Naemorhedus goral

Горал

(I)

Naemorhedus griseus

Кинески горал

(I)

Nanger dama

Дама газела

(I)

Oryx dammah

 

(I)

Oryx leucoryx

Арапски орикс

(I)

Ovis ammon hodgsonii

Аргали овца (подврстаhodgsonii –тибетански аргали)

(I)

Ovis ammon nigrimontana

Аргали овца (подврстаnigrimontana –аргали са Кара Тауа)

(I)

Ovis orientalis ophion

Кипарски муфлон

(I)

Ovis vignei vignei

Авганистански уријал

(I)

Pantholops hodgsonii

Ћиру

(I)

Pseudoryx nghetinhensis

Сиола

(I)

   

Rupicapra pyrenaica ornata

Пиринејска дивокоза (подврста ornata)

(II)

Camelidae(Камиле и ламе)

Vicugna vicugna (изузевши популације у Аргентини [популације у покрајинама Jujuy и Catamarca, и полузатворене популације Jujuy, Salta, Catamarca, La Rioja и San Juan]; Боливији [цела популација]; Чилеу [популација регије Primera]; Перуу [цела популација]; и Еквадору [цела популација], које су укључене у Прилог II овог правилника)

Викуња

(I)

Cervidae(Јелени)

Axis calamianensis

Каламијански јелен

(I)

Axis kuhlii

Кулијев јелен

(I)

Axis porcinus annamiticus

Свињски јелен

(I)

Blastocerus dichotomus

Мочварни јелен

(I)

Cervus elaphus hanglu

Јелен обични (подврста hanglu)

(I)

Dama dama mesopotamica

Персијски јелен лопатар

(I)

Hippocamelus spp.

Гвемали

(I)

Muntiacus crinifrons

Црни мунтјак

(I)

Muntiacus vuquanghensis

Џиновски мунтјак

(I)

Ozotoceros bezoarticus

Пампаски јелен

(I)

Pudu puda

Пуду

(I)

Rucervus duvaucelii

Барашинга јелен

(I)

Rucervus eldii

Елдијев јелен

(I)

Moschidae 
(Мошусни јелени)

Moschus spp. (само популације у Авганистану, Бутану, Индији, Мијанмару, Непалу и Пакистану; све друге популације су укључене у Прилог II овог правилника)

Мошусни јелени

(I)

Suidae (Свиње)

Babyrousa babyrussa

Бабируса

(I)

Babyrousa bolabatuensis

 

(I)

Babyrousa celebensis

 

(I)

Babyrousa togeanensis

 

(I)

Sus salvanius

Патуљаста свиња

(I)

Tayassuidae(Пекарији)

Catagonus wagneri

Чако пекари

(I)

CARNIVORA

(МЕСОЈЕДИ)

Ailuridae

Ailurus fulgens

Мали (црвени) панда

(I)

Canidae (Пси)

Canis lupus (све популације, осим оних у Шпанији северно од реке Дуеро и Грчкој северно од 39-те паралеле. Популације у Бутану, Индији, Непалу и Пакистану наведене су у Додатку I Конвенције; све друге популације су наведене у Додатку II). Одредбе овог правилника не односе се на Canis lupus familiaris и на Canis lupus dingo.

Вук

(I/II)

Canis simensis

Етиопски вук

 

Speothos venaticus

Колумбијски дивљи пас

(I)

Felidae (Мачке)

Acinonyx jubatus (одобрене су следеће извозне квоте за живе примерке и ловачке трофеје: Боцвана: 5; Намибија: 150; Зимбабве: 50. Трговина тим примерцима подлеже одредбама члана 3. овог правилника)

Гепард

(I)

Caracal caracal (само популација у Азији; све су друге популације укључене у Прилог II овог правилника)

Каракал (пустињски рис)

(I)

Catopuma temminckii

Азијска златна мачка

(I)

Felis nigripes

Црнонога мачка

(I)

Felis silvestris

Дивља мачка

(II)

Leopardus geoffroyi

Жофројева мачка

(I)

Leopardus jacobitus

Андска планинска мачка

(I)

Leopardus pardalis

Оцелот

(I)

Leopardus tigrinus

Тиграста мачка

(I)

Leopardus wiedii

Маргеј

(I)

Lynx lynx

Рис

(II)

Lynx pardinus

Иберски рис

(I)

Neofelis nebulosa

Облачасти леопард

(I)

Panthera leo persica

Азијски лав (подврста persica)

(I)

Panthera onca

Јагуар

(I)

Panthera pardus

Леопард

(I)

Panthera tigris

Тигар

(I)

   

Pardofelis marmorata

Пегава мачка

(I)

Prionailurus bengalensis bengalensis (само популације у Бангладешу, Индији и Тајланду; све друге популације су укључене у Прилог II овог правилника)

Леопардаста мачка

(I)

Prionailurus iriomotensis

Ириомоте мачка

(II)

Prionailurus planiceps

 

(I)

Prionailurus rubiginosus (само популација у Индији; све су друге популације укључене у Прилог II овог правилника)

 

(I)

Puma concolor coryi

Пума (подврстаcoryi са Флориде)

(I)

Puma concolor costaricensis

Пума (подврста из Костарике)

(I)

Puma concolor couguar

Пума (подврстаcouguar)

(I)

Puma yaguarondi (само популације у Центалној и Северној Америци; све друге популације су укључене у Прилог II овог правилника)

Јагуарунди

(I)

Uncia uncia

Снежни леопард

(I)

Mustelidae (Куне)

     

Lutrinae (Видре)

Aonyx capensis microdon (само популације у Камеруну и Нигерији; све друге популације су укључене у Прилог II овог правилника)

 

(I)

Enhydra lutris nereis

Јужна морска видра (подврстаnereis)

(I)

Lontra felina

 

(I)

Lontra longicaudis

 

(I)

Lontra provocax

 

(I)

Lutra lutra

Видра

(I)

Lutra nippon

Јапанска видра

(I)

Pteronura brasiliensis

Џиновска видра

(I)

Mustelinae

Mustela nigripes

Северноамерички црноноги твор

(I)

Otariidae

Arctocephalus philippii

 

(II)

Arctocephalus townsendi

 

(I)

Phocidae 
(Прави туљани)

Monachus spp.

Фока монахиња

(I)

Ursidae

(Медведи)

Ailuropoda melanoleuca

Панда

(I)

Helarctos malayanus

Сунчев медвед

(I)

Melursus ursinus

Медвед уснаш

(I)

Tremarctos ornatus

Медвед са наочарима

(I)

Ursus arctos (само су популације у Бутану, Кини, Мексику и Монголији и подврстаUrsus arctos isabellinus наведене у Додатку I Конвенције; све друге популације су наведене у Додатку II Конвенције)

Мрки медвед

(I/II)

Ursus thibetanus

Азијски црни медвед

(I)

Viverridae(Вивере, цибетке)

Prionodon pardicolor

Пегави линсанг

(I)

CETACEA (КИТОВИ)

 

CETACEA spp.

Китови

(I/II) (6)

CHIROPTERA

(СЛЕПИ МИШЕВИ)

Pteropodidae(Летеће

лисице, летипси)

Acerodon jubatus

 

(I)

Pteropus insularis

 

(I)

Pteropus livingstonii

 

(II)

Pteropus loochoensis

 

(I)

Pteropus mariannus

 

(I)

Pteropus molossinus

 

(I)

Pteropus pelewensis

 

(I)

Pteropus pilosus

 

(I)

Pteropus rodricensis

 

(II)

Pteropus samoensis

 

(I)

Pteropus tonganus

 

(I)

Pteropus ualanus

 

(I)

Pteropus voeltzkowi

 

(II)

Pteropus yapensis

 

(I)

CINGULATA

Dasypodidae(Оклопници)

Priodontes maximus

Џиновски оклопник

(I)

DASYUROMORPHIA

Dasyuridae

(Торбарски мишеви)

Sminthopsis longicaudata

 

(I)

Sminthopsis psammophila

 

(I)

DIPROTODONTIA

Macropodidae(Кенгури и валабији)

Lagorchestes hirsutus

 

(I)

Lagostrophus fasciatus

 

(I)

Onychogalea fraenata

 

(I)

Potoroidae

Bettongia spp.

 

(I)

Vombatidae(Вомбати)

Lasiorhinus krefftii

 

(I)

LAGOMORPHA

Leporidae

(Зечеви и кунићи)

Caprolagus hispidus

 

(I)

Romerolagus diazi

 

(I)

PERAMELEMORPHIA

Peramelidae(Бандикути)

Perameles bougainville

 

(I)

Thylacomyidae

Macrotis lagotis

Велики билби

(I)

PERISSODACTYLA (КОПИТАРИ)

Equidae (Коњи)

Equus africanus (изузевши одомаћени облик познат и под називом Equus asinus који не подлеже одредбама овог правилника)

Нубијски магарац (E. asinus – афрички дивљи магарац)

(I)

Equus grevyi

Грејвијева зебра

(I)

Equus hemionus (врста је наведена у Додатку II Конвенције, али су подврсте Equus hemionus hemionus и E. hemionus khur наведене у Додатку I Конвенције)

Aзијски магарац (E. hemionus hemionus – кулан)

(I/II)

Equus kiang

Кијанг

(II)

Equus przewalskii

Дивљи коњ Пржевалског

(I)

Equus zebra zebra

Ртска планинска зебра

(I)

Rhinocerotidae(Носорози)

Rhinocerotidae spp. (изузевши подврсту укључену у Прилог II овог правилника)

Носорози

(I)

Tapiridae(Тапири)

Tapiridae spp. (изузевши врсту укључену у Прилог II овог правилника)

Тапири

(I)

PRIMATES

(ПРИМАТИ)

Atelidae

(Пауколики мајмуни)

Alouatta coibensis

Црни дрекавац

(I)

Alouatta palliata

Плаштасти дрекавац

(I)

Alouatta pigra

 

(I)

Ateles geoffroyi frontatus

Црноруки паук – мајмун (подврстаfrontatus)

(I)

Ateles geoffroyi panamensis

Црноруки паук – мајмун (подврстаpanamensis)

(I)

Brachyteles arachnoides

 

(I)

Brachyteles hypoxanthus

 

(I)

Oreonax flavicauda

Жуторепи рунасти мајмун

(I)

Cebidae(Мармозети

и тамарини)

Callimico goeldii

Гелдијев мармозет

(I)

Callithrix aurita

Белоухи мармозет

(I)

Callithrix flaviceps

 

(I)

Leontopithecus spp.

Златни тамарини

(I)

Saguinus bicolor

Двобојни тамарин

(I)

Saguinus geoffroyi

Жофројев тамарин

(I)

Saguinus leucopus

 

(I)

Saguinus martinsi

 

(I)

Saguinus oedipus

 

(I)

Saimiri oerstedii

 

(I)

Cercopithecidae

(Мајмуни Старог

света)

Cercocebus galeritus

 

(I)

Cercopithecus diana

Диана мајмун

(I)

Cercopithecus roloway

 

(I)

Cercopithecus solatus

 

(II)

Colobus satanas

Црни колобус

(II)

Macaca silenus

Лав-макак

(I)

Mandrillus leucophaeus

Дрил

(I)

Mandrillus sphinx

Мадрил

(I)

Nasalis larvatus

Дугоноси мајмун

(I)

Piliocolobus foai

 

(II)

Piliocolobus gordonorum

 

(II)

Piliocolobus kirkii

 

(I)

Piliocolobus pennantii

 

(II)

Piliocolobus preussi

 

(II)

Piliocolobus rufomitratus

 

(I)

Piliocolobus tephroceles

 

(II)

   

Piliocolobus tholloni

 

(II)

Presbytis potenziani

 

(I)

Pygathrix spp.

Лангури

(I)

Rhinopithecus spp.

 

(I)

Semnopithecus ajax

 

(I)

Semnopithecus dussumieri

 

(I)

Semnopithecus entellus

 

(I)

Semnopithecus hector

 

(I)

Semnopithecus hypoleucos

 

(I)

Semnopithecus priam

 

(I)

Semnopithecus schistaceus

 

(I)

Simias concolor

 

(I)

Trachypithecus delacouri

 

(II)

Trachypithecus francoisi

 

(II)

Trachypithecus geei

 

(I)

Trachypithecus hatinhensis

 

(II)

Trachypithecus johnii

 

(II)

Trachypithecus laotum

 

(II)

Trachypithecus pileatus

 

(I)

Trachypithecus poliocephalus

 

(II)

Trachypithecus shortridgei

 

(I)

Cheirogaleidae(Патуљасти и 
мишолики лемури)

Cheirogaleidae spp.

Патуљасти лемури

(I)

Daubentoniidae

Daubentonia madagascariensis

Ај-ај

(I)

Hominidae

(Човеколики мајмуни)

Gorilla beringei

Источни (планински) горила

(I)

Gorilla gorilla

Западни горила

(I)

Pan spp.

Шимпанзе и бонобо

(I)

Pongo abelii

Орангутан са Суматре

(I)

Pongo pygmaeus

Орангутан са Борнеа

(I)

Hylobatidae(Гибони)

Hylobatidae spp.

Гибони

(I)

Indridae

Indridae spp.

Индрији, сифаке и рунасти лемури

(I)

Lemuridae(Лемури)

Lemuridae spp.

Лемури

(I)

Lepilemuridae(Ласичасти лемури)

Lepilemuridae spp.

 

(I)

Lorisidae(Лориси)

Nycticebus spp.

Лењи (Лорији)

(I)

Pitheciidae

Cacajao spp.

Уакарији

(I)

Callicebus barbarabrownae

 

(II)

Callicebus melanochir

 

(II)

Callicebus nigrifrons

Црночели тити

(II)

Callicebus personatus

Атлантски тити

(II)

Chiropotes albinasus

Белоноси саки

(I)

Tarsiidae (Авети)

Tarsius spp.

Авети

(II)

PROBOSCIDEA

(СУРЛАШИ)

Elephantidae

(Слонови)

Elephas maximus

Индијски слон

(I)

Loxodonta africana (изузевши популације у Боцвани, Намибији, Јужноафричкој Републици и Зимбабвеу, које су укључене у Прилог II овог правилника)

Афрички слон

(I)

RODENTIA (ГЛОДАРИ)

Chinchillidae(Чинчиле)

Chinchilla spp. (примерци одомаћеног облика не подлежу одредбама овог правилника)

Чинчила

(I)

Hystricidae(Бодљикави прасићи Старог света)

Hystrix cristata

Бодљикаво прасе

 

Muridae(Мишеви)

Leporillus conditor

 

(I)

Pseudomys fieldi praeconis

 

(I)

Xeromys myoides

 

(I)

Zyzomys pedunculatus

 

(I)

Sciuridae(Веверице)

Cynomys mexicanus

 

(I)

SIRENIA (СИРЕНЕ)

Dugongidae(Дугонзи, морске краве)

Dugong dugon

Дугонг

(I)

 

Trichechidae(Ламантини/ Манатији)

Trichechus inunguis

 

(I)

Trichechus manatus

 

(I)

Trichechus senegalensis

 

(I)

AVES – ПТИЦЕ

РЕД

ПОРОДИЦА

ВРСТА 
Научни назив

ВРСТА 
Српски назив

НАПОМЕНА

ANSERIFORMES

(ГУШЧАРИЦЕ)

Anatidae

(Патке, гуске,

лабудови)

Anas aucklandica

Окландска крџа

(I)

Anas chlorotis

Новозеландска крџа

(I)

Anas laysanensis

Лајсанска патка

(I)

Anas nesiotis

 

(I)

Anas querquedula

Гроготовац

 

Asarcornis scutulata

Белокрила патка

(I)

Aythya innotata

Мадагаскарска патка њорка

 

Aythya nyroca

Патка њорка

 

Branta canadensis leucopareia

Канадска гуска (ssp. leucopareia)

(I)

Branta ruficollis

Гуска црвеновољка

(II)

Branta sandvicensis

Хавајска гуска

(I)

Mergus octosetaceus

Бразилски ронац

 

Oxyura leucocephala

Белоглава патка

(II)

Rhodonessa caryophyllacea (можда изумрла)

Ружичастоглава патка

(I)

Tadorna cristata

 

 

APODIFORMES (ЧИОПЕ)

Trochilidae(Колибри)

Glaucis dohrnii

Бахијски (Колибри)

(I)

CHARADRIIFORMES (ШЉУКАРИЦЕ)

Laridae(Галебови)

Larus relictus

Монголски галеб

(I)

Scolopacidae(Шљуке,

Numenius borealis

Ескимска царска шљука

(I)

спрудници, спрутке и

Numenius tenuirostris

Танкокљуни царска шљука

(I)

лисконоге)

Tringa guttifer

Сахалински спрудник

(I)

CICONIIFORMES

(ЧАПЉЕ)

Ardeidae(Чапље)

Ardea alba

Велика бела чапља

 

Bubulcus ibis

Чапља говедарка

 

Egretta garzetta

Мала бела чапља

 

Ciconiidae (Роде)

Ciconia boyciana

Црнокљуна рода

(I)

Ciconia nigra

Црна рода

(II)

Ciconia stormi

Црнокапа рода

 

Jabiru mycteria

Јабиру 

(I)

Leptoptilos dubius

Асамски марабу

 

Mycteria cinerea

Црвенолика рода

(I)

Phoenicopteridae(Пламенци)

Phoenicopterus ruber

Пламенац

(II)

Threskiornithidae

(Ражњеви, кашичари)

Geronticus calvus

Црвенокапи ражањ

(II)

Geronticus eremita

Ћелави ражањ

(I)

Nipponia nippon

Црвенолики ражањ

(I)

Platalea leucorodia

Кашичар

(II)

Pseudibis gigantea

Велики ибис

 

COLUMBIFORMES

(ГОЛУБОВИ)

Columbidae

(Голубови, грлице)

Caloenas nicobarica

Кудрави голуб

(I)

Claravis godefrida

Љубичастокрили голуб

 

Columba livia

Дивљи голуб

 

Ducula mindorensis

Миндорска воћарица

(I)

Leptotila wellsi

Гренадски голуб

 

Streptopelia turtur

Грлица

 

CORACIIFORMES

(МОДРОВРАНЕ)

Bucerotidae

(Кљунорози)

Aceros nipalensis

Црвеногрли кљунорожац

(I)

Buceros bicornis

Велики кљунорог

(I)

Rhinoplax vigil

Шлемасти кљунорог

(I)

Rhyticeros subruficollis

 

(I)

CUCULIFORMES (КУКАВИЦЕ)

Musophagidae(Туракои)

Tauraco bannermani

Камерунски турако

(II)

FALCONIFORMES

(ГРАБЉИВИЦЕ)

Accipitridae

(Јастребови, мишари,

орлови)

Accipiter brevipes

Краткопрсти кобац

(II)

Accipiter gentilis

Јастреб

(II)

Accipiter nisus

Кобац

(II)

Aegypius monachus

Црни лешинар

(II)

   

Aquila adalberti

Шпански крсташ

(I)

Aquila chrysaetos

Сури орао

(II)

Aquila clanga

Црни орао

(II)

Aquila heliaca

Крсташ

(I)

Aquila pomarina

Орао кликташ

(II)

Buteo buteo

Мишар

(II)

Buteo lagopus

Гаћасти мишар

(II)

Buteo rufinus

Риђи мишар

(II)

Chondrohierax uncinatus wilsonii

Кукастокљуна луња

(I)

Circaetus gallicus

Змијар

(II)

Circus aeruginosus

Еја мочварица

(II)

Circus cyaneus

Пољска еја

(II)

Circus macrourus

Степска еја

(II)

Circus pygargus

Еја ливадарка

(II)

Elanus caeruleus

Бела луња

(II)

Eutriorchis astur

Мадагаскарски змијар

(II)

Gypaetus barbatus

Брадан

(II)

Gyps fulvus

Белоглави суп

(II)

Haliaeetus spp. (врста Haliaeetus albicilla наведена је у Додатку I Конвенције; друге врсте су наведене у Додатку II Конвенције)

Белорепани

(I/II)

Harpia harpyja

Харпија

(I)

Hieraaetus fasciatus

Пругасти орао

(II)

Hieraaetus pennatus

Патуљасти орао

(II)

Leucopternis occidentalis

Пругастоглави мишар

(II)

Milvus migrans

Црна луња

(II)

Milvus milvus

Црвена луња

(II)

Neophron percnopterus

Бела кања

(II)

Pernis apivorus

Осичар

(II)

Pithecophaga jefferyi

Филипински орао

(I)

Cathartidae

(Амерички лешинари)

Gymnogyps californianus

Калифорнијски кондор

(I)

Vultur gryphus

Андски кондор

(I)

Falconidae(Соколови)

Falco araeus

Сејшелска ветрушка

(I)

Falco biarmicus

Кршки соко

(II)

Falco cherrug

Степски соко

(II)

Falco columbarius

Мали соко

(II)

Falco eleonorae

Морски соко

(II)

Falco jugger

Индијски соко

(I)

Falco naumanni

Белонокта ветрушка

(II)

Falco newtoni (само сејшелска популација)

Мадагаскарска ветрушка

(I)

Falco pelegrinoides

Пустињски соко

(I)

Falco peregrinus

Сиви соко

(I)

Falco punctatus

Маурицијуска ветрушка

(I)

Falco rusticolus

Северни соко

(I)

Falco subbuteo

Соко ластавичар

(II)

Falco tinnunculus

Ветрушка

(II)

Falco vespertinus

Сива ветрушка

(II)

Pandionidae(Орлови рибари)

Pandion haliaetus

Орао рибар

(II)

GALLIFORMES

(КОКОШКЕ)

Cracidae (Гуани,

чачалаке, хокои)

Crax alberti

Плавокљуни хоко

(III Колумбија)

Crax blumenbachii

Крунсати хоко

(I)

Mitu mitu

Алагоашки хоко

(I)

Oreophasis derbianus

Рогати гуан

(I)

Penelope albipennis

Белокрили гуан

(I)

Pipile jacutinga

Црночели гуан

(I)

Pipile pipile

Тринидадски гуан

(I)

Megapodiidae(Коке хумкашице)

Macrocephalon maleo

Сулавешка кокошка

(I)

 

Phasianidae

(Јаребице,

препелице, фазани,

кокошке)

Catreus wallichii

Хималајски фазан

(I)

Colinus virginianus ridgwayi

 

(I)

Crossoptilon crossoptilon

Бели фазан

(I)

Crossoptilon mantchuricum

Бркати фазан

(I)

Lophophorus impejanus

Хималајски монал

(I)

Lophophorus lhuysii

Кинески монал

(I)

Lophophorus sclateri

Белолеђи монал

(I)

Lophura edwardsi

Вијетнамски фазан

(I)

Lophura swinhoii

Тајвански фазан

(I)

Odontophorus strophium

Огрличаста препелица

 

Ophrysia superciliosa

Хималајска препелица

 

Polyplectron napoleonis

Палавански паунаш

(I)

Rheinardia ocellata

Пегави паун

(I)

Syrmaticus ellioti

Белотрби фазан

(I)

Syrmaticus humiae

Плавоврати фазан

(I)

Syrmaticus mikado

Мрки фазан

(I)

Tetraogallus caspius

Каспијска кока

(I)

Tetraogallus tibetanus

Тибетанска кока

(I)

Tragopan blythii

Црвеногруди трагопан

(I)

Tragopan caboti

Пегави трагопан

(I)

Tragopan melanocephalus

Мрки трагопан

(I)

GRUIFORMES

(ЖДРАЛОВИ)

Gruidae

(Ждралови)

Grus americana

Бели ждрал

(I)

Grus canadensis (врста је наведена у Додатку II Конвенције, али су подврсте Grus canadensis nesiotes и Grus canadensis pulla наведене у Додатку I Конвенције)

Канадски ждрал

(I/II)

Grus grus

Ждрал

(II)

Grus japonensis

Црвенокапи ждрал

(I)

Grus leucogeranus

Сибирски ждрал

(I)

Grus monacha

Кинески ждрал

(I)

Grus nigricollis

Црноврати ждрал

(I)

Grus vipio

Монголски ждрал

(I)

Otididae

(Дропље)

Ardeotis nigriceps

Индијска дропља

(I)

Chlamydotis macquenii

 

(I)

Chlamydotis undulata

Хубара

(I)

Houbaropsis bengalensis

 

(I)

Otis tarda

Дропља

(II)

Sypheotides indicus

 

(II)

Tetrax tetrax

Мала дропља

(II)

Rallidae (Барске коке и лиске)

Gallirallus sylvestris

Смеђа кокица

(I)

Rhynochetidae(Кагуи)

Rhynochetos jubatus

Кагу

(I)

PASSERIFORMES (ПЕВАЧИЦЕ)

Atrichornithidae(Пиргашице )

Atrichornis clamosus

Црногруда пиргашица

(I)

Cotingidae

(Котинге)

Cotinga maculata

 

(I)

Xipholena atropurpurea

 

(I)

Fringillidae(Зебе)

Carduelis cucullata

Венецулеански чижак

(I)

Hirundinidae(Ласте)

Pseudochelidon sirintarae

 

(I)

Icteridae(Трупијали)

Xanthopsar flavus

 

(I)

Meliphagidae(Медоједи)

Lichenostomus melanops cassidix

 

(I)

Muscicapidae(Мухарице)

Acrocephalus rodericanus

 

(III Маурицијус)

Dasyornis broadbenti litoralis (можда изумрла)

 

(I)

Dasyornis longirostris

 

(I)

Picathartes gymnocephalus

Беловрата гологлавка

(I)

Picathartes oreas

 

(I)

Pittidae (Пите)

Pitta gurneyi

 

(I)

Pitta kochi

 

(I)

 

Sturnidae(Чворци)

Leucopsar rothschildi

Балијска мина

(I)

Zosteropidae(Белооке)

Zosterops albogularis

 

(I)

PELECANIFORMES (НЕСИТИ)

Fregatidae(Брзани)

Fregata andrewsi

Белотрби брзан

(I)

Pelecanidae(Несити)

Pelecanus crispus

Кудрави несит

(I)

Sulidae (Блуне)

Papasula abbotti

Црнокрила блуна

(I)

PICIFORMES (ДЕТЛИЋИ)

Picidae (Детлићи)

Dryocopus javensis richardsi

Белотрба жуна

(I)

PODICIPEDIFORMES (ГЊУРЦИ)

Podicipedidae(Гњурци)

Podilymbus gigas

Атлантски гњурац

(I)

PROCELLARIIFORMES (ЦЕВОНОСКЕ)

Diomedeidae(Албатроси)

Phoebastria albatrus

Жутоглави албатрос

(I)

PSITTACIFORMES

(ПАПАГАЈИ)

Cacatuidae

(Какадуи)

Cacatua goffiniana

Танимбарски какаду

(I)

Cacatua haematuropygia

Филипински какаду

(I)

Cacatua moluccensis

Молучки какаду

(I)

Cacatua sulphurea

Мали жутоћуби какаду

(I)

Probosciger aterrimus

Палмин какаду

(I)

Loriidae (Лорији)

Eos histrio

Плавогруди лори

(I)

Vini spp. (врста Vini ultramarina наведена је у Додатку I Конвенције, остале су врсте наведене у Додатку II Конвенције)

Плави лорији

(I/II)

Psittacidae(Папагаји)

Amazona arausiaca

Доминикански амазонац

(I)

Amazona auropalliata

Амазонац жутог потиљка

(I)

Amazona barbadensis

Жуторамени амазонац

(I)

Amazona brasiliensis

Шареноглаваи амазонц

(I)

Amazona finschi

Финшијев амазонац

(I)

Amazona guildingii

Пламени амазонац

(I)

Amazona imperialis

Царски амазонац

(I)

Amazona leucocephala

Кубански амазонац

(I)

Amazona oratrix

Жутоглави амазонац

(I)

Amazona pretrei

Црвенолики амазонац

(I)

Amazona rhodocorytha

Плаволики амазонац

(I)

Amazona tucumana

Тукумански амазонац

(I)

Amazona versicolor

Кестењастогруди амазонац

(I)

Amazona vinacea

Љубичастогруди амазонац

(I)

Amazona viridigenalis

Тамаулипски амазонц

(I)

Amazona vittata

Порторикански амазонц

(I)

Anodorhynchus spp.

Плави макаои

(I)

Ara ambiguus

Зелена ара

(I)

Ara glaucogularis

Плавогрла ара

(I)

Ara macao

Црвено-плава ара

(I)

Ara militaris

Војничка ара

(I)

Ara rubrogenys

Црвеночела ара

(I)

Cyanopsitta spixii

Плава ара

(I)

Cyanoramphus cookii

 

(I)

Cyanoramphus forbesi

Чатамска козица

(I)

Cyanoramphus novaezelandiae

Козица

(I)

Cyanoramphus saisseti

 

(I)

Cyclopsitta diophthalma coxeni

 

(I)

Eunymphicus cornutus

Ћубаста козица

(I)

Guarouba guarouba

Златна јандаја

(I)

Neophema chrysogaster

Наранџастотрби папагај

(I)

Ognorhynchus icterotis

Жутолика јандаја

(I)

Pezoporus occidentalis (можда изумрла)

 

(I)

Pezoporus wallicus

Подземни папагај

(I)

Pionopsitta pileata

Црвеночели папагај

(I)

Primolius couloni

Плавоглава ара

(I)

Primolius maracana

Плавокрила ара

(I)

Psephotus chrysopterygius

Плави папагај

(I)

Psephotus dissimilis

Плавотрби папагај

(I)

   

Psephotus pulcherrimus (можда изумрла)

Рајски папагај

(I)

Psittacula echo

Маурицијуски александар

(I)

Pyrrhura cruentata

Црвеноухи папагај

(I)

Rhynchopsitta spp.

Дебелокљуни папагаји

(I)

Strigops habroptilus

Какапо

(I)

RHEIFORMES

Rheidae (Нандуи)

Pterocnemia pennata (изузевши популације врсте Pterocnemia pennata pennata, које су укључене у Прилог II овог Правилника)

Мали нанду

(I)

SPHENISCIFORMES (ПИНГВИНИ)

Spheniscidae(Пингвини)

Spheniscus humboldti

Хумболтски пингвин

(I)

STRIGIFORMES

(СОВЕ)

Strigidae (Сове)

Aegolius funereus

Гаћаста кукумавка

(II)

Asio flammeus

Ритска сова

(II)

Asio otus

Утина

(II)

Athene noctua

Кукумавка

(II)

Bubo bubo

Буљина

(II)

Glaucidium passerinum

Мала сова

(II)

Heteroglaux blewitti

Шумска кукумавка

(I)

Mimizuku gurneyi

Велики ћук

(I)

Ninox novaeseelandiae undulata

Новозеландски ћук

(I)

Ninox natalis

Индонезијски ћук

(I)

Nyctea scandiaca

Снежна сова

(II)

Otus ireneae

Кенијски ћук

(II)

Otus scops

Ћук

(II)

Strix aluco

Шумска сова

(II)

Strix nebulosa

Лапонска сова

(II)

Strix uralensis (осим подврсте Strix uralensis davidi која је укључена у Прилог II овог правилника)

Дугорепа сова

(II)

Surnia ulula

Јастребача

(II)

Tytonidae(Кукувије)

Tyto alba

Кукувија

(II)

Tyto soumagnei

Мадагаскарска кукувија

(I)

STRUTHIONIFORMES (НОЈЕВИ)

Struthionidae(Нојеви)

Struthio camelus (само популације у Алжиру, Буркини Фасо, Камеруну, Централноафричкој Републици, Чаду, Малију, Мауританији, Мароку, Нигеру, Нигерији, Сенегалу и Судану; ниједна друга популација није укључена у Прилоге овог Правилника)

Ној

(I)

TINAMIFORMES (ТИНАМУИ)

Tinamidae(Тинамуи)

Tinamuss solitarius

Парагвајски тинаму

(I)

TROGONIFORMES (ТРОГОНИ)

Trogonidae(Трогони)

Pharomachrus mocinno

Дугорепи квецал

(I)

REPTILIA – ГМИЗАВЦИ

РЕД

ПОРОДИЦА

ВРСТА 
Научни назив

ВРСТА 
Српски назив

НАПОМЕНА

CROCODYLIA

Alligatoridae

(Алигатори)

Alligator sinensis

Кинески алигатор

(I)

Caiman crocodilus apaporiensis

 

(I)

Caiman latirostris (изузевши популацију у Аргентини која је укључена у Прилог II овог правилника)

Широконоси кајман

(I)

Melanosuchus niger (изузевши популацију у Бразилу и Еквадору која је укључена у Прилог II овог правилника и подлеже нултој годишњој извозној квоти све док годишњу извозну квоту не одобри Секретаријат Конвенције o међународној трговини угроженим врстама дивље флоре и фауне и Стручна комисија за крокодиле IUCN-a)

Црни кајман

(I)

Crocodylidae(Крокодили)

Crocodylus acutus (изузевши популације на Куби, која је укључена у Прилог II овог правилника)

Амерички крокодил

(I)

Crocodylus cataphractus

 

(I)

Crocodylus intermedius

Ориноко корокодил

(I)

Crocodylus mindorensis

Филипински крокодил

(I)

Crocodylus moreletii (изузевши популације у Белизу и Мексику које су укључене у Прилог II овог правилника, са нултом извозном квотом за комерцијалне сврхе)

Морелејев крокодил

(I)

   

Crocodylus niloticus (изузевши популације у Боцвани, Египту [подложе нултој годишњој извозној квоти за комерцијалне сврхе], Етиопији, Кенији, Мадагаскару, Малавију, Мозамбику, Намибији, Јужноафричкој Републици, Уганди, Уједињеној Републици Танзанији [подложе годишњој извозној квоти највише до 1.600 дивљих примерака укључујући ловачке трофеје поред примерака добијених фармским узгојем], Замбији и Зимбабвеу; ове су популације укључене у Прилог II овог правилника)

Нилски крокодил

(I)

Crocodylus palustris

Мочварни крокодил

(I)

Crocodylus porosus (изузевши популације у Аустралији, Индонезији и Папуа Новој Гвинеји, које су укључене у Прилог II овог правилника)

Естуарски крокодил

(I)

Crocodylus rhombifer

Кубански крокодил

(I)

Crocodylus siamensis

Сијамски крокодил

(I)

Osteolaemus tetraspis

Западноафрички патуљасти крокодил

(I)

Tomistoma schlegelii

Лажни гавијал

(I)

Gavialidae(Гавијали)

Gavialis gangeticus

Гавијал

(I)

RHYNCHOCEPHALIA

Sphenodontidae(Туатаре)

Sphenodon spp.

Туатара

(I)

SAURIA

Chamaeleonidae

(Камелеони)

Brookesia perarmata

 

(I)

Chamaeleo chamaeleon

Средоземни камелеон

(II)

Gekkonidae(Гекони)

Phelsuma guentheri

Гунтеров гекон

(II)

Helodermatidae

Heloderma horridum charlesbogerti

Гила чудовиште

(I)

Iguanidae(Игуане)

Brachylophus spp.

Игуане са Фиџија

(I)

Cyclura spp.

 

(I)

Sauromalus varius

Шарена чуквала

(I)

Lacertidae

Gallotia simonyi

 

(I)

Podarcis lilfordi

 

(II)

Podarcis pityusensis

 

(II)

Varanidae

(Варани)

Varanus bengalensis

Бенгалски варан

(I)

Varanus flavescens

 

(I)

Varanus griseus

 

(I)

Varanus komodoensis

Комодски змај

(I)

Varanus nebulosus

 

(I)

Varanus olivaceus

 

(II)

SERPENTES

Boidae (Удави)

Acrantophis spp.

 

(I)

Boa constrictor occidentalis

Аргентиска боа

(I)

Epicrates inornatus

 

(I)

Epicrates monensis

 

(I)

Epicrates subflavus

 

(I)

Eryx jaculus

Пешчани удав

(II)

Sanzinia madagascariensis

Мадагаскарска боа

(I)

Bolyeriidae

Bolyeria multocarinata

 

(I)

Casarea dussumieri

 

(I)

Pythonidae(Питони)

Python molurus molurus

Индијски питон

(I)

Viperidae

Vipera latifii

 

(I)

Vipera ursinii (само популација у Европи осим подручја у саставу бившег СССР-a; те популације нису укључене у Прилоге овог Правилника)

Планински шарган

TESTUDINES

Chelidae

Pseudemydura umbrina

 

(I)

Cheloniidae

Cheloniidae spp.

Морске корњаче

(I)

Dermochelyidae

Dermochelys coriacea

Кожаста морска корњача

(I)

Emydidae

(Барске корњаче)

Glyptemys muhlenbergii

 

(I)

Terrapene coahuila

 

(I)

Geoemydidae

Batagur affinis

 

(I)

Batagur baska

 

(I)

Geoclemys hamiltonii

 

(I)

Melanochelys tricarinata

 

(I)

Morenia ocellata

 

(I)

Pangshura tecta

 

(I)

 

Platysternidae

Platysternidae spp.

 

(I)

Testudinidae

(Копнене корњаче)

Astrochelys radiata

 

(I)

Astrochelys yniphora

 

(I)

Chelonoidis nigra

 

(I)

Geochelone platynota

 

(I)

Gopherus flavomarginatus

 

(I)

Malacochersus tornieri

 

(II)

Psammobates geometricus

 

(I)

Pyxis arachnoides

 

(I)

Pyxis planicauda

 

(I)

Testudo graeca

Грчка корњача

(II)

Testudo hermanni

Шумска корњача

(II)

Testudo kleinmanni

 

(I)

Testudo marginata

 

(II)

Trionychidae

Apalone spinifera atra

 

(I)

Chitra chitra

 

(I)

Chitra vandijkii

 

(I)

Nilssonia gangeticus

 

(I)

Nilssonia hurum

 

(I)

Nilssonia nigricans

 

(I)

AMPHIBIA – ВОДОЗЕМЦИ

РЕД

ПОРОДИЦА

ВРСТА 
Научни назив

ВРСТА 
Српски назив

НАПОМЕНА

ANURA (БЕЗРЕПИ ВОДОЗЕМЦИ)

Bufonidae(Краставе жабе)

Altiphrynoides spp.

 

(I)

Ameitophrynus superciliaris

 

(I)

Atelopus zeteki

 

(I)

Incilius periglenes

 

(I)

Nectophrynoides spp.

 

(I)

Nimbaphrynoides spp.

 

(I)

Microhylidae

Dyscophus antongilii

 

(I)

CAUDATA (РЕПАТИ

ВОДОЗЕМЦИ)

Cryptobranchidae

Andrias spp.

 

(I)

Salamandridae

Neurergus kaiseri

 

(I)

PISCES – РИБЕ

CHONDRICHTHYES (ELASMOBRANCHII) – РУШЉОРИБЕ

РЕД

ПОРОДИЦА

ВРСТА 
Научни назив

ВРСТА 
Српски назив

НАПОМЕНА

PRISTIFORMES (РАЖЕ)

Pristidae(Teстераче)

Pristidae spp.

 

(I)

ACTINOPTERYGII – ЗРАКОПЕРКЕ

РЕД

ПОРОДИЦА

ВРСТА 
Научни назив

ВРСТА 
Српски назив

НАПОМЕНА

ACIPENSERIFORMES

Acipenseridae

(Кечиге, јесетровке)

Acipenser brevirostrum

 

(I)

Acipenser sturio

Атланска јесетра

(I)

CYPRINIFORMES

Catostomidae(Припијаче)

Chasmistes cujus

 

(I)

Cyprinidae(Шаранке)

Probarbus jullieni

 

(I)

OSTEOGLOSSIFORMES

Osteoglossidae

Scleropages formosus

 

(I) (9)

PERCIFORMES

Sciaenidae

Totoaba macdonaldi

 

(I)

SILURIFORMES

Pangasiidae

Pangasianodon gigas

 

(I)

SARCOPTERYGII – ШАКОПЕРКЕ

РЕД

ПОРОДИЦА

ВРСТА 
Научни назив

ВРСТА 
Српски назив

НАПОМЕНА

COELACANTHIFORMES

Latimeriidae

Latimeria spp.

Латимерија, целакант

(I)

ARTHROPODA – ЗГЛАВКАРИ

INSECTA – ИНСЕКТИ

РЕД

ПОРОДИЦА

ВРСТА 
Научни назив

ВРСТА 
Српски назив

НАПОМЕНА

LEPIDOPTERA

(ЛЕПТИРИ)

Papilionidae

(Ластини репци)

Ornithoptera alexandrae

 

(I)

Papilio chikae

 

(I)

Papilio homerus

 

(I)

   

Papilio hospiton

 

(I)

Parnassius apollo

Аполон

(II)

MOLLUSCA – МЕКУШЦИ

BIVALVIA – ШКОЉКЕ

РЕД

ПОРОДИЦА

ВРСТА 
Научни назив

ВРСТА 
Српски назив

НАПОМЕНА

UNIONOIDA

Unionidae

Conradilla caelata

 

(I)

Dromus dromas

 

(I)

Epioblasma curtisii

 

(I)

Epioblasma florentina

 

(I)

Epioblasma sampsonii

 

(I)

Epioblasma sulcata perobliqua

 

(I)

Epioblasma torulosa gubernaculum

 

(I)

Epioblasma torulosa torulosa

 

(I)

Epioblasma turgidula

 

(I)

Epioblasma walkeri

 

(I)

Fusconaia cuneolus

 

(I)

Fusconaia edgariana

 

(I)

Lampsilis higginsii

 

(I)

Lampsilis orbiculata orbiculata

 

(I)

Lampsilis satur

 

(I)

Lampsilis virescens

 

(I)

Plethobasus cicatricosus

 

(I)

Plethobasus cooperianus

 

(I)

Pleurobema plenum

 

(I)

Potamilus capax

 

(I)

Quadrula intermedia

 

(I)

Quadrula sparsa

 

(I)

Toxolasma cylindrellus

 

(I)

Unio nickliniana

 

(I)

Unio tampicoensis tecomatensis

 

(I)

Villosa trabalis

 

(I)

GASTROPODA – ПУЖЕВИ

РЕД

ПОРОДИЦА

ВРСТА 
Научни назив

ВРСТА 
Српски назив

НАПОМЕНА

STYLOMMATOPHORA

Achatinellidae 

Achatinella spp.

 

(I)

FLORA – БИЉКЕ

РЕД

ПОРОДИЦА

ВРСТА 
Научни назив

ВРСТА 
Српски назив

НАПОМЕНА

 

Agavaceae(Агаве)

Agave parviflora

 

(I)

Apocynaceae

Pachypodium ambongense

 

(I)

Pachypodium baronii

 

(I)

Pachypodium decaryi

 

(I)

Araucariaceae(Араукарије)

Araucaria araucana

Араукаријa

(I)

Cactaceae(Кактуси)

Ariocarpus spp.

 

(I)

Astrophytum asterias

 

(I)

Aztekium ritteri

 

(I)

Coryphantha werdermannii

 

(I)

Discocactus spp.

 

(I)

Echinocereus ferreirianus ssp. lindsayi

 

(I)

Echinocereus schmollii

 

(I)

Escobaria minima

 

(I)

Escobaria sneedii

 

(I)

Mammillaria pectinifera

 

(I)

Mammillaria solisioides

 

(I)

Melocactus conoideus

 

(I)

Melocactus deinacanthus

 

(I)

   

Melocactus glaucescens

 

(I)

Melocactus paucispinus

 

(I)

Obregonia denegrii

 

(I)

Pachycereus militaris

 

(I)

Pediocactus bradyi

 

(I)

Pediocactus knowltonii

 

(I)

Pediocactus paradinei

 

(I)

Pediocactus peeblesianus

 

(I)

Pediocactus sileri

 

(I)

Pelecyphora spp.

 

(I)

Sclerocactus brevihamatus ssp. tobuschii

 

(I)

Sclerocactus erectocentrus

 

(I)

Sclerocactus glaucus

 

(I)

Sclerocactus mariposensis

 

(I)

Sclerocactus mesae-verdae

 

(I)

Sclerocactus nyensis

 

(I)

Sclerocactus papyracanthus

 

(I)

Sclerocactus pubispinus

 

(I)

Sclerocactus wrightiae

 

(I)

Strombocactus spp.

 

(I)

Turbinicarpus spp.

 

(I)

Uebelmannia spp.

 

(I)

Compositae (Asteraceae)(Главочике)

Saussurea costus (наводи се и као S. lappa или Aucklandia costus)

 

(I)

Cupressaceae

Fitzroya cupressoides

 

(I)

Pilgerodendron uviferum

 

(I)

Cycadaceae

Cycas beddomei

 

(I)

Euphorbiaceae

(Млечике)

Euphorbia ambovombensis

 

(I)

Euphorbia capsaintemariensis

 

(I)

Euphorbia cremersii

 

(I)

Euphorbia cylindrifolia

 

(I)

Euphorbia decaryi

 

(I)

Euphorbia francoisii

 

(I)

Euphorbia handiensis

 

(II)

Euphorbia lambii

 

(II)

Euphorbia moratii (Укључује варијетете antsingiensis, bemarahensis и multiflora)

 

(I)

Euphorbia parvicyathophora

 

(I)

Euphorbia quartziticola

 

(I)

Euphorbia stygiana

 

(II)

Euphorbia tulearensis

 

(I)

Fouquieriaceae

Fouquieria fasciculata

 

(I)

Fouquieria purpusii

 

(I)

Leguminosae (Fabaceae)(Лептирњаче)

Dalbergia nigra

 

(I)

Liliaceae

Aloe albida

 

(I)

Aloe albiflora

 

(I)

Aloe alfredii

 

(I)

Aloe bakeri

 

(I)

Aloe bellatula

 

(I)

Aloe calcairophila

 

(I)

Aloe compressa (Укључује варијетете paucituberculata, rugosquamosa и schistophila)

 

(I)

Aloe delphinensis

 

(I)

Aloe descoingsii

 

(I)

Aloe fragilis

 

(I)

Aloe haworthioides (Укључује варијетет aurantiaca)

 

(I)

   

Aloe helenae

 

(I)

Aloe laeta (Укључује варијетет maniaensis)

 

(I)

Aloe parallelifolia

 

(I)

Aloe parvula

 

(I)

Aloe pillansii

 

(I)

Aloe polyphylla

 

(I)

Aloe rauhii

 

(I)

Aloe suzannae

 

(I)

Aloe versicolor

 

(I)

Aloe vossii

 

(I)

Nepenthaceae

Nepenthes khasiana

 

(I)

Nepenthes rajah