ПРИЛОГ III

Заштићене врсте које се налазе на Додацима CITES конвенције и на Додатку C Уредбе Комисије (ЕЗ) бр. 750/2013 од 29. јула 2013. године која допуњује Уредбу Савета (ЕЗ) бр. 338/97 о заштити врста дивље фауне и флоре са регулисањем њихове трговине

 

FAUNA – ЖИВОТИЊЕ

CHORDATA – ХОРДАТА

MAMMALIA – СИСАРИ

РЕД

ПОРОДИЦА

ВРСТА 
Научни назив

ВРСТА 
Српски назив

НАПОМЕНА

ARTIODACTYLA

Bovidae (Говеда)

Antilope cervicapra

Индијска антилопа (блекбак)

(III Непал)

Bubalus arnee (искључујући одомаћени облик познат под називом Bubalus bubalus)

Водени биво

(III Непал)

Gazella dorcas

Доркас газела

(III Алжир и Тунис)

Tetracerus quadricornis

Четворорога антилопа

(III Непал)

Cervidae (Јелени)

Cervus elaphus barbarus

Јелен обични (подврста barbarus)

(III Алжир и Тунис)

Mazama temama cerasina

 

(III Гватемала)

Odocoileus virginianus mayensis

Белорепи јелен (подврста mayensis)

(III Гватемала)

CARNIVORA

(МЕСОЈЕДИ)

Canidae (Пси)

Canis aureus

Шакал

(III Индија)

Vulpes bengalensis

Бенгалска лисица

(III Индија)

Herpestidae (Мунгоси)

Herpestes edwardsii

Индијски сиви мунгос

(III Индија)

Herpestes fuscus

Индијски смеђи мунгос

(III Индија)

Herpestes javanicus auropunctatus

Мали индијски мунгос

(III Индија)

Herpestes smithii

 

(III Индија)

Herpestes urva

Ракоједи мунгос

(III Индија)

Herpestes vitticollis

 

(III Индија)

Hyaenidae (Хијене)

Proteles cristata

Аард-вук

(III Боцвана)

Mustelidae (Куне)

Eira barbara

Тајра

(III Хондурас)

Galictis vittata

 

(III Костарика)

Mustelinae

Martes flavigula

Жутогрла куна

(III Индија)

Martes foina intermedia

Куна белица

(III Индија)

Martes gwatkinsii

 

(III Индија)

   

Mellivora capensis

Јазавац медојед

(III Боцвана)

Procyonidae

Bassaricyon gabbii

 

(III Костарика)

Bassariscus sumichrasti

 

(III Костарика)

Nasua narica

Белоноси коати

(III Хондурас)

Nasua nasua solitaria

 

(III Уругвај)

Potos flavus

Кинкаџу

(III Хондурас)

Viverridae

(Вивере, цибетке)

Arctictis binturong

Бинтуронг

(III Индија)

Civettictis civetta

 

(III Боцвана)

Paguma larvata

 

(III Индија)

Paradoxurus hermaphroditus

Азијска палмска цибетка

(III Индија)

Paradoxurus jerdoni

 

(III Индија)

Viverra civettina

 

(III Индија)

Viverra zibetha

Велика индијска цибетка

(III Индија)

Viverricula indica

Мала индијска цибетка

(III Индија)

CHIROPTERA (СЛЕПИ МИШЕВИ)

Phyllostomidae

Platyrrhinus lineatus

 

(III Уругвај)

CINGULATA

Dasypodidae (Оклопници)

Cabassous centralis

 

(III Костарика)

Cabassous tatouay

 

(III Уругвај)

PILOSA

Megalonychidae

Choloepus hoffmanni

Хофманов двопрсти лењивац

(III Костарика)

Myrmecophagidae(Мравоједи)

Tamandua mexicana

Сверени мањи мравојед

(III Гватемала)

RODENTIA

(ГЛОДАРИ)

Cuniculidae

Cuniculus paca

Пака

(III Хондурас)

Dasyproctidae

Dasyprocta punctata

Централноамерички агути

(III Хондурас)

Erethizontidae

Sphiggurus mexicanus

 

(III Хондурас)

Sphiggurus spinosus

 

(III Уругвај)

Sciuridae

Marmota caudata

Дугорепи мрмот

(III Индија)

Marmota himalayana

Хималајски мрмот

(III Индија)

Sciurus deppei

 

(III Костарика)

AVES – ПТИЦЕ

РЕД

ПОРОДИЦА

ВРСТА 
Научни назив

ВРСТА 
Српски назив

НАПОМЕНА

ANSERIFORMES

(ГУШЧАРИЦЕ)

Anatidae (Патке,

гуске, лабудови)

Cairina moschata

Америчка мошусна патка

(III Хондурас)

Dendrocygna autumnalis

Црнотрба патка пишталица

(III Хондурас)

Dendrocygna bicolor

Смеђа патка пишталица

(III Хондурас)

CHARADRIIFORMES (ШЉУКАРИЦЕ)

Burhinidae (Ћурликовци)

Burhinus bistriatus

Белотрби ћурликовац

(III Гватемала)

COLUMBIFORMES (ГОЛУБОВИ)

Columbidae (Голубови, грлице)

Nesoenas mayeri

Ружичасти голуб

(III Маурицијус)

FALCONIFORMES (ГРАБЉИВИЦЕ)

Cathartidae (Амерички лешинари)

Sarcoramphus papa

Краљевски лешинар

(III Хондурас)

GALLIFORMES (КОКОШКЕ)

Cracidae (Гуани, чачалаке, хокои)

Crax daubentoni

 

(III Колумбија)

Crax globulosa

 

(III Колумбија)

Crax rubra

Велики курасо

(III Колумбија, Костарика, Гватемала и Хондурас)

Ortalis vetula

 

(III Гватемала и Хондурас)

Pauxi pauxi

 

(III Колумбија)

Penelope purpurascens

Кудрави гуан

(III Хондурас)

Penelopina nigra

Планински гуан

(III Гватемала)

Phasianidae (Јаребице, препелице, фазани, кокошке)

Meleagris ocellata

Јукатанска ћурка

(III Гватемала)

Tragopan satyra

Црвени трагопан

(III Непал)

PASSERIFORMES

(ПЕВАЧИЦЕ)

Cotingidae (Котинге)

Cephalopterus ornatus

Ћубаста котинга

(III Колумбија)

Cephalopterus penduliger

 

(III Колумбија)

Muscicapidae (Мухарице)

Terpsiphone bourbonnensis

 

(III Маурицијус)

PICIFORMES (ДЕТЛИЋИ)

Capitonidae (Барбети)

Semnornis ramphastinus

 

(III Колумбија)

Ramphastidae (Тукани)

Baillonius bailloni

 

(III Аргентина)

Pteroglossus castanotis

Кестењастоухи аракари

(III Аргентина)

Ramphastos dicolurus

Црвеногруди тукан

(III Аргентина)

Selenidera maculirostris

 

(III Аргентина)

REPTILIA – ГМИЗАВЦИ

РЕД

ПОРОДИЦА

ВРСТА 
Научни назив

ВРСТА 
Српски назив

НАПОМЕНА

SAURIA

Gekkonidae (Гекони)

Hoplodactylus spp.

 

(III Нови Зеланд)

SERPENTES

Colubridae

(Смукови)

Atretium schistosum

 

(III Индија)

Cerberus rhynchops

 

(III Индија)

Xenochrophis piscator

 

(III Индија)

Elapidae (Кобре,

мамбе и крајтови)

Micrurus diastema

Корална змија

(III Хондурас)

Micrurus nigrocinctus

 

(III Хондурас)

 

Viperidae (Љутице)

Crotalus durissus

 

(III Хондурас)

Daboia russelii

Раселова љутица

(III Индија)

TESTUDINES

Chelydridae

Macrochelys temminckii

 

(III САД)

Emydidae (Барске корњаче)

Graptemys spp.

 

(III САД)

Geoemydidae

Geoemyda spengleri

 

(III Кина)

Mauremys iversoni

 

(III Кина)

Mauremys megalocephala

 

(III Кина)

Mauremys pritchardi

 

(III Кина)

Mauremys reevesii

 

(III Кина)

Mauremys sinensis

 

(III Кина)

Ocadia glyphistoma

 

(III Кина)

Ocadia philippeni

 

(III Кина)

Sacalia pseudocellata

 

(III Кина)

AMPHIBIA – ВОДОЗЕМЦИ

РЕД

ПОРОДИЦА

ВРСТА 
Научни назив

ВРСТА 
Српски назив

НАПОМЕНА

ANURA

(БЕЗРЕПИ ВОДОЗЕМЦИ)

Ranidae (Праве жабе)

Calyptocephalella gayi

 

(III Чиле)

     

CAUDATA (РЕПАТИ

ВОДОЗЕМЦИ)

Cryptobranchidae

Cryptobranchus alleganiensi

 

(III САД)

Hynobiidae

Hynobius amjiensis

 

(III Кина)

ECHINODERMATA – БОДЉОКОШЦИ

HOLOTHUROIDEA – МОРСКИ КРАСТАВЦИ

РЕД

ПОРОДИЦА

ВРСТА 
Научни назив

ВРСТА 
Српски назив

НАПОМЕНА

ASPODOCHIROTIDA

Stichopodidae

Isostichopus fuscus

 

(III Еквадор)

ARTHROPODA – ЗГЛАВКАРИ

INSECTA – ИНСЕКТИ

РЕД

ПОРОДИЦА

ВРСТА 
Научни назив

ВРСТА 
Српски назив

НАПОМЕНА

COLEOPTERA (ТВРДОКРИЛЦИ)

Lucanidae (Јеленци)

Colophon spp.

 

(III Јужноафричка Република)

LEPIDOPTERA

(ЛЕПТИРИ)

Nymphalidae

Agrias amydon boliviensis

 

(III Боливија)

Morpho godartii lachaumei

 

(III Боливија)

Prepona praeneste buckleyana

 

(III Боливија)

CNIDARIA – ЖАРЊАЦИ

ANTHOZOA – КОРАЛИ

РЕД

ПОРОДИЦА

ВРСТА 
Научни назив

ВРСТА 
Српски назив

НАПОМЕНА

GORGONACEAE

Coralliidae

Corallium elatius

 

(III Кина)

Corallium japonicum

 

(III Кина)

Corallium konjoi

 

(III Кина)

Corallium secundum

 

(III Кина)

ФЛОРА – БИЉКЕ

РЕД

ПОРОДИЦА

ВРСТА 
Научни назив

ВРСТА 
Српски назив

НАПОМЕНА

 

Gnetaceae

Gnetum montanum

 

(III Непал) #1

Leguminosae

Dalbergia darienensis

 

(III Панама) #2

(Fabaceae) (Лептирњаче)

Dipteryx panamensis

 

(III Костарика / Никарагва)

Magnoliaceae (Магнолије)

Magnolia liliifera var. obovata

Магнолија

(III Непал) #1

Meliaceae

Cedrela fissilis (Само популација у Боливији)

 

(III Боливија) #5

Cedrela lilloi (Само популација у Боливији)

 

(III Боливија) #5

Cedrela odorata (Само популација у Боливији,Бразилу, Колумбија, Гватемали и Перуу; све остале популације су у Прилогу IV)

Шпански кедар

(III Боливија, Бразил, Колумбија, Гватемала, Перу) #5

Palmae (Arcaceae) Палме

Lodoicea maldivica

 

(III Сејшели) #13

Papaveraceae

Meconopsis regia

 

(III Непал) #1

Pinaceae

Pinus koraiensis

 

(III Руска Федерација) #5

Podocarpaceae

Podocarpus neriifolius

 

(III Непал) #1

Trochodendraceae (Тetracentraceae)

Tetracentron sinense

 

(III Непал) #1

Напомена:

Образложења напомена су наведена у Прилогу XIX овог правилника.