ПРИЛОГ VII
Строго заштићене дивље врсте на територији Републике Србије
FAUNA – ЖИВОТИЊЕ |
||||
CHORDATA – ХОРДАТА |
||||
MAMMALIA – СИСАРИ |
||||
РЕД |
ПОРОДИЦА |
ВРСТА |
ВРСТА |
НАПОМЕНА |
CARNIVORA (ЗВЕРИ) |
Canidae (пси) |
Canis lupus |
Вук |
* Прилог I/II |
Felidae (мачке) |
Lynx lynx |
Рис |
Прилог I |
|
Felis silvestris |
Дивља мачка |
** Прилог I |
||
Mustelidae (куне) |
Lutra lutra |
Видра |
Прилог I |
|
Mustela erminea |
Хермелин |
|||
Mustela eversmanii |
Степски твор |
|||
Mustela nivalis |
Ласица |
|||
Vormela peregusna |
Шарени твор |
|||
Ursidae (медведи) |
Ursus arctos |
Мрки медвед |
Прилог I |
|
CHIROPTERA (СЛЕПИ МИШЕВИ) |
Rhinolophidae (потковичари) |
Rhinolophus blasii |
Средоземни потковичар |
|
Rhinolophus euryale |
Јужни потковичар |
|||
Rhinolophus ferrumequinum |
Велики потковичар |
|||
Rhinolophus hipposideros |
Мали потковичар |
|||
Rhinolophus mehelyi |
Тамнооки потковичар |
|||
Vespertilionidae (вечерњаци) |
Barbastella barbastellus |
Широкоухи љиљак |
||
Eptesicus serotinus |
Велики поноћњак |
|||
Hypsugo savii |
Планински слепи мишић |
|||
Miniopterus schreibersii |
Дугокрили љиљак |
|||
Myotis bechsteinii |
Дугоухи вечерњак |
|||
Myotis blythii |
Мали мишоухи вечерњак |
|||
Myotis brandtii |
Велики бркати вечерњак |
|||
Myotis capaccinii |
Дугопрсти вечерњак |
|||
Myotis dasycneme |
Барски вечерњак |
|||
Myotis daubentonii |
Водени вечерњак |
|||
Myotis emarginatus |
Шиљоухи вечерњак |
|||
Myotis myotis |
Велики мишоухи вечерњак |
|||
Myotis mystacinus |
Црни бркати вечерњак |
|||
Myotis nattereri |
Ресасти вечерњак |
|||
Nyctalus leisleri |
Мали ноћник |
|||
Nyctalus noctula |
Средњи ноћник |
|||
Pipistrellus kuhlii |
Белоруби слепи мишић |
|||
Pipistrellus nathusii |
Шумски слепи мишић |
|||
Pipistrellus pipistrellus |
Мали слепи мишић |
|||
Pipistrellus pygmaeus |
Патуљасти слепи мишић |
|||
Plecotus auritus |
Смеђи дугоухи љиљак |
|||
Plecotus austriacus |
Сиви дугоухи љиљак |
|||
Vespertilio murinus |
Двобојни вечерњак |
|||
RODENTIA (ГЛОДАРИ) |
Castoridae (даброви) |
Castor fiber |
Дабар |
|
Cricetidae (хрчкови) |
Chionomys nivalis |
Снежна волухарица |
||
Cricetus cricetus |
Хрчак |
|||
Dinaromys bogdanovi |
Динарска волухарица |
|||
Microtus liechtensteini |
Велика волухарица |
|||
Gliridae (пухови) |
Dryomys nitedula |
Шумски пух |
||
Muscardinus avellanarius |
Пух лешникар |
|||
Muridae (мишеви) |
Micromys minutus |
Патуљасти миш |
||
Sciuridae (веверице) |
Spermophilus citellus |
Текуница |
||
Spalacidae (слепи кучићи) |
Spalax leucodon |
Слепо куче |
||
Zapodidae (мишолики скочимиши) |
Sicista subtilis |
Степски скочимиш |
||
SORICOMORPHA (РОВЧИЦЕ) |
Soricidae (ровчице) |
Neomys fodiens |
Водена ровчица |
|
Sorex alpinus |
Планинска ровчица |
|||
Talpidae (кртице) |
Talpa caeca |
Слепа кртица |
||
AVES – ПТИЦЕ |
||||
РЕД |
ПОРОДИЦА |
ВРСТА |
ВРСТА |
НАПОМЕНА |
ANSERIFORMES (ГУШЧАРИЦЕ) |
Anatidae (патке и гуске) |
Anas acuta |
Шиљкан |
|
Anas clypeata |
Пловка кашикара |
|||
Anas penelope |
Звиждара |
|||
Anas querquedula |
Гроготовац |
Прилог I |
||
Anas strepera |
Чегртуша |
|||
Anser anser |
Дивља гуска |
|||
Anser brachyrhynchus |
Краткокљуна гуска |
|||
Anser erytrophus |
Мала лисаста гуска |
|||
Aythya fuligula |
Ћубаста патка |
|||
Aythya marila |
Морска црнка |
|||
Aythya nyroca |
Патка њорка |
Прилог I |
||
Branta bernicla |
Гриваста гуска |
|||
Branta leucopsis |
Белолика гуска |
|||
Branta ruficollis |
Гуска црвеновољка |
Прилог I |
||
Bucephala clangula |
Патка дупљашица |
|||
Clangula hyemalis |
Ледењарка |
|||
Cygnus columbianus |
Мали лабуд |
|||
Cygnus cygnus |
Велики лабуд |
|||
Melanitta fusca |
Баршунасти турпан |
|||
Melanitta nigra |
Црни турпан |
|||
Mergus albellus |
Мали ронац |
|||
Mergus merganser |
Велики ронац |
|||
Mergus serrator |
Средњи ронац |
|||
Netta rufina |
Превез |
|||
Oxyura leucocephala |
Белоглава патка |
Прилог I |
||
Somateria mollissima |
Гавка |
|||
Tadorna ferruginea |
Златокрила утва |
|||
Tadorna tadorna |
Шарена утва |
|||
APODIFORMES (ЧИОПЕ) |
Apodidae (чиопе) |
Apus pallidus |
Сива чиопа |
|
Apus apus |
Црна чиопа |
|||
Tachymarptis melba |
Бела чиопа |
|||
CAPRIMULGIFORMES (ЛЕГЊЕВИ) |
Camprimulgidae (легњеви) |
Caprimulgus europeus |
Легањ |
|
CHARADRIIFORMES (ШЉУКАРИЦЕ) |
Burchinidae (ћурликовци) |
Burchinus oedicnemus |
Ћурликовац |
|
Charadriidae (вивци) |
Charadrius dubius |
Жалар слепић |
||
Charadrius hiaticula |
Жалар блатарић |
|||
Charadrius alexandrinus |
Морски жалар |
|||
Eudromias morinellus |
Планински зујавац |
|||
Pluvialis sqatarola |
Сребрни вивак |
|||
Pluvialis apricaria |
Златни вивак |
|||
Vanellus vanellus |
Вивак |
|||
Glareolidae (зијавци) |
Glareola pratinicola |
Зијавац |
||
Haematopodidae(остригари) |
Haematopus ostralegus |
Остригар |
||
Laridae (галебови) |
Larus melanocephalus |
Црноглави галеб |
||
Larus marinus |
Црни галбе |
|||
Larus minutus |
Мали галеб |
|||
Larus fuscus |
Мрки галеб |
|||
Rissa tridactyla |
Тропрсти галеб |
|||
Recurvirostridae (сабљарке) |
Himantopus himantopus |
Властелица |
||
Recurvirostra avosseta |
Сабљарка |
|||
Scolopacidae (шљуке и спрудници) |
Actitis hypoleucos |
Полојка |
||
Arenaria interpres |
Шљука камењарка |
|||
Calidris alba |
Бела спрутка |
|||
Calidris alpina |
Црнотрба спрутка |
|||
Calidris ferruginea |
Риђа спрутка |
|||
Calidris minuta |
Мала спрутка |
|||
Calidris temminckii |
Седа спрутка |
|||
Gallinago gallinago |
Барска шљука |
|||
Gallinago media |
Шљука ливадарка |
|||
Limicola falcinellus |
Пљоснокљуна спрутка |
|||
Limosa limosa |
Муљача |
|||
Limosa lapponica |
Лапонска муљача |
|||
Lymnocryptes minimus |
Мала шљука |
|||
Numenius arquata |
Велика царска шљука |
|||
Numenius phaeopus |
Мала царска шљука |
|||
Numenius tenuirostris |
Танкокљуна царска шљука |
Прилог I |
||
Phalaropus fulicarius |
Сива лисконога |
|||
Phalaropus lobatus |
Црвеноврата лисконога |
|||
Philomachus pugnax |
Спрудник убојица |
|||
Scolopax rusticola |
Шумска шљука |
*** |
||
Tringa erithropus |
Црни спрудник |
|||
Tringa glareola |
Спрудник мигавац |
|||
Tringa nebularia |
Кривокљуни спрудник |
|||
Tringa ochropus |
Спрудник пијукавац |
|||
Tringa stagnatilis |
Танкокљуни спрудник |
|||
Tringa totanus |
Црвеноноги спрудник |
|||
Stercorariidae (поморници) |
Catharacta skua |
Велики поморник |
||
Stercorarius longicaudus |
Дугорепи поморник |
|||
Stercorarius parasiticus |
Краткорепи поморник |
|||
Stercorarius pomarinus |
Виторепи поморник |
|||
Sternidae (чигре) |
Chlidonias hybrida |
Белобрка чигра |
||
Chlidonias leucopterus |
Белокрила чигра |
|||
Chlidonias niger |
Црна чигра |
|||
Sterna albifrons |
Мала чигра |
|||
Sterna caspia |
Велика чигра |
|||
Sterna hirundo |
Обична чигра |
|||
Sterna nilotica |
Дебелокљуна чигра |
|||
CICONIIFORMES (ЧАПЉЕ, РОДЕ И ИБИСИ) |
Ardeidae (чапље) |
Ardea purpurea |
Црвена чапља |
|
Ardeola ralloides |
Жута чапља |
|||
Botaurus stellaris |
Букавац |
|||
Bubulcus ibis |
Чапља говедарка |
Прилог I |
||
Casmerodius albus |
Велика бела чапља |
Прилог I |
||
Egretta garzetta |
Мала бела чапља |
Прилог I |
||
Ixobrychus minutus |
Чапљица |
|||
Nycticorax nycticorax |
Гак |
|||
Ciconiidae (роде) |
Ciconia ciconia |
Бела рода |
||
Ciconia nigra |
Црна рода |
Прилог I |
||
Phoenicopteridae(пламенци) |
Phoenicopterus roseus |
Пламенац |
Прилог II |
|
Threskiornithidae (ражњеви) |
Platelea leucorodia |
Кашичар |
Прилог I |
|
Plegadis falcinellus |
Ражањ |
|||
COLUMBIFORMES (ГОЛУБОВИ) |
Columbidae (голубови) |
Columba livia |
Дивљи голуб |
Прилог I |
Columba oenas |
Голуб дупљаш |
|||
CORACIIFORMES (МОДРОВРАНЕ, ВОДОМАРИ И СРОДНИЦИ) |
Alcedinidae (водомари) |
Alcedo atthis |
Водомар |
|
Coraciidae (модровране) |
Coracias garrulus |
Модроврана |
||
Meropidae (пчеларице) |
Merops apiaster |
Пчеларица |
||
Upupidae (пупавци) |
Upupa epops |
Пупавац |
||
CUCLIFORMES (КУКАВИЦЕ) |
Cuculidae (кукавице) |
Clamator glandarius |
Ћубаста кукавица |
|
Cuculus canorus |
Обична кукавица |
|||
FALCONIFORMES (ГРАБЉИВИЦЕ) |
Accipitridae (орлови и јастребови) |
Accipiter brevipes |
Краткопрсти кобац |
Прилог I |
Accipiter nisus |
Кобац |
Прилог I |
||
Aegypius monachus |
Црни стрвинар |
Прилог I |
||
Aquila chrysaetos |
Сури орао |
Прилог I |
||
Aquila clanga |
Црни орао |
Прилог I |
||
Aquila heliaca |
Орао крсташ |
Прилог I |
||
Aquila pomarina |
Орао кликташ |
Прилог I |
||
Buteo buteo |
Мишар |
Прилог I |
||
Buteo lagopus |
Гаћасти мишар |
Прилог I |
||
Buteo rufinus |
Риђи мишар |
Прилог I |
||
Circaetus galicus |
Змијар |
Прилог I |
||
Circus aeruginosus |
Еја мочварица |
Прилог I |
||
Circus cyaneus |
Пољска еја |
Прилог I |
||
Circus macrourus |
Степска еја |
Прилог I |
||
Circus pygargus |
Еја ливадарка |
Прилог I |
||
Gypaetus barbatus |
Брадан |
Прилог I |
||
Gyps fulvus |
Белоглави суп |
Прилог I |
||
Haliaeetus albicilla |
Белорепан |
Прилог I |
||
Hieraaetus fasciatus |
Пругасти орао |
Прилог I |
||
Hieraaetus pennatus |
Патуљасти орао |
Прилог I |
||
Milvus migrans |
Црна луња |
Прилог I |
||
Milvus milvus |
Риђа луња |
Прилог I |
||
Neophron percnopterus |
Бела кања |
Прилог I |
||
Pernis apivorus |
Осичар |
Прилог I |
||
Falconidae (соколови) |
Falco biarmicus |
Кршки соко |
Прилог I |
|
Falco cherrug |
Степски соко |
Прилог I |
||
Falco columbarius |
Мали соко |
Прилог I |
||
Falco naumanni |
Белонокта ветрушка |
Прилог I |
||
Falco peregrinus |
Сиви соко |
Прилог I |
||
Falco subbuteo |
Ластавичар |
Прилог I |
||
Falco tinnunculus |
Ветрушка |
Прилог I |
||
Falco vespertinus |
Сива ветрушка |
Прилог I |
||
Pandionidae (орлови рибари) |
Pandion haliaetus |
Рибар |
Прилог I |
|
GALLIFORMES (КОКОШКЕ) |
Phasianidae (коке) |
Alectoris graeca |
Јаребица камењарка |
|
Bonasa bonasia |
Лештарка |
|||
Tetrao urogallus |
Велики тетреб |
|||
GAVIIFORMES (МОРСКИ ГЊУРЦИ) |
Gaviidae (морски гњурци) |
Gavia arctica |
Црногрли морски гњурац |
|
Gavia immer |
Велики морски гњурац |
|||
Gavia stellata |
Риђогрли морски гњурац |
|||
GRUIFORMES (ЖДРАЛОВИ) |
Gruidae (ждралови) |
Grus grus |
Ждрал |
Прилог I |
Rallidae (барске коке) |
Crex crex |
Прдавац |
||
Porzana parva |
Сиви барски петлић |
|||
Porzana porzana |
Барски петлић |
|||
Porzana pusilla |
Мали барски петлић |
|||
Rallus aquaticus |
Барски петлован |
|||
Otididae (дропље) |
Otis tarda |
Велика дропља |
Прилог I |
|
Tetrax tetrax |
Мала дропља |
Прилог I |
||
PASSERIFORMES (ПЕВАЧИЦЕ) |
Alaudidae (шеве) |
Alauda arvensis |
Пољска шева |
|
Calandrella brachydactyla |
Мала шева |
|||
Calandrella rufescens |
Источна мала шева |
|||
Eremophila alpestris |
Планинска ушата шева |
|||
Galerida cristata |
Ћубаста шева |
|||
Lullula arborea |
Шумска шева |
|||
Melanocorypha calandra |
Велика шева |
|||
Bombycillidae (кугаре) |
Bombycilla garrulus |
Кугара |
||
Certhiidae (пузићи) |
Certhia brachydactyla |
Дугокљуни пузић |
||
Certhia familiaris |
Краткокљуни пузић |
|||
Cinclidae (воденкосови) |
Cinclus cinclus |
Воденкос |
||
Corvidae (вране) |
Nucifraga caryocatactes |
Лешњикара |
||
Pyrhocorax graculus |
Жутокљуна галица |
|||
Pyrrhocorax pyrhocorax |
Црвенокљуна галица |
|||
Emberizidae (стрнадице) |
Calcarius lapponicus |
Стрнадица остругашица |
||
Emberiza calandra |
Велика стрнадица |
|||
Emberiza cia |
Стрнадица камењарка |
|||
Emberiza cirlus |
Црногрла стрнадица |
|||
Emberiza citrinellla |
Стрнадица жутовољка |
|||
Emberiza hortulana |
Вртна стрнадица |
|||
Emberiza melanocephala |
Црноглава стрнадица |
|||
Emberiza schoeniclus |
Барска стрнадица |
|||
Plectrophenax nivalis |
Снежна стрнадица |
|||
Fringillidae (зебе) |
Carduelis cannabina |
Конопљарка |
||
Carduelis carduelis |
Чешљугар |
|||
Carduelis chloris |
Зелентарка |
|||
Carduelis flammea |
Брезова јуричица |
|||
Carduelis flavirostris |
Планинска јуричица |
|||
Carduelis hornemanni |
Поларна јуричица |
|||
Carduelis spinus |
Чижак |
|||
Carpodacus erythrinus |
Руменка |
|||
Coccothraustes coccothraustes |
Батокљун |
|||
Fringilla coelebs |
Зеба |
|||
Fringilla montifringilla |
Северна зеба |
|||
Loxia curvirostra |
Крстокљун |
|||
Pyrrhula pyrrhula |
Зимовка |
|||
Serinus serinus |
Жутарица |
|||
Hirundinidae (ласте) |
Delichon urbica |
Градска ласта |
||
Hirundo daurica |
Даурска ласта |
|||
Hirundo rustica |
Сеоска ласта |
|||
Ptyonoprogne rupestris |
Горска ласта |
|||
Riparia riparia |
Брегуница |
|||
Laniidae (сврачци) |
Lanius collurio |
Руси сврачак |
||
Lanius excubitor |
Велики сврачак |
|||
Lanius minor |
Сиви сврачак |
|||
Lanius nubicus |
Дугорепи сврачак |
|||
Lanius senator |
Риђоглави сврачак |
|||
Motacillidae (плиске) |
Anthus camprestris |
Степска трептељка |
||
Anthus cervinus |
Риђогрла трептељка |
|||
Anthus pratensis |
Ливадска трептељка |
|||
Anthus spinoletta |
Планинска трептељка |
|||
Anthus trivialis |
Шумска трептељка |
|||
Motacilla alba |
Бела плиска |
|||
Motacilla cinerea |
Поточна плиска |
|||
Motacilla flava |
Жута плиска |
|||
Muscicapidae (мухарице) |
Ficedula albicollis |
Беловрата мухарица |
||
Ficedula hypoleuca |
Црноврата мухарица |
|||
Ficedula parva |
Мала мухарица |
|||
Ficedula semitorquata |
Источна шарена мухарица |
|||
Muscicapa striata |
Сива мухарица |
|||
Oriolidae (вуге) |
Oriolus oriolus |
Вуга |
||
Paridae (сенице) |
Aegithalos caudatus |
Дугорепа сеница |
||
Parus ater |
Јелова сеница |
|||
Parus caeruleus |
Плава сеница |
|||
Parus cristatus |
Ћубаста сеница |
|||
Parus lugubris |
Сеница шљиварка |
|||
Parus major |
Велика сеница |
|||
Parus montanus |
Планинска сива сеница |
|||
Parus palustris |
Сива сеница |
|||
Passeridae (врапци) |
Montifringilla nivalis |
Планински врабац |
||
Passer hispaniiolensis |
Шпански врабац |
|||
Petronia petronia |
Врабац камењарац |
|||
Prunellidae (попићи) |
Prunella collaris |
Планински попић |
||
Prunella modularis |
Обични попић |
|||
Remizidae (сенице вуге) |
Remiz pendulinus |
Бела сеница |
||
Sittidae (бргљези) |
Sitta europaea |
Бргљез |
||
Sitta neumayer |
Бргљез лончар |
|||
Sturnidae (чворци) |
Sturnus roseus |
Ружичасти чворак |
||
Sylviidae (грмуше) |
Acrocephalus arundinaceus |
Велики трстењак |
||
Acrocephalus palustris |
Трстењак млакар |
|||
Acrocephalus schoenobaenus |
Трстењак рогожар |
|||
Aerocephalus melanopogon |
Шеварски трстењак |
|||
Aerocephalus paludicola |
Источни трстењак |
|||
Aerocephalus scirpaceus |
Трстењак цвркутић |
|||
Cettia cetti |
Свилорепи цврчић |
|||
Cisticola juncidis |
Шивачица |
|||
Hippolais icterina |
Жути вољић |
|||
Hippolais olivetorum |
Вољић маслинар |
|||
Hippolais pallida |
Сиви вољић |
|||
Locustella fluviatilis |
Цврчић поточар |
|||
Locustella luscinioidaes |
Обични цврчић |
|||
Locustella naevia |
Цврчић тршчар |
|||
Phylloscopus collybita |
Обични звиждак |
|||
Phylloscopus sibilatrix |
Шумски звиждак |
|||
Phylloscopus trochilus |
Брезов звиждак |
|||
Phyllosscopus bonelli |
Западни горски звиждак |
|||
Regulus ignicapillus |
Ватроглави краљић |
|||
Regulus regulus |
Краљић |
|||
Sylvia atricapilla |
Црноглава грмуша |
|||
Sylvia borin |
Сива грмуша |
|||
Sylvia cantillans |
Грмуша црвеновољка |
|||
Sylvia communis |
Обична грмуша |
|||
Sylvia curruca |
Грмуша чаврљанка |
|||
Sylvia hortensis |
Велика грмуша |
|||
Sylvia melanocephala |
Средоземна црноглава грмуша |
|||
Sylvia nisoria |
Пиргаста грмуша |
|||
Tichodromadidae (пузавци) |
Tichodroma muraria |
Пузгавац |
||
Timalidae (бркате сенице) |
Panurus biarmicus |
Брката сеница |
||
Turdidae (дроздови) |
Erithacus rubecula |
Црвендаћ |
||
Luscinia luscinia |
Велики славуј |
|||
Luscinia megarhynchos |
Мали славуј |
|||
Luscinia svecica |
Модровољка |
|||
Monticola saxatilis |
Кос камењар |
|||
Monticola solitarius |
Модрокос |
|||
Oenanthe hispanica |
Средоземна белогуза |
|||
Oenanthe oenanthe |
Обична белогуза |
|||
Phoenicurus ochruros |
Црна црвенрепка |
|||
Phoenicurus phoenicurus |
Обична црвенрепка |
|||
Saxicola rubetra |
Обична траварка |
|||
Saxicola torquatus |
Црноглава траварка |
|||
Troglodytes troglodytes |
Царић |
|||
Turdus iliacus |
Мали дрозд |
|||
Turdus merula |
Кос |
|||
Turdus philomelos |
Дрозд певач |
|||
Turdus pilaris |
Дрозд боровњак |
|||
Turdus torquatus |
Кос огрличар |
|||
Turdus viscivorus |
Дрозд имелаш |
|||
PELECANIFORMES (НЕСИТИ И ВРАНЦИ) |
Phalacrocoracidae(вранци) |
Phalacrocorax pygmaeus |
Мали вранац |
|
Pelecanidae (несити) |
Pelecanus crispus |
Кудрави несит |
Прилог I |
|
Pelecanus onocrotalus |
Ружичасти несит |
|||
PICIFORMES (ДЕТЛИЋИ) |
Picidae (детлићи) |
Dendrocopos leucotos |
Планински детлић |
|
Dendrocopos major |
Велики детлић |
|||
Dendrocopos medius |
Средњи детлић |
|||
Dendrocopos minor |
Мали детлић |
|||
Dendrocopos syriacus |
Сеоски детлић |
|||
Dryocopus martius |
Црна жуна |
|||
Jynx torquilla |
Вијоглава |
|||
Picoides tridactylus |
Тропрсти детлић |
|||
Picus canus |
Сива жуна |
|||
Picus viridis |
Зелена жуна |
|||
PODICIPEDIFORMES (ГЊУРЦИ) |
Podicipedidae (гњурци) |
Podiceps auritus |
Ушати гњурац |
|
Podiceps cristatus |
Ћубасти гњурац |
|||
Podiceps griseigena |
Риђоврати гњурац |
|||
Podiceps nigricollis |
Црноврати гњурац |
|||
Tachybaptus ruficollis |
Мали гњурац |
|||
STRIGIFORMES (СОВЕ) |
Strigidae (сове) |
Asio flameus |
Ритска сова |
Прилог I |
Asio otus |
Утина |
Прилог I |
||
Athene noctua |
Кукумавка |
Прилог I |
||
Bubo bubo |
Буљина |
Прилог I |
||
Glaucidium passerinum |
Мала сова |
Прилог I |
||
Otus scops |
Ћук |
Прилог I |
||
Strix aluco |
Шумска сова |
Прилог I |
||
Strix uralensis |
Дугорепа сова |
Прилог I |
||
Tyto alba |
Кукувија |
Прилог I |
||
Aegolius funereus |
Гаћаста кукумавка |
Прилог I |
||
REPTILIA – ГМИЗАВЦИ |
||||
РЕД |
ПОРОДИЦА |
ВРСТА |
ВРСТА |
НАПОМЕНА |
TESTUDINES (КОРЊАЧЕ) |
Testudinidae (копнене корњаче) |
Testudo graeca |
Грчка корњача |
Прилог I |
Emydidae (барске корњаче) |
Emys orbicularis |
Барска корњача |
||
SQUAMATA (ЉУСКАШИ) |
Gekkonidae (гекони) |
Cyrtopodion kotschyi |
Кочијев гекон |
|
Lacertidae (прави гуштери) |
Algyroides nigropunctatus |
Љускави гуштер |
||
Darevskia praticola |
Шумски гуштер |
|||
Zootoca vivipara |
Планински гуштер |
|||
Podarcis erhardii |
Македонски гуштер |
|||
Podarcis tauricus |
Степски гуштер |
|||
Ablepharus kitaibelii |
Кратконоги гуштер |
|||
Colubridae (смукови) |
Platyceps najadum |
Шилац |
||
Dolichophis caspius |
Степски смук |
|||
Elaphe quatuorlineata |
Четворопруги смук |
|||
Zamenis longissimus |
Обични смук |
|||
Coronella austriaca |
Смукуља |
|||
Natrix natrix |
Белоушка |
|||
Natrix tessellata |
Рибарица |
|||
Viperidae (љутице) |
Vipera berus |
Шарка |
||
Vipera ursinii |
Планински шарган |
Прилог I |
||
AMPHIBIA – ВОДОЗЕМЦИ |
||||
РЕД |
ПОРОДИЦА |
ВРСТА |
ВРСТА |
НАПОМЕНА |
URODELA (РЕПАТИ ВОДОЗЕМЦИ) |
Salamandridae (даждевњаци и мрмољци) |
Salamandra atra |
Црни даждевњак |
|
Salamandra salamandra |
Шарени даждевњак |
|||
Lissotriton vulgaris |
Мали мрмољак |
|||
Mesotriton alpestris |
Планински мрмољак |
|||
Triturus cristatus |
Велики мрмољак |
|||
Triturus dobrogicus |
Подунавски мрмољак |
|||
Triturus carnifex |
Главати мрмољак |
|||
Triturus karelinii |
Дугоноги мрмољак |
|||
ANURA (БЕЗРЕПИ ВОДОЗЕМЦИ) |
Bombinatoridae (мукачи) |
Bombina bombina |
Црвенотрби мукач |
|
Bombina variegata |
Жутотрби мукач |
|||
Bufonidae (краставе жабе) |
Pseudepidalea viridis |
Зелена крастача |
||
Bufo bufo |
Обична крастача |
|||
Hylidae (гаталинке, крекетуше) |
Hyla arborea |
Крекетуша |
||
Pelobatidae (чешњаче) |
Pelobates fuscus |
Обична чешњарка |
||
Pelobates syriacus |
Балканска чешњарка |
|||
Ranidae (праве жабе) |
Rana dalmatina |
Шумска жаба |
||
Rana graeca |
Грчка жаба |
|||
Rana temporaria |
Жаба травњача |
|||
PISCES – РIБЕ |
||||
CEPHALASPIDOMORPHI – ПАКЛАРЕ |
||||
РЕД |
ПОРОДИЦА |
ВРСТА |
ВРСТА |
НАПОМЕНА |
PETROMYZONTIFORMES |
Petromyzontidae (пакларе, змијуљице) |
Eudontomyzon danfordi |
Карпатска паклара |
|
Eudontomyzon mariae |
Украјинска паклара |
|||
Eudontomyzon vladykovi |
Дунавска паклара |
|||
Eudontomyzon stankokaramani |
Дримска паклара |
|||
OSTEICHTHYES – КОШЉОРИБЕ |
||||
ACTINOPTERYGII – ЗРАКОПЕРКЕ |
||||
РЕД |
ПОРОДИЦА |
ВРСТА |
ВРСТА |
НАПОМЕНА |
ACIPENSERIFORMES |
Acipenseridae (јесетровке) |
Acipenser gueldenstaedtii |
Руска јесетра |
Прилог II |
Acipenser nudiventris |
Сим |
Прилог II |
||
Acipenser stellatus |
Паструга |
Прилог II |
||
Acipenser sturio |
Атлантска јесетра |
Прилог I |
||
Huso huso |
Моруна |
Прилог II |
||
АNGUILLIFORMES |
Anguillidae (јегуље) |
Anguilla anguilla |
Jегуља |
Прилог II |
CLUPEIFORMES |
Clupeidae (харинге) |
Alosa immaculata |
Црноморски слеђ, харинга |
|
CYPRINIFORMES |
Balitoridae (бркице) |
Oxynoemacheilus bureschi |
Вијун |
|
Cobitidae (вијуни) |
Cobitis elongata |
Вијуница |
||
Misgurnus fossilis |
Чиков |
|||
Sabanejewia balcanica |
Балкански, златни вијун |
|||
Sabanejewia bulgarica |
Бугарски златни вијун |
|||
Cyprinidae (шарани) |
Alburnus chalcoides |
Буцов, пегунца |
||
Barbus cyclolepis |
Источна мренка |
|||
Carassius carassius |
Златни караш |
|||
Leucaspius delineatus |
Белка, белица |
|||
Pachychilon pictum |
Дримски шарадан |
|||
Rhodeus amarus |
Гавчица |
** |
||
Rutilus karamani |
Караманова бодорка |
|||
Telestes souffia |
Светлица |
|||
Tinca tinca |
Лињак |
|||
ESOCIFORMES |
Umbridae (црнке) |
Umbra krameri |
Црнка |
|
PERCIFORMES |
Percidae (гргечи) |
Gymnocephalus baloni |
Балонов балавац |
|
Zingel streber |
Мали вретенар |
|||
Zingel zingel |
Велики вретенар |
|||
SALMONIFORMES |
Salmonidae (пастрмке) |
Salmo marmoratus |
Главатица |
|
ARTHROPODA – ЗГЛАВКАРИ |
||||
ARACHNIDA – ПАУКОЛИКЕ ЖИВОТИЊЕ |
||||
РЕД |
ПОРОДИЦА |
ВРСТА |
ВРСТА |
НАПОМЕНА |
ARANEAE (ПАУЦИ) |
Agelenidae |
Cybaeus balkanicus |
||
Histopona laeta |
||||
Tegenaria campestris |
||||
Tegenaria domestica |
||||
Tegenaria ferruginea |
||||
Tegenaria silvatica |
||||
Amaurobiidae |
Coelotes inermis |
|||
Dictynidae |
Cicurina cicur |
|||
Linyphiidae |
Centromerus cavernarum |
|||
Centromerus serbicus |
||||
Fageilla ensigera |
||||
Lepthyphantes leprosus |
||||
Lepthyphantes speleorum |
||||
Porrhomma campbelli |
||||
Porrhomma convexum |
||||
Porrhomma lativelum |
||||
Harpactea complicata |
||||
OPILIONES (КОСЦИ) |
Nemastomatidae |
Mitostoma cancellatum |
||
Phalangiidae |
Leiobunum rumelicum |
|||
Odiellus serbicus |
||||
Rilaena serbica |
||||
Sironidae |
Cyphophthalmus serbicus |
|||
Cyphophthalmus klisurae |
||||
Cyphophthalmus ere |
||||
Cyphophthalmus noveilleri |
||||
Travunioidae |
Trojanella serbica |
|||
PSEUDOSCORPIONES (ЛАЖНИ ШКОРПИОНИ) |
Chthoniidae |
Chthonius (Chthonius) bogovinae |
||
Chthonius (Chthonius) ischnocheles |
||||
Chthonius (Chthonius) iugoslavicus |
||||
Chthonius (Chthonius) latidentatus |
||||
Chthonius (Chthonius) lesnik |
||||
Chthonius (Chthonius) persimilis |
||||
Chthonius (Chthonius) stevanovici |
||||
Chthonius (Ephippiochthonius) bidentatus |
||||
Chthonius (Ephippiochthonius) kemza |
||||
Chthonius (Ephippiochthonius) microtuberculatus |
||||
Chthonius (Ephippiochthonius) tetrachelatus |
||||
Chthonius (Globochthonius) pancici |
||||
Chthonius (Globochthonius) polychaetus |
||||
Chthonius (Globochthonius) purgo |
||||
Tyrannochthonius psoglavi |
||||
Neobisiidae |
Neobisium babinzub |
|||
Neobisium babusnicae |
||||
Neobisium carpaticum |
||||
Neobisium cephalonicum |
||||
Neobisium fusimanum |
||||
Neobisium macrodactylum |
||||
Neobisium meridieserbicum |
||||
Neobisium rajkodimitrijevici |
||||
Neobisium remyi |
||||
Neobisium stankovici |
||||
Neobisium stitkovense |
||||
Neobisium sylvaticum |
||||
Neobisium tarae |
||||
Roncus bauk |
||||
Roncus golijae |
||||
Roncus gruiae |
||||
Roncus ivanjicae |
||||
Roncus jarilo |
||||
Roncus pannonius |
||||
Roncus pantici |
||||
Roncus parablothroides |
||||
Roncus pljakici |
||||
Roncus remesianensis |
||||
Roncus satoi |
||||
Roncus sotirovi |
||||
Roncus starivlahi |
||||
Roncus strahor |
||||
Roncus svanteviti |
||||
Roncus svarozici |
||||
Roncus svetavodae |
||||
Roncus talason |
||||
Roncus timacensis |
||||
BRANCHIOPODA |
||||
РЕД |
ПОРОДИЦА |
ВРСТА |
ВРСТА |
НАПОМЕНА |
DIPLOSTRACA |
Leptestheriidae |
Eoleptestheria spinosa |
||
Limnadiidae |
Imnadia banatica |
|||
Imnadia cristata |
||||
Imnadia pannonica |
||||
CHILOPODA – СТОНОГЕ |
||||
РЕД |
ПОРОДИЦА |
ВРСТА |
ВРСТА |
НАПОМЕНА |
LITHOBIOMORPHA |
Lithobiidae |
Lithobius lakatnicensis |
||
Lithobius trebinjanus |
||||
DIPLOPODA – СТОНОГЕ |
||||
РЕД |
ПОРОДИЦА |
ВРСТА |
ВРСТА |
НАПОМЕНА |
CALLIPODIDA |
Schizopetalidae |
Apfelbeckia lendenfeldi miraculosa |
||
Apfelbeckia subterranea |
||||
Apfelbeckia wohlberedti |
||||
CHORDEUMATIDA |
Anthroleucosomatidae |
Belbogosoma bloweri |
||
Perunosoma trojanica |
||||
Serbosoma beljanicae |
||||
Serbosoma crucis |
||||
Serbosoma kucajensis |
||||
Serbosoma lazarevensis |
||||
Serbosoma zagubicae |
||||
Svarogosoma bozidarcurcici |
||||
Craspedosomatidae |
Dyocerosoma drimicum |
|||
Haaseidae |
Haasea intermedia |
|||
JULIDA |
Julidae |
Lamellotyphlus sotirovi |
||
Leptoiulus (Lamelloiulus) ivanjicae |
||||
Serboiulus deelemani |
||||
Serboiulus lucifugus |
||||
Typhloiulus (Typhloiulus) albanicus |
||||
Typhloiulus (Typhloiulus) nevoi |
||||
Typhloiulus (Typhloiulus) serborum |
||||
POLYDESMIDA |
Polydesmidae |
Brachydesmus (Absurdodesmus) jalzici |
||
Brachydesmus (Brachydesmus) herzegowinensis serbicus |
||||
Brachydesmus (Brachydesmus) herzegowinensis |
||||
Brachydesmus (Brachydesmus) troglobius |
||||
Brachydesmus (Stylobrachydesmus) avalae |
||||
Brachydesmus (Stylobrachydesmus) pancici |
||||
Polydesmus (Nomarchus) undeviginti |
||||
ENTOGNATHA |
||||
РЕД |
ПОРОДИЦА |
ВРСТА |
ВРСТА |
НАПОМЕНА |
COLLEMBOLA |
Entomobryidae |
Drepanura deliblatica |
||
Entomobrya djerdapensis |
||||
Entomobrya pazaristei |
||||
Heteromurus uzicenzis |
||||
Pseudosinella ivanjicae |
||||
Pseudosinella problematica |
||||
Sinella pulcherrima yugoslavica |
||||
Hypogastruridae |
Bonetogastrura cavicola |
|||
Hypogastrura sigillata |
||||
Isotomidae |
Subisotoma variabilis psammophila |
|||
Tetracanthella syringae |
||||
Neanuridae |
Trojanura mirocensis |
|||
Onychiuridae |
Hymenaphorura uzicensis |
|||
Onychiurus pancici |
||||
Onychiurus ravanicae |
||||
Onychiurus tetragrammatus serbicus |
||||
Onychiurus trojan |
||||
Onychiurus zloti |
||||
Protaphorura zlatiborensis |
||||
Sminthuridae |
Arrhopalites zloti |
|||
Bourletiella albanica angelipunctata |
||||
Bourletiella quadrangulata |
||||
Megalothorax remyi |
||||
Serbiella curcici |
||||
DIPLURA |
Campodeidae |
Plusiocampa denisi |
||
INSECTA – ИНСЕКТИ |
||||
РЕД |
ПОРОДИЦА |
ВРСТА |
ВРСТА |
НАПОМЕНА |
COLEOPTERA (ТВРДОКРИЛЦИ) |
Bothrideridae |
Anommatus mixtus |
||
Anommatus serbicus |
||||
Carabidae (трчуљци) |
Amara (Amara) wuki |
|||
Bembidion (Bembidionetolitzkya) rhodopense |
||||
Bembidion (Sinechostictus) kosti |
||||
Bembidion (Trepanes) maculatum serbicum |
||||
Biharotrechus reufi |
||||
Calathus (Calathus) bosnicus |
||||
Calathus (Neocalathus) albanicu |
||||
Calosoma (Microcallisthenes) pentheri |
||||
Calosoma (Microcallisthenes) relictum |
||||
Carabus (Archicarabus) montivagus velepiticus |
||||
Carabus (Archicarabus) nemoralis pseudomontivagus |
||||
Carabus (Chaetocarabus) intricatus montenegrinus |
||||
Carabus (Chaetocarabus) intricatus starensis |
||||
Carabus (Eucarabus) ulrichii arrogans |
||||
Carabus (Eucarabus) ulrichii ceremosnjensis |
||||
Carabus (Eucarabus) ulrichii fabrizioi |
||||
Carabus (Eucarabus) ulrichii fastuosus |
||||
Carabus (Eucarabus) ulrichii gornjakensis |
||||
Carabus (Eucarabus) ulrichii kucajensis |
||||
Carabus (Eucarabus) ulrichii nastasi |
||||
Carabus (Eucarabus) ulrichii pernix |
||||
Carabus (Eucarabus) ulrichii pseudoarrogans |
||||
Carabus (Eucarabus) ulrichii rhilensis |
||||
Carabus (Eucarabus) ulrichii transdiernae |
||||
Carabus (Eucarabus) ulrichii werneri |
||||
Carabus (Megodontus) caelatus sarajevoensi |
||||
Carabus (Megodontus) croaticus babinjensis |
||||
Carabus (Megodontus) croaticus bosiljcici |
||||
Carabus (Megodontus) croaticus kraetschmeri |
||||
Carabus (Megodontus) croaticus ljubetensis |
||||
Carabus (Megodontus) violaceus azurescens |
||||
Carabus (Megodontus) violaceus krajnensis |
||||
Carabus (Megodontus) violaceus merditanus |
||||
Carabus (Megodontus) violaceus rilvensis |
||||
Carabus (Megodontus) violaceus scombrosensis |
||||
Carabus (Megodontus) violaceus scordiscus |
||||
Carabus (Megodontus) violaceus shardaghensis |
||||
Carabus (Megodontus) violaceus shljebensis |
||||
Carabus (Morphocarabus kollari semetricus |
||||
Carabus (Morphocarabus) curtulus |
||||
Carabus (Morphocarabus) curtulus cerensis |
||||
Carabus (Morphocarabus) curtulus koshanini |
||||
Carabus (Morphocarabus) curtulus tarensis |
||||
Carabus (Morphocarabus) praecellens |
||||
Carabus (Morphocarabus) scheidleri versicolor |
||||
Carabus (Morphocarabus) scheidleri simulator |
||||
Carabus (Pachystus)hungaricus frivaldskzanus |
||||
Carabus (Tachypus) cancellatus apfelbecki |
||||
Carabus (Tachypus) cancellatus balcanicus |
||||
Carabus (Tachypus) cancellatus hypsobius |
||||
Carabus (Trachycarabus) scabriusculus bulgarus |
||||
Curcicia bolei |
||||
Deltomerus (Deltomerus) nopcsai |
||||
Deltomerus (Paradeltomerus) paradoxus paradoxus |
||||
Dicropterus brevipennis serbicus |
||||
Duvalius (Biharotrechus) reufi |
||||
Duvalius (Duvalius) leonhardi matejkai |
||||
Duvalius (Duvalius) sturanyi |
||||
Duvalius (Neoduvalius) guidononveilleri |
||||
Harpalus serbicus |
||||
Javorella javorensis |
||||
Javorella suvoborensis |
||||
Molops (Molops) albanicus |
||||
Molops (Molops) alpestris |
||||
Molops (Molops) alpestris imitator |
||||
Molops (Molops) alpestris vlasuljensis |
||||
Molops (Molops) apfelbecki |
||||
Molops (Molops) curtulus cakorensis |
||||
Molops (Molops) osmanlis |
||||
Molops (Molops) piceus balcanicus |
||||
Molops (Molops) robustus parallelus |
||||
Molops (Molops) robustus robustus |
||||
Molops (Molops) rufipes klisuranus |
||||
Molops (Molops) rufipes rufipes |
||||
Molops (Molops) rufus |
||||
Molops (Molops) simplex simplex |
||||
Molops (Stenochoromus) montenegrinus koprivnikensis |
||||
Nebria (Alpaeus) attemsi |
||||
Nebria (Alpaeus) bosnica prokletiensis |
||||
Nebria (Alpaeus) bosnica sturanyi |
||||
Nebria (Alpaeus) dahlii velebitica |
||||
Nebria (Alpaeus) ganglbaueri ganglbaueri |
||||
Nebria (Alpaeus) speiseri |
||||
Nebria (Alpaeus) telekiana |
||||
Omphreus (Omphreus) bischoffi |
||||
Omphreus (Omphreus) gracilis |
||||
Omphreus (Omphreus) morio albanicus |
||||
Omphreus (Omphreus) morio serbicus |
||||
Omphreus (Omphreus) ovcarensis |
||||
Omphreus (Omphreus) serbooccidentalis |
||||
Paraduvalius devojensis |
||||
Paraduvalius georgevitchi |
||||
Paraduvalius stankovitchi |
||||
Paraduvalius winkleri |
||||
Pheggomisetes globiceps |
||||
Pheggomisetes ninae |
||||
Poecilus (Poecilus) rebeli |
||||
Pterosichus (Pterostichus) lumensis ljubetensis |
||||
Pterostichus (Feronidius) serbicus |
||||
Pterostichus (Platypterinus) ottomanus ottomanus |
||||
Pterostichus (Pterostichus) pentheri |
||||
Pterostichus (Pterostichus) reiseri |
||||
Rascioduvalius cvijici |
||||
Rascioduvalius stopicensis |
||||
Rascioduvalius zlatiborensis |
||||
Serboduvalius dragacevensis |
||||
Serboduvalius starivlahi |
||||
Synuchidius ganglbaueri |
||||
Tapinopterus (Tapinopterus) kaufmanni winkleri |
||||
Tapinopterus (Tapinopterus) kaufmanni kaufmanni |
||||
Tapinopterus (Tapinopterus) miridita miridita |
||||
Trechus (Trechus) irenis |
||||
Trechus albanicus |
||||
Trechus babinjensis |
||||
Trechus cardioderus transdanubiensis |
||||
Trechus centralis |
||||
Trechus kobingeri |
||||
Trechus priapus medius |
||||
Trechus priapus serbicus |
||||
Trechus pulchellus koprivnicensis |
||||
Trechus pulchellus ventriosus |
||||
Trechus subnotatus ljubetensis |
||||
Zabrus (Pelor) albanicus albanicus |
||||
Zabrus (Pelor) albanicus latifianus |
||||
Zabrus (Pelor) angusticollis |
||||
Zabrus (Pelor) balcanicus rhodopensis |
||||
Cerambycidae (стрижибубе) |
Cerambyx cerdo |
Храстова стрижибуба |
||
Exocentrus stierlini |
||||
Morimus funereus |
Букова стрижибуба |
|||
Pedestredorcadion ljubetense |
||||
Pilemia tigrina |
||||
Rosalia alpina |
Алпска стрижибуба |
|||
Theophilea subcylindricollis |
||||
Cetoniidae |
Osmoderma eremita |
|||
Coccinellidae (бубамаре) |
Adalia bipunctata |
|||
Anatis ocellata |
||||
Exochomus quadripustulatus |
||||
Cucujidae |
Cucujus cinnaberinus |
|||
Curculionidae (сурлаши) |
Argoptochus viridilimbatus |
|||
Barypeithes (Exomias) noesskei |
||||
Dodecastichus cirrogaster |
||||
Graptus rhodopensis |
||||
Graptus shardaghensis |
||||
Graptus triguttatus balcanicus |
||||
Otiorhynchus (Cryphiphoroides) ganglbaueri |
||||
Otiorhynchus (Cryphiphoroides) mendax |
||||
Otiorhynchus (Elechranus) relictus |
||||
Otiorhynchus (Elechranus) splendidus |
||||
Otiorhynchus (Ergiferanus) kopaonicensis |
||||
Otiorhynchus (Ergiferanus) solitarius |
||||
Otiorhynchus (Ergiferanus) tanycerus |
||||
Otiorhynchus (Mesaniomus) cirrhocnemis |
||||
Otiorhynchus (Mesaniomus) prisrensis |
||||
Otiorhynchus (Otiolehus) inunctus |
||||
Otiorhynchus (Pendragon) serbicus |
||||
Otiorhynchus (Pirostovedus) bosnicus obtusidens |
||||
Otiorhynchus (Prilisvanus) albanicus albanicus |
||||
Otiorhynchus (Prilisvanus) albanicus torosus |
||||
Otiorhynchus (Prilisvanus) cymophanus |
||||
Otiorhynchus (Prilisvanus) lumensis |
||||
Otiorhynchus (Prilisvanus) malissorum |
||||
Otiorhynchus (Provadilus) liliputanus |
||||
Otiorhynchus (Stupamacus) krueperi armipes |
||||
Otiorhynchus (Stupamacus) macedonicus conorhynchus |
||||
Otiorhynchus (Stupamacus) shardaghensis |
||||
Phyllobius (Metaphyllobius) ganglbaueri |
||||
Plinthus (Plinthomeleus) dardanicus |
||||
Plinthus (Plinthus) setosus |
||||
Sciaphobus (Neosciaphobus) balcanicus |
||||
Sciaphobus (Neosciaphobus) scheibeli |
||||
Ubychia ellipsoidalis |
||||
Dynastidae |
Oryctes nasicornis |
Носорожац |
||
Dytiscidae |
Graphoderus bilineatus |
|||
Potamonectus macedonicus |
||||
Leiodidae |
Bathyscidius comottiorum |
|||
Bathyscidius serbicus |
||||
Kosaniniella javorensis |
||||
Magdelainella (Magdelainella) serbica |
||||
Magdelainella (Magdelainella) hussoni |
||||
Magdelainella (Magdelainella) nonveilleri |
||||
Magdelainella (Magdelainella) orientalis |
||||
Magdelainella (Derveniella) stevanovici |
||||
Magdelainella bozidarcurcici |
||||
Magdelainella hussoni |
||||
Magdelainella milojebrajkovici |
||||
Magdelainella mucanjensis |
||||
Magdelainella nikolateslai |
||||
Magdelainella winkleri |
||||
Magdelainella zivojindjordjevici |
||||
Pholeuonopsis cvijici |
||||
Pholeuonopsis (Pholeuonopsis) magdelainei |
||||
Pholeuonopsis zlatiborensis |
||||
Proleonhardella hirtella |
||||
Remyella javorensis |
||||
Remyella raskae |
||||
Serboleonhardella remyi |
||||
Remyella scaphoides borensis |
||||
Remyella scaphoides droveniki |
||||
Remyella scaphoides hussoni |
||||
Remyella scaphoides propiformis |
||||
Remyella scaphoides scaphoides |
||||
Lucanidae (јеленци) |
Lucanus (Lucanus) cervus |
Јеленак |
||
Scarabaeidae |
Onthophagus (Furconthophagus) furcatus |
Мали балегар |
||
Scydmaenidae |
Nanophthalmus nonveilleri |
|||
Nanophthalmus serbicus |
||||
Ablepton jugatus |
||||
Ablepton tumanense |
||||
Leptomastax mehadiensis cisdanubiensis |
||||
Silphidae |
Necrodes littoralis |
|||
Nicrophorus germanicus |
||||
Staphylinidae (краткокрилци) |
Amauronyx caudatus |
|||
Bryaxis blacensis |
||||
Bryaxis beroni |
||||
Dicentrius stevanovici |
||||
Egeotyphlus (Egeotyphlus) zecevici |
||||
Lathrobium anophthalmum anophthalmum |
||||
Lathrobium anophthalmum stolense |
||||
Lathrobium bosnicum obenbergeri |
||||
Lathrobium coecum |
||||
Lathrobium cooteri |
||||
Lathrobium gracilior |
||||
Lathrobium graniticole |
||||
Lathrobium hlavaci |
||||
Lathrobium irenae |
||||
Lathrobium kopaonicanum |
||||
Lathrobium knirschi |
||||
Lathrobium matilei |
||||
Lathrobium ovcarense |
||||
Lathrobium scardicum |
||||
Leptusa jeanneli |
||||
Leptusa kosmajensis |
||||
Leptusa serbica |
||||
Ophthalmoniphetodes suvae |
||||
Protamaurops serbicus |
||||
Tenebrionidae |
Tentyria frivaldszkii |
|||
DIPTERA (ДВОКРИЛЦИ) |
Psychodidae |
Mormia (Mormia) ivankae |
||
Panimerus serbicus |
||||
Syrphidae (осолике муве) |
Anasimyia contracta |
|||
Arctophila superbiens |
||||
Chalcosyrphus piger |
||||
Chalcosyrphus rufipes |
||||
Chalcosyrphus valgus |
||||
Chamaesyrphus escorialensis |
||||
Cheilosia balkana |
||||
Cheilosia alba |
||||
Cheilosia griseifacies |
||||
Cheilosia insignis |
||||
Cheilosia melanura rubra |
||||
Cheilosia schnabli |
||||
Chrysotoxum lineare |
||||
Epistrophella coronata |
||||
Eumerus argyropus |
||||
Eumerus basalis |
||||
Eumerus sinuatus |
||||
Eumerus tauricus |
||||
Heringia larusi |
||||
Lejops vittata |
||||
Melanogaster curvistylus |
||||
Merodon crassifemoris |
||||
Merodon desuturinus |
||||
Merodon haemorrhoidalis |
||||
Orthonevra gemmula |
||||
Orthonevra montana |
||||
Pipizella zloti |
||||
Psarus abdominalis |
||||
Psilota nana |
||||
Sphegina sublatifrons |
||||
Sphiximorpha binominata |
||||
Sphiximorpha subsessilis |
||||
Trichopsomyia lucida |
||||
EPHEMEROPTERA (ЈЕДНОДНЕВКЕ) |
Baetidae |
Baetis melanonyx |
||
Baetis pavidus |
||||
Heptageniidae |
Epeorus yougoslavicus |
|||
Palingeniidae |
Palingenia longicauda |
|||
HYMENOPTERA (ОПНОКРИЛЦИ) |
Braconidae |
Neurocrassus serbicus |
||
Orgilus vasici |
||||
Chalcididae |
Neochalcis osmicida |
|||
Encyrtidae |
Amicroterys jugoslavicus |
|||
Formicidae (мрави) |
Formica (Formica) rufa |
Риђи шумски мрав |
||
Myrmica sabuleti |
||||
Myrmica scabrinodis |
||||
Mutillidae |
Myrmosa moesica |
|||
Pteromalidae |
Nedinotus beogradensis |
|||
Halticopterella slavica |
||||
Torymidae |
Megastigmus synophri |
|||
LEPIDOPTERA (ЛЕПТИРИ) |
Hesperiidae (лептири – скелари) |
Pyrgus sidae |
Липицина хесперида |
|
Pyrgus andromedae |
Алпијска хесперида |
|||
Spialia phlomidis |
Сребрна хесперида |
|||
Lycaenidae |
Glaucopsyche (Iolana) iolas |
Пуцавац |
||
Lycaena dispar |
Велики дукат |
|||
Maculinea alcon |
Мали пегавац |
|||
Maculinea arion |
Велики пегавац |
|||
Plebeius (Aricia) anteros |
Алпијски плавац |
|||
Plebeius (Plebeius) argyrognomon |
Блистави плавац |
|||
Plebeius (Vacciniina) optilete |
Боровничар |
|||
Polyommatus eroides |
Планински плавац |
|||
Pseudophilotes bavius |
Загасити плавац |
|||
Pseudophilotes vicrama |
Душицин плавац |
|||
Satyrium acaciae |
Мали репкар |
|||
Satyrium w-album |
Шумски репкар |
|||
Thecla betulae |
Брезов дукат |
|||
Nymphalidae |
Apatura ilia |
Мали преливац |
||
Apatura iris |
Модри преливац |
|||
Apatura metis |
Панонски плавац |
|||
Argynnis (Pandoriana) pandora |
Пандорина седефица |
|||
Boloria (Clossiana) selene |
Бисерна седефица |
|||
Boloria (Clossiana) titania |
Титаниа |
|||
Brenthis ino |
Инова седефица |
|||
Coenonympha gardetta |
Алпијска ценонимфа |
|||
Erebia alberganus |
Старопланинска еребија |
|||
Erebia gorge |
Загасита еребија |
|||
Erebia manto |
Проклетијска еребија |
|||
Erebia orientalis |
Самотна еребија |
|||
Erebia rhodopensis |
Родопска еребија |
|||
Esperarge climene |
Тимочки решеткар |
|||
Euphydryas maturna |
Жути шаренац |
|||
Hipparchia (Parahipparchia) volgensis |
Балканска хипархија |
|||
Limenitis populi |
Велики тополњак |
|||
Lopinga achine |
Драганин окаш |
|||
Melanargia larissa |
Балканска шах-табла |
|||
Melitaea aurelia |
Златни шаренац |
|||
Melitaea diamina |
Мрки шаренац |
|||
Nymphalis antiopa |
Краљевски плашт |
|||
Nymphalis vaualbum |
Мрки многобојац |
|||
Nymphalis xanthomelas |
Жутоноги многобојац |
|||
Polygonia egea |
Војишничар |
|||
Satyrus ferula |
Велики сатир |
|||
Papilionidae (лептири – ластини репци) |
Papilio machaon |
Ластин репак |
||
Parnassius apollo |
Аполон |
Прилог II |
||
Parnassius mnemosyne |
Мнемозине |
|||
Zerynthia polyxena |
Ускршњи лептир |
|||
Pieridae (лептири – купусари) |
Colias caucasica |
Кавкаски поштар |
||
Colias myrmidone |
Зановетак |
|||
Euchloe (Euchloe) ausonia |
Чипкасти белац |
|||
Leptidea morsei |
Фрушкогорски белац |
|||
Pieris brassicae |
Велики купусар |
|||
NEUROPTERA (МРЕЖОКРИЛЦИ) |
Myrmeleontidae (мрављи лавови) |
Myrmeleon formicarius |
Мрављи лав |
|
Palpares libelluloides |
Медитерански мрављи лав |
|||
Ascalaphidae |
Libelloides macaronius |
|||
ORTHOPTERA (ПРАВОКРИЛЦИ) |
Acrididae (скакавци) |
Acrida ungarica ungarica |
Панонски скакавац |
|
Chorthippus oschei |
||||
Chrysochraon dispar |
||||
Stethophyma grossum |
||||
Bradyporidae (зрикавци) |
Callimenus macrogaster |
|||
Empusidae |
Empusa fasciata |
Ћубаста богомољка |
||
Myrmecophilidae (попци мравољупци) |
Myrmecophilus nonveilleri |
|||
Phaneropteridae (зрикавци) |
Andreiniimon nuptialis |
|||
Poecilimon ornatus |
||||
Rhaphidophoridae (пећински зрикавци) |
Troglophilus serbicus |
|||
Troglophilus brevicauda |
||||
Tettigonidae (зрикавци) |
Gampsocleis abbreviata |
|||
Gampsocleis glabra |
||||
Onconotus servillei |
||||
Pholidoptera aptera aptera |
||||
Pholidoptera transsylvanica |
||||
Platycleis (Montana) montana milae |
||||
Platycleis (Tessellana) veyseli |
||||
Saga pedo |
Грабљива кобилица |
|||
Tettigonia cantans |
||||
PLECOPTERA |
Nemouridae |
Nemoura cambrica |
||
Protonemura lateralis |
||||
Protonemura meyeri |
||||
Protonemura praecox |
||||
Perlidae |
Dinocras megacephala |
|||
Marthamea vitripennis |
||||
Taeniopterygidae |
Taeniopteryx hubaulti |
|||
Taeniopteryx nebulosa |
||||
TRICHOPTERA |
Beraeidae |
Beraeodes minutus |
||
Goeridae |
Lithax niger |
|||
Helicopsychidae |
Helicopsyche bacescui |
|||
Limnephilidae |
Allogamus auricollis |
|||
Drusus discolor |
||||
Drusus serbicus |
||||
Rhyacophilidae |
Rhyacophila obtusa |
|||
Uenoidae |
Thremma anomalum |
|||
MALACOSTRACA |
||||
РЕД |
ПОРОДИЦА |
ВРСТА |
ВРСТА |
НАПОМЕНА |
AMPHIPODA |
Bogidiellidae |
Bogidiella skopljensis |
||
Niphargidae |
Niphargus adbiptus |
|||
Niphargus deelemanae |
||||
Niphargus hrabei |
||||
Niphargus stygius remyi |
||||
Niphargus tauri kragujevensis |
||||
Niphargus valachicus |
||||
DECAPODA |
Astacidae |
Astacus astacus |
||
Austropotamobius torrentium |
||||
ISOPODA |
Asellidae |
Proasellus anophthalmus serbicus |
||
Proasellus slavus serbiae |
||||
Proasellus slavus zeii |
||||
Cirolanidae |
Sphaeromides serbica |
|||
Microparasellidae |
Microcharon profundalis beranensis |
|||
Microcharon profundalis kosovensis |
||||
Microcharon profundalis profundalis |
||||
Stenasellidae |
Protelsonia gjorgjevici gjorgjevici |
|||
Protelsonia gjorgjevici crmnicus |
||||
Trichoniscidae |
Alpioniscus metohicus |
|||
Hyloniscus kopaonicensis |
||||
Hyloniscus kossovensis |
||||
Hyloniscus stankovici |
||||
Macedoniscus metohicus |
||||
Microtitanethes licodrensis |
||||
Trichoniscoides mladeni |
||||
Trichoniscus bogovinae |
||||
Trichoniscus bononiensis |
||||
Trichoniscus buturovici |
||||
Trichoniscus licodrensis |
||||
Trichoniscus naissensis |
||||
Trichoniscus pancici |
||||
Trichoniscus serbicus |
||||
Trichoniscus serboorientalis |
||||
Trichoniscus sotirovi |
||||
Trichoniscus timocensis |
||||
MOLLUSCA – МЕКУШЦИ |
||||
BIVALVIA – ШКОЉКЕ |
||||
РЕД |
ПОРОДИЦА |
ВРСТА |
ВРСТА |
НАПОМЕНА |
UNIONOIDA |
Unionidae (речне шкољке) |
Unio crassus |
Речна шкољка |
|
GASTROPODA – ПУЖЕВИ |
||||
РЕД |
ПОРОДИЦА |
ВРСТА |
ВРСТА |
НАПОМЕНА |
NEOTAENIOGLOSSA |
Bythinellidae |
Bythinella drimica alba |
||
Bythinella nonveilleri |
Слатководни пужић |
|||
Bythinella opaca luteola |
||||
Bythinella pesterica |
Слатководни пужић |
|||
Bythinella serborientalis |
||||
Iglica (Raphica) illyrica |
||||
Lithoglyphus apertus |
||||
PULMONATA |
Chondrinidae |
Chondrina spelta serbica |
||
Clausiliidae (вретенца) |
Balea (Alinda) biplicata balcanica |
|||
Balea (Alinda) biplicata pancici |
||||
Balea (Alinda) biplicata urosevici |
||||
Balea (Alinda) biplicata vlasinensis |
||||
Balea (Alinda) pancici |
||||
Balea (Balea) perversa |
||||
Balea (Alinda) wagneri stojicevici |
||||
Laciniaria pygmea |
||||
Bulgarica (Bulgarica) moellendorffi moellendorffi |
||||
Bulgarica (Bulgarica) moellendorffi banjana |
||||
Bulgarica (Pavlovicia) pavlovici pavlovici |
||||
Bulgarica (Pavlovicia) pavlovici purpurascens |
||||
Bulgarica (Bulgarica) stolii |
||||
Caringera eximia |
||||
Herilla bosniensis bosniensis |
||||
Herilla bosniensis kusceri |
||||
Herilla bosniensis semistriata |
||||
Herilla jabucica excedens |
||||
Herilla ziegleri accedens |
||||
Herilla ziegleri amaliae |
||||
Herilla ziegleri jaeckeli |
||||
Herilla ziegleri limana |
||||
Herilla ziegleri rascana |
||||
Herilla ziegleri tarensis |
||||
Macedonica frauenfeldi occidentalis |
||||
Macedonica frauenfeldi frauenfeldi |
||||
Macedonica frauenfeldi moellendorffii |
||||
Macedonica frauenfeldi pavloviciana |
||||
Macedonica pirotana |
||||
Montenegrina janinensis sporadica |
||||
Vestia (Brabenecia) ranojevici |
||||
Vestia (Vestiella) roschitzi minima |
||||
Vestia (Vestiella) roschitzi trigonostoma |
||||
Helicidae |
Helicigona kollari |
|||
Helicigona trizona balcanica |
||||
Helicigona trizona inflata |
||||
Helicigona trizona ljubetensis |
||||
Helix (Helix) dormitoris hajlensis |
||||
Helix (Helix) dormitoris kolaschinensis |
||||
Helix (Helix) dormitoris stolacensis |
||||
Helix (Helix) vladica |
||||
Helicodontidae |
Soósia diodonta |
|||
Orientalidae |
Belgrandiella bunarbasa |
|||
Belgrandiella serbica |
||||
Sarajana apfelbecki driniana |
||||
Grossuana euxina euxina |
||||
Grossuana euxina serbica |
||||
Grossuana euxina remesiana |
||||
Orientalina curta pivensis |
||||
Terranigra kosovica |
||||
Planorbidae (тањирасти барски пужеви) |
Segmentina nitida |
|||
Vertiginidae |
Vertigo angustior |
|||
ANNELIDAE – ПРСТЕНАСТЕ ГЛИСТЕ |
||||
OLIGOCHAETA |
||||
РЕД |
ПОРОДИЦА |
ВРСТА |
ВРСТА |
НАПОМЕНА |
OPISTHOPORA |
Lumbricidae |
Cernosvitovia biserialis |
||
Cernosvitovia crnicae |
||||
Cernosvitovia dudichi |
||||
Cernosvitovia silicata |
||||
Dendrobaena jastrebensis |
||||
FUNGI – ГЉИВЕ |
||||
РЕД |
ПОРОДИЦА |
ВРСТА |
ВРСТА |
НАПОМЕНА |
AGARICALES |
Agaricaceae |
Battarrea phalloides (Dicks.) Pers. |
Батареа |
|
Amanitaceae |
Amanita vittadinii (Moretti) Sacc. |
Куштрава пупавица |
||
Entolomataceae |
Entoloma bloxamii (Berk. & Broome) Sacc. |
Љубичастоплава рудолиска |
||
Hygrophoraceae |
Hygrocybe calyptriformis (Berk. & Broome) Fayod |
Ружичаста влазница |
||
Hygrocybe coccineocrenata (P.D. Orton) M.M. Moser |
Љускава влажница |
|||
Hygrocybe punicea (Fr.) P. Kumm. |
Велика влажница |
|||
Hygrophorus marzuolus (Fr.) Bres. |
Мартовка |
|||
Physalacriaceae |
Rhodotus palmatus (Bull.) Maire |
Кајсијаста брестовица |
||
Psathyrellaceae |
Panaeolus semiovatus (Sowerby) S. Lundell & Nannf. |
Јајаста гнојиштарица |
||
Strophariaceae |
Psilocybe serbica M.M. Moser & E. Horak |
Српска балегарица |
||
Tricholomataceae |
Catathelasma imperiale (Fr.) Singer |
Царица |
||
Leucopaxillus giganteus (Sowerby) Singer |
Левкаста дебелоножица |
|||
BOLETALES |
Boletaceae |
Boletus dupainii Boud. |
Сјајноцрвени вргањ, дипенов вргањ |
|
Boletus impolitus Fr. |
Жутоноги вргањ |
|||
Boletus regius Krombh. |
Краљевка |
|||
Boletus rhodoxanthus (Krombh.) Kallenb. |
Жутоцрвени вргањ |
|||
Boletus satanas Lenz |
Лудара |
|||
Leccinellum crocipodium Bresinsky & Manfr. Binder |
Жутоноги дедица |
|||
Phylloporus rhodoxanthus (Schwein.) Bres. |
Листићава вргањица |
|||
Strobilomyces strobilaceus (Scop.) Berk. |
Црна чупавица, куштрава вргањица |
|||
GEASTRALES |
Geastraceae |
Geastrum fornicatum (Huds.) Hook. |
Гнездаста звездица |
|
Geastrum melanocephalum (Czern.) V.J. Staněk |
Црноглава звездица |
|||
Geastrum schmidelii Vittad. |
Патуљаста звездица |
|||
Myriostoma coliforme (Dicks.) Corda |
Мириостома, бронзана звездица |
|||
PEZIZALES |
Pezizaceae |
Sarcosphaera coronaria (Jacq.) J. Schröt. |
Љубичаста тулипаница |
|
PHALLALES |
Phallaceae |
Mutinus canninus (Huds.) Fr. |
Пасији стршак, псећа бестидница |
|
Phallus hadriani Vent. |
Пешчарски стршак |
|||
POLYPORALES |
Fomitopsidaceae |
Fomitopsis rosea (Alb. & Schwein.) P. Karst. |
Ружичаста копитница |
|
Meruliaceae |
Podoscypha multizonata (Berk. & Broome) Pat. |
Каранфилка |
||
Polyporaceae |
Hapalopilus croceus (Pers.) Donk |
|||
Polyporus umbellatus (Pers.) Fr. |
Јеленово уво |
|||
RUSSUALES |
Albatrellaceae |
Albatrellus ovinus (Schaeff.) Kotl. & Pouzar |
Овчје виме |
|
Hericiaceae |
Hericium alpestre Pers. |
Јелова брада |
||
Hericium cirrhatum (Pers.) Nikol. |
Шкољкаста игличарка |
|||
Hericium coralloides (Scop.) Pers. |
Букова брада |
|||
Hericium erinaceus (Bull.) Pers. |
Медвеђа глава |
|||
Pycnoporellus alboluteus (Ellis & Everh.) Kotl. & Pouzar |
||||
Scutiger pes-caprae (Pers.) Bondartsev & Singer |
Маглен |
|||
LICHENES – ЛИШАЈЕВИ |
||||
РЕД |
ПОРОДИЦА |
ВРСТА |
ВРСТА |
НАПОМЕНА |
AGYRIALES |
Agyriaceae |
Trapeliopsis wallrothii (Florke ex Spreng.) Hertel & Gotth. Schneid. |
||
LECANOROMYCETIDAE |
Coniocybaceae |
Sclerophora peronella (Ach.) Tibell |
||
LECANORALES |
Leprocaulon microscopicum (Vill.) Gams |
|||
Parmeliaceae |
Alectoria sarmentosa (Ach.) Ach. |
|||
Cetrelia cetrarioides (Delise ex Duby) W.L. Culb. & C.F. Culb. |
||||
Evernia divaricata (L.) Ach. |
||||
Hypogymnia vittata (Ach.) Parrique |
||||
Letharia vulpina (L.) Hue |
||||
Menegazzia terebrata (Hoff m.) A. Massal. |
||||
Parmotrema chinense (Osbeck) Hale & Ahti |
||||
Tuckneraria laureri (Kremp.) Randlane & A. Thell |
||||
Usnea longissima (Kremp.) Randlane & A. Thell |
||||
Usnea scabrata Nyl. |
||||
Sphaerophoraceae |
Sphaerophorus globosus (Huds.) Vain. |
|||
LICHINALES |
Lichinaceae |
Lempholemma polyanthes (Bernh.) Malme |
||
OSTROPALES |
Graphidaceae |
Graphis elegans (Borrer ex Sm.) Ach. |
||
Thelotremataceae |
Thelotrema lepadinum (Ach.) Ach. |
|||
PELTIGERALES |
Collemataceae |
Collema fragrans (Sm.) Ach. |
||
Collema nigrescens (Huds.) DC. |
||||
Leptogium hildenbrandii (Garov.) Nyl. |
||||
Leptogium saturninum (Dicks.) Nyl. |
||||
Leptogium teretiusculum (Wallr.) Arnold |
||||
Lobariaceae |
Lobaria amplissima (Scop.) Forssell |
|||
Lobaria scrobiculata (Scop.) DC. |
||||
Nephromataceae |
Nephroma bellum (Spreng.) Tuck. |
|||
Pannariaceae |
Fuscopannaria saubinetii (Mont.) P.M. Jorg. |
|||
Moelleropsis nebulosa (Hoff m.) Gyeln. |
||||
Pannaria rubiginosa (Ach.) Bory |
||||
Peltigeraceae |
Peltigera collina (Ach.) Schrad. |
|||
Peltigera malacea (Ach.) Funck |
||||
Solorina spongiosa (Sm.) Anzi |
||||
TELOSCHISITALES |
Physciaceae |
Anaptychia crinalis (Schleich.) Vězda |
||
Heterodermia speciosa (Wulfen) Trevis. |
||||
Physcia biziana (A. Massal.) Zahlbr. |
||||
Physcia leptalea (Ach.) DC. |
||||
Physcia tribacia (Ach.) Nyl. |
||||
VERRUCARIALES |
Verrucariaceae |
Normandina pulchella (Borrer) Nyl. |
||
FLORA – БИЉКЕ |
||||
BRYOPHYTA – МАХОВИНЕ |
||||
РЕД |
ПОРОДИЦА |
ВРСТА |
ВРСТА |
НАПОМЕНА |
ANDREAELES |
Andraceae |
Andreaea rothii F. Weber & D. Mohr |
||
BRYALES |
Messiaceae |
Meesia triquetra (Hook. & Taylor) Ångstr. |
||
BUXBAUMIALES |
Buxbaumiaceae |
Buxbaumia viridis (DC.) Brid. ex Moug. & Nestl. |
||
FUNARIALES |
Funariaceae |
Entostodon hungaricus (Boros) Loeske |
||
Pyramidula tetragona (Brid.) Brid. |
||||
Splahnaceae |
Splachnum sphaericum Hedw |
|||
Tayloria froelichiana (Hedw.) Mitt. ex Broth. |
||||
HYPNALES |
Brachytheciaceae |
Tomentypnum nitens (Hedw.) Loeske |
||
JUNGERMANNIALES |
Scapaniaceae |
Scapania aequiloba (Schwägr.) Dumort |
||
Scapania lingulata H. Buch |
||||
Trichocoleaceae |
Trichocolea tomentella (Ehrh.) Dumort. |
|||
LEUCODONTALES |
Anomodontaceae |
Anomodon rugelii (Müll. Hal.) Keissl. |
||
MARCHANTIALES |
Aytoniaceae |
Mannia fragrans (Balb.) Frye & L. Clark |
||
ORTHOTRICHALES |
Orthotrichaceae |
Orthotrichum philibertii Venturi |
||
Orthotrichum scanicum Grönvall |
||||
POTTIALES |
Encalyptaceae |
Encalypta serbica Katić |
||
Pottiaceae |
Aloina obliquifolia (C. Mull.) Broth. |
|||
Anoectangium sendtnerianum Bruch & Schimp. |
||||
Hilpertia velenovskyi (Schiffn.) R. H. Zander |
||||
Pterygoneurum compactum |
||||
Pterygoneurum lamellatum (Lindb.) Jur. |
||||
Pterygoneurum subsessile (Brid.) Jur. |
||||
Timmiella anomala (Bruch & Schimp.) Limpr. |
||||
SELIGERALES |
Seligeriaceae |
Trochobryum carniolicum Breidl. & Beck |
||
SPHAGNALES |
Sphagnaceae |
Sphagnum sp. |
**** |
|
PTERIDOPHYTA – ПАПРАТЊАЧЕ |
||||
РЕД |
ПОРОДИЦА |
ВРСТА |
ВРСТА |
НАПОМЕНА |
EQUISETALES |
Equisetaceae (раставићи) |
Equisetum fluviatile L. |
Барски раставић |
|
FILICALES |
Adianthaceae |
Adiantum capillus-veneris L. |
Госпина коса, девојачка коса |
|
Notholaena maranthae (L.) Desv. |
Пљевика |
|||
Aspleniaceae |
Asplenium adulterinum Milde subsp. adulterinum |
Слезница |
||
Dryopteridaceae |
Dryopteris affinis (Lowe) Fraser-Jenkins subsp. borreri(Newman) Fraser-Jenkins |
|
||
Dryopteris cristata (L.) A. Gray |
Чешљаста папрат |
|||
Dryopteris dilatata (Hoffm.) A. Gray |
|
|||
Dryopteris submontana (Fraser-Jenkins & Jermy) Fraser-Jenkins |
|
|||
Polystichum braunii (Spenner) Fee |
|
|||
Thelypteridaceae |
Phegopteris connectilis (Michx.) Watt |
|||
Oreopteris limbosperma (Bellardii ex All.) J. Holub |
Горска папрат |
|||
Thelypteris palustris Schott subsp. palustris |
Барска папрат |
|||
Woodsiaceae |
Cystopteris alpina (Lam.) Desv. |
|||
Cystopteris montana (Lam.) Desv. |
||||
Matteucia struthiopteris (L.) Tod. |
Нојева папрат |
|||
LYCOPODIALES |
Lycopodiaceae (пречице) |
Diphasiastrum alpinum (L.) J. Holub |
Алпска пречица |
|
Diphasiastrum complanatum (L.) J. Holub |
Спљоштена пречица |
|||
Lycopodium annotinum L. subsp. annotinum |
Лањска пречица |
|||
Lycopodium clavatum L. subsp. clavatum |
Пречица |
|||
MARSILEALES |
Marsileaceae |
Marsilea quadrifolia L. |
Четворолисна водена папрат, разноротка |
|
Pilularia globulifera L. |
Лоптарка |
|||
OPHIOGLOSSALES |
Ophioglossaceae |
Botrychium multifidum (S. G. Gmelin) Rupr. |
Раздељени папратник |
|
SPERMATOPHYTA – СЕМЕЊАЧЕ |
||||
РЕД |
ПОРОДИЦА |
ВРСТА |
ВРСТА |
НАПОМЕНА |
ARISTOLOCHIALES |
Aristolochiaceae |
Aristolochia merxmuelleri Greuter & E. Mayer |
||
CAMPANULALES |
Asteraceae (Composite) (главочике) |
Achillea alexandri-regis Bornm. & Rudski |
Хајдучка трава краља Александра |
|
Achillea chrysocoma Friv. |
||||
Achillea pindicola Hausskn. subsp. corabensis (Heimerl) Greuter |
||||
Achillea ochroleuca Ehrh. |
||||
Achillea pseudopectinata Janka |
||||
Achillea ptarmica L. |
||||
Amphoricarpos autariatus Blečić & E. Mayer |
||||
Artemisia austriaca Jacq. |
||||
Artemisia pancicii Danihelka & Marhold |
Панчићев пелен |
|||
Carduus ramosissimus Pančić |
||||
Centaurea derventana Vis. & Pančić |
||||
Centaurea finazzeri Adamović |
||||
Centaurea graeca Griseb. |
||||
Centaurea melanocephala Pančić |
||||
Centaurea ognjanoffii Urum. |
||||
Centaurea orientalis L. |
||||
Centaurea scabiosa L. subsp. sadleriana (Janka) Ascherson & Graebner |
||||
Centaurea tauscheri A. Kerner |
||||
Cirsium boujartii (Piller & Mitterp.) Schultz-Bip. subsp. boujartii |
||||
Cirsium brachycephalum Juratzka |
Слатинска паламида |
|||
Cirsium heterophyllum (L.) Hill |
||||
Cirsium heterotrichum Pančić |
Панчићева паламида |
|||
Cirsium tymphaeum Hausskn. |
||||
Cirsium waldsteinii Rouy |
||||
Crepis baldaccii Halácsy subsp. albanica Jáv. |
||||
Crepis bertiscea Jáv. |
||||
Crepis macedonica Kitanov |
||||
Crepis pannonica (Jacq.) K. Koch subsp. pannonica |
||||
Doronicum hungaricum Reichenb. fil. |
Мађарски вепровац |
|||
Doronicum orientale Hoffm. |
||||
Erigeron epiroticus (Vierh.) Halácsy |
||||
Galatella villosa (L.) Reichenb. fil. |
||||
Helichrysum arenarium (L.) Moench subsp. arenarium |
Пешчарско смиље |
|||
Helichrysum DC. plicatum subsp. plicatum |
||||
Hieracium albopellitum (Zahn) Niketić |
||||
Hieracium amphithales K. Malý & Zahn |
||||
Hieracium andrasovszkyi Zahn subsp. cremnophilum O. Behr, E. Behr & Zahn |
||||
Hieracium andrasovszkyi Zahn subsp. doerfleri Hayek & Zahn |
||||
Hieracium andrasovszkyi Zahn subsp. kobilicanum O. Behr, E.Behr & Zahn |
||||
Hieracium auritum Arv.-Touv. |
||||
Hieracium balkanum Pančić |
||||
Hieracium bertisceum Niketić |
||||
Hieracium bifidum Hornem. subsp. pallescentisimile O. Behr, E. Behr & Zahn |
||||
Hieracium bifidum Hornem. subsp. stolanum Zahn |
||||
Hieracium bjeluschae K. Malý & Zahn subsp. tommasiniiformeSchaeffer & Zahn |
||||
Hieracium bulgaricum Freyn |
||||
Hieracium bupleuroides C. C. Gmelin subsp. malacosericeumRech. fil. & Zahn |
||||
Hieracium coloriscapum Rohlena & Zahn subsp. stenopyllophorumO. Behr, E. Behr & Zahn |
||||
Hieracium djimilense Boiss. & Balansa subsp. brachytrichoiphyesO. Behr, E. Behr & Zahn |
||||
Hieracium djimilense Boiss. & Balansa subsp. cordatifrons Zahn |
||||
Hieracium durmitoricum (Rohlena & Zahn) Niketić |
||||
Hieracium erythrocarpum Peter subsp. aculeatissimum Zahn |
||||
Hieracium erythrocarpum Peter subsp. kurvalae Rech. fil. & Zahn |
||||
Hieracium gaudryi Boiss. & Orph. subsp. cernyanum Hayek & Zahn |
||||
Hieracium gaudryi Boiss. & Orph. subsp. hayekianum Dörfler & Zahn |
||||
Hieracium grossianum Zahn subsp. schefferianum Zahn |
||||
Hieracium guentheri-beckii Zahn subsp. portentosum Hayek & Zahn |
||||
Hieracium guglerianum Zahn subsp. telekianum Kümmerle & Zahn |
||||
Hieracium heldreichii Boiss. subsp. pseudopilosissimum Zahn |
||||
Hieracium jankae R. Uechtr. subsp. marmoreiforme Zahn |
||||
Hieracium jurassicum Griseb. subsp. papyraceum (Zahn) NN |
||||
Hieracium macrodontoides (Zahn) Zahn subsp. gigantophyllumZahn |
||||
Hieracium markovanum Arv.-Touv. |
||||
Hieracium marmoreum Pančić & Vis. subsp. marmoreum |
||||
Hieracium marmoreum Pančić & Vis subsp. pavlovicii Nägeli & Peter |
||||
Hieracium murorum L. subsp. bistricense Zahn |
||||
Hieracium murorum L. subsp. valdecordatum Zahn |
||||
Hieracium naegelianum Pančić subsp. ljubotenicum O. Behr, E.Behr & Zahn |
||||
Hieracium oxyodon Fr. subsp. oxyodon |
||||
Hieracium pannosum Boiss. subsp. doerflerianum Hayek & Zahn |
||||
Hieracium pannosum Boiss. subsp. eumecobracchion Hayek |
||||
Hieracium pannosum Boiss. subsp. trojanum Zahn |
||||
Hieracium pichleri A. Kerner subsp. adamovicii Sagorski & Zahn |
||||
Hieracium pichleri A. Kerner subsp. chromoneurum Zahn |
||||
Hieracium praecox Schultz-Bip. subsp. basilacistum Rech. fil. & Zahn |
||||
Hieracium pseuderiopus Zahn subsp. nikolae Zahn |
||||
Hieracium pseudobifidum Schur subsp. caesiopictum (Zahn) Zahn |
||||
Hieracium pseudobifidum Schur subsp. zljebense (Zahn) Zahn |
||||
Hieracium pseudosparsum Zahn |
||||
Hieracium racemosum Willd. subsp. chaetotrichum Zahn |
||||
Hieracium racemosum Willd. subsp. semigrisescens Zahn |
||||
Hieracium schefferi Rech. & Zahn |
||||
Hieracium scheppigianum Freyn subsp. scheppigianum |
||||
Hieracium sericophyllum Nejčeff & Zahn subsp. acropolioscapumZahn |
||||
Hieracium sparsum Friv. subsp. ipekanum Rech. fil. & Zahn |
||||
Hieracium sparsum Friv. subsp. livadicanum O. Behr, E. Behr & Zahn |
||||
Hieracium sparsum Friv. subsp. pilosifrons Zahn |
||||
Hieracium sparsum Friv. subsp. staraeplaninae Zahn |
||||
Hieracium transiens (Freyn) Freyn |
||||
Hieracium velenovskyi Freyn |
||||
Hieracium wiesbaurianum R. Uechtr. subsp. livadicae O. Behr, E. Behr & Zahn |
||||
Jacobaea othonnae (Bieb.) C. A. Meyer |
||||
Jacobaea pancicii (Degen) Vladimirov & Raab-Straube |
Панчићева жутеница |
|||
Klasea lycopifolia (Vill.) A. Löve & D. Löve |
||||
Klasea radiata (Waldst. & Kit.) A. Löve & D. Löve subsp. radiata |
||||
Lactuca aurea (Vis. & Pančić) Stebbins |
||||
Lactuca hispida DC. |
||||
Leontopodium nivale (Ten.) Huet ex Hand.-Mazz. subsp.alpinum (Cass.) Greuter |
Рунолист |
|||
Leontopodium nivale (Ten.) Huet ex Hand.-Mazz. subsp. nivale |
||||
Podospermum purpureum (L.) W. D. J. Koch & Ziz |
||||
Petasites doerfleri Hayek |
||||
Rhaponticoides alpina (L.) M. V. Agab. & Greuter |
||||
Saussurea alpina (L.) DC. subsp. alpina |
||||
Scorzonera villosa Scop. subsp. villosa |
||||
Senecio scopolii Hoppe & Hornsch. subsp. scopolii |
||||
Senecio umbrosus Waldst. & Kit. |
Жабља трава |
|||
Tanacetum larvatum (Pant.) Hayek |
||||
Tragopogon floccosus Waldst. et Kit. |
||||
Campanulaceae (звончићи) |
Campanula calycialata V. Ranđelović & Zlatković |
|||
Campanula scutellata Griseb. |
||||
Campanula secundiflora Vis. & Pančić |
||||
Campanula thyrsoides L. subsp. thyrsoides |
Жути звончић |
|||
Edraianthus serbicus (Ker.) Petrović |
||||
Legousia falcata (Ten.) Fritsch |
|
|
||
Legousia hybrida (L.) Delarbre |
||||
Symphyandra wanneri (Rochel) Heuffel |
||||
CELASTRALES |
Aquifoliaceae |
Ilex aquifolium L. |
Зеленика, божиковина |
|
Buxaceae |
Buxus sempervirens L. |
|||
CENTROSPERMAE |
Caryophyllaceae (каранфили) |
Cerastium dinaricum Beck & Szysz. |
||
Cerastium neoscardicum Niketić |
||||
Dianthus behriorum Bornm. |
||||
Dianthus diutinus Kit. |
Пешчарски каранфил |
|||
Dianthus giganteiformis Borbas subsp. kladovanus (Degen) Soó |
||||
Dianthus moesiacus Vis. & Pančić |
||||
Dianthus monadelphus Vent. subsp. pallens (Sm.) Greuter & Burdet |
||||
Dianthus nitidus Waldst. & Kit. subsp. lakusicii T. Wraber |
||||
Dianthus scardicus Wettst. |
||||
Dianthus serotinus Waldst. & Kit. |
Дивљи каранфил |
|||
Dianthus superbus L. subsp. superbus |
Ибришим каранфил |
|||
Dianthus trifasciculatus Kit. subsp. trifasciculatus |
Троцветни каранфил |
|||
Dianthus viridescens G. C. Clementi |
||||
Dianthus viscidus Bory & Chaub. |
||||
Gypsophila fastigiata L. subsp. arenaria (Waldst. & Kit.) Domin |
Пешчарски шлајер |
|||
Heliosperma nikolicii (Seliger & T. Wraber) Niketić & Stevanović |
Николићев пуцавац |
|||
Heliosperma oliverae Niketić & Stevanović |
||||
Heliosperma pusillum (Waldst. & Kit.) Hoffmanns subsp.monachorum Niketić & Stevanović |
||||
Minuartia bulgarica (Velen.) Graebner |
||||
Minuartia doerfleri Hayek |
||||
Minuartia hirsuta (Bieb.) Hand.-Mazz. subsp. frutescens (Kit.) Hand.-Mass |
||||
Saponaria intermedia Simmler |
||||
Silene echinata Otth |
Чекињасти пуцавац |
|||
Silene fabarioides Hausskn. |
||||
Silene multiflora (Waldst. & Kit.) Pers. |
Многоцветни пуцавац |
|||
Silene schmuckeri Wettst. |
||||
Silene vallesia L. subsp. graminea (Vis. ex Reichenb.) Nyman |
||||
Viscaria asterias (Griseb.) Frajman |
||||
Chenopodiaceae (лободе) |
Bassia sedoides (Pallas) Ascherson |
Базија |
||
Camphorosma monspeliaca L. |
||||
Salicornia europea L. |
Солњача, цаклењача |
|||
Salsola soda L. |
Солњача |
|||
Suaeda pannonica (G. Beck) Ascherson&Graebner |
Панонска јурчица, панонска суеда |
|||
CONIFERALES |
Cupressaceae |
Juniperus foetidissima Willd. |
|
|
Juniperus sabina L. |
||||
Pinaceae |
Abies borisii-regis Mattf. |
|||
Picea omorika (Pančić) Purkyne |
Панчићева оморика, оморика |
|||
Pinus heldreichii Christ. |
Муника |
|||
Pinus mugo Turra subsp. mugo |
Бор кривуљ |
|||
Pinus nigra Arnold subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe |
Паласов бор |
|||
Pinus peuce Griseb. |
Молика |
|||
CYPERALES |
Cyperaceae (траве оштрице) |
Carex limosa L. |
Оштрица тресавска |
|
Carex secalina Willd. ex Wahlenb. |
Ражена оштрица |
|||
Cladium mariscus (L.) Pohl subsp. mariscus |
||||
Cyperus longus L. subsp. longus |
Пероњика |
|||
Cyperus pannonicus Jacq. |
Панонски слатински шиљ |
|||
Cyperus rotundus L. subsp. rotundus |
||||
Eleocharis parvula (Roemer & Schultes) Link ex Bluff, Nees & Scha |
||||
Eriophorum gracile Koch ex Roth subsp. gracile |
||||
Fimbristylis bisumbellata (Forskål) Bubani |
||||
Schoenoplectus mucronatus (L.) Palla |
||||
Schoenoplectus tabernaemontani (C. C. Gmelin) Palla |
||||
Schoenoplectus triqueter (L.) Palla |
||||
DIPSACALES |
Dipsacaceae |
Cephalaria flava (Sibth. & Sm.) Szabó subsp. flava |
Жути праскоч |
|
Cephalaria pastricensis Dörfler & Hayek |
||||
Knautia pancicii Szabó |
Панчићева удовчица |
|||
Knautia sarajevensis (G. Beck) Szabó |
||||
Scabiosa achaeta Vis. & Pančić |
||||
Tremastelma palaestinum (L.) Janchen |
||||
Valerianaceae |
Centranthus longiflorus Steven subsp. junceus (Boiss. & Heldr.) I. B. K. Richardson |
|||
Valeriana dioica L. subsp. dioica |
||||
Valerianella muricata (Steven ex Bieb.) J. W. Loudon |
||||
ERICALES |
Ericaceae |
Arctostaphylos alpinus (L.) Sprengel |
||
Calluna vulgaris subsp. vulgaris |
Врес, вресак |
|||
Loiseleuria procumbens (L.) Desv. |
||||
Rhododendron ferrugineum L. |
Рђасти рододендрон |
|||
Pyrolaceae (крушчице) |
Pyrola chlorantha Swartz |
|||
Pyrola media Swartz |
||||
Pyrola minor L. subsp. minor |
||||
Pyrola rotundifolia L. |
Округлолисна крушчица |
|||
FAGALES |
Betulaceae |
Alnus alnobetula (Ehrh.) Hartig subsp. alnobetula |
Жбунаста јоха |
|
Betula pubescens Ehrh. subsp. carpatica (Willd.) Ascherson & Graebner |
Маљава бреза |
|||
Fagaceae |
Fagus sylvatica L. subsp. orientalis (Lipsky) Greuter & Burdet |
|||
Quercus trojana Webb subsp. trojana |
Македонски храст, црни цер |
|||
GENTIANALES |
Apocynaceae |
Vinca herbacea Waldst. et Kit. |
||
Asclepiadaceae |
Vincetoxicum fuscatum (Hornem.) Reichenb. fil. subsp. fuscatum |
|||
Gentianaceae |
Blackstonia perfoliata (L.) Hudson subsp. perfoliata |
Саланчић |
||
Gentiana acaulis L |
Велемун, Кохова линцура |
|||
Gentiana dinarica G. Beck |
||||
Gentiana nivalis L. |
||||
Gentiana pneumonanthe L. subsp. nopcsae (Jáv.) T. Wraber |
||||
Swertia perennis L. |
Пикобојка |
|||
Menyanthaceae |
Menyanthes trifoliata L. |
Грчица, грки тролист |
||
Rubiaceae |
Asperula doerfleri Wettst. |
|||
Asperula setulosa Boiss. |
||||
Asperula tenella Heuffel ex Degen |
||||
Galium kitaibelianum Schultes & Schultes fil. |
||||
Galium rhodopeum Velen. |
Китајбелов брочац |
|||
GERANIALES |
Euphorbiaceae (млечике) |
Euphorbia angulata Jacq. |
||
Euphorbia montenegrina (Bald.) K. Maly ex Rohlena |
||||
Linaceae |
Linum elegans Spruner ex Boiss. |
|||
Linum nodiflorum L. |
||||
Zygophylaceae |
Peganum harmala L. |
Зрнеш, горска рута |
||
GRAMINALES |
Poaceae (траве) |
Stipa joannis Čelak. |
||
Stipa mayeri Martinovský |
||||
Stipa pulcherrima C. Koch |
Ковиље |
|||
Ventenata dubia (Leers) Cosson |
||||
GUTTIFERALES |
Hypericaceae (Gutiferaea) |
Hypericum hyssopifolium Chaix |
||
Hypericum montbretii Spach |
||||
Hypericum olympicum L. |
||||
HELOBIAE |
Alismataceae |
Alisma gramineum Lej. |
||
Caldesia parnassiifolia (L.) Parl. |
Калдезијева водена боквица |
|||
Juncaginaceae |
Triglochin palustre L. |
|||
Triglochin maritimum L |
Морски трозубац |
|||
Potamogetonaceae |
Groenlandia densa (L.) Fourr. |
|||
Potamogeton x zizii Koch ex Roth |
||||
Potamogeton acutifolius Link |
||||
Potamogeton nodosus Poiret |
||||
Potamogeton obtusifolius Mert. & Koch |
||||
Potamogeton pusillus L. subsp. pusillus |
||||
Potamogeton trichoides Cham. & Schlecht. |
||||
JUNCALES |
Juncaceae |
Juncus capitatus Weigel |
||
Juncus triglumis L. subsp. triglumis |
||||
LILIFLORAE |
Dioscoraceae |
Dioscorea balcanica Košanin |
Балканска диоскореа |
|
Iridaceae (ириси) |
Crocus banaticus Gay |
|||
Crocus dalmaticus Vis. |
||||
Crocus olivieri Gay subsp. olivieri |
||||
Crocus pallasii Goldb. subsp. pallasii |
||||
Crocus rujanensis Randelovic & D. A. Hill |
||||
Gladiolus communis L. subsp. communis |
||||
Gladiolus imbricatus L. |
Црепаста гладиола |
|||
Gladiolus palustris Gaudin |
Барска гладиола |
|||
Iris aphylla L. subsp. aphylla |
Безлисна перуника |
|||
Iris humilis Georgi subsp. arenaria (Waldst. & Kit.) A. Löve & D. Löve |
Пешчарска перуника |
|||
Iris sibirica L. |
Сибирска перуника |
|||
Iris sintenisii Janka |
||||
Iris spuria L. subsp. spuria |
Закржљала перуника |
|||
Romulea bulbocodium (L.) Sebastiani & Mauri |
||||
Sisyrinchium bermudiana L. |
||||
Liliaceae (љиљани) |
Adenophora liliifolia (L.) Ledeb. ex DC. |
Жлездасти звончић, жлездача |
||
Allium atroviolaceum Boiss. |
Тамни лук |
|||
Allium cyrilli Ten. |
||||
Allium ericetorum Thore |
||||
Allium flavum L. subsp. tauricum (Besser ex Reichenb.) K. Richter |
||||
Allium fuscum Waldst & Kit |
Сивосмеђи лук |
|||
Allium guttatum Stevan subsp. dalmaticum (A. Kerner ex Janchen) Stearn |
||||
Allium pallens subsp. tenuiflorum (Ten.) Stearn |
||||
Allium paniculatum L. subsp. marginatum (Janka) Soó |
Металичасти лук |
|||
Allium rhodopeum Velen. |
||||
Asparagus pseudoscaber Grec |
||||
Asphodeline lutea (L.) Reichenb. |
Златоглав |
|||
Bulbocodium versicolor (Ker-Gawler) Sprengel |
Шафрањика |
|||
Colchicum arenarium Waldst. & Kit. |
Мразовац пешчарски |
|
||
Colchicum bivonae Guss. |
||||
Colchicum macedonicum Košanin |
||||
Fritillaria macedonica Bornm. |
||||
Gagea fragifera (Vill.) E. Bayer & G. López |
||||
Gagea minima (L.) Ker-Gawler |
Мало балонче |
|||
Lilium carniolicum Bernh. ex Koch subsp. jankae (A. Kerner) Hayek |
Јанкин љиљан |
|||
Ornithogalum orthophyllum Ten. subsp. orbelicum (Velen.) Zahar. |
||||
Scilla autumnalis L. subsp. autumnalis |
Јесења никсица, позни зумбул |
|||
Scilla litardierei Breistr. |
Пољска никсица |
|||
Tulipa hungarica Borbas |
Ђердапска лала |
|||
Tulipa scardica Bornm. |
Шарпланинска лала |
|||
Tulipa serbica Tatić & Krivošej. |
||||
Veratrum lobelianum Bernh. |
Лобелова бела чемерика |
|||
MALVALES |
Malvaceae (слезови) |
Althaea kragujevacensis Pančić |
||
Althaea vranjensis Diklic & Nikolic |
Врањски слез |
|||
Kitaibela vitifolia Willd. |
||||
MICROSPERMAE |
Orchidaceae (орхидеје) |
Coeloglossum viride (L.) Hartman subsp. viride |
Вучји језик |
Прилог II |
Corallorrhiza trifida Chatel. |
Корални корен |
Прилог II |
||
Cypripedium calceolus L. |
Госпина папучица |
Прилог I |
||
Dactylorhiza cordigera (Fries) Soó subsp. cordigera |
Тресавски каћун |
Прилог II |
||
Dactylorhiza cordigera (Fries) Soó subsp. bosniaca (G. Beck) Soó |
Прилог II |
|||
Dactylorhiza incarnata (L.) Soó subsp. incarnata |
Усколисни каћунак |
Прилог II |
||
Dactylorhiza maculata (L.) Soó |
Каћунак пегави |
Прилог II |
||
Dactylorhiza fistulosa (Moench) Baumann & Künkele |
Мајски каћун |
Прилог II |
||
Dactylorhiza saccifera (Brongn.) Soó |
Прилог II |
|||
Epipactis atrorubens (Hoffm.) Besser subsp. atrorubens |
Тамноцрвена калужђарка |
Прилог II |
||
Epipactis atrorubens (Hoffm. ex Bernh.) subsp. borbasii (Soó) Soó |
Прилог II |
|||
Epipactis microphylla (Ehrh.) Swartz |
Прилог II |
|||
Epipactis palustris (L.) Crantz |
Барска калужђарка |
Прилог II |
||
Epipogium aphyllum Swartz |
Надбродац |
Прилог II |
||
Goodyera repens (L.) R. Br. |
Гудијера |
Прилог II |
||
Gymnadenia frivaldii Hampe ex Griseb. |
Фривалдијев врањак |
Прилог II |
||
Gymnadenia nigra (L.) Reichenb. |
Црно смиље |
Прилог II |
||
Herminium monorchis (L.) R. Br. |
Мачје ухо |
Прилог II |
||
Himantoglossum hircinum (L.) Sprengel |
Смичак |
Прилог II |
||
Listera cordata (L.) R. Br. |
Срцасти чопотац |
Прилог II |
||
Ophrys apifera Hudson |
Пчелица |
Прилог II |
||
Ophrys oestrifera Bieb. |
Мачково ухо |
Прилог II |
||
Ophrys fuciflora (F. W. Schmidt) Moench subsp. fuciflora |
Мачково ухо |
Прилог II |
||
Ophrys mammosa Desf. |
Прилог II |
|||
Ophrys sicula Tineo |
Прилог II |
|||
Ophrys sphegoides Miller |
Шаренбубац мали |
Прилог II |
||
Orchis coriophora L. subsp. coriophora |
Каћунак смрдљиви |
Прилог II |
||
Orchis laxiflora Lam |
Каћунак велики |
Прилог II |
||
Orchis mascula (L.) L. subsp. mascula |
Салеп, каћунак |
Прилог II |
||
Orchis mascula (L.) L. subsp. speciosa (Host) Hegi |
Прилог II |
|||
Orchis militaris L. |
Каћун |
Прилог II |
||
Orchis pallens L. |
Каћунак жути, јелењак |
Прилог II |
||
Orchis palustris Jacq. |
Прилог II |
|||
Orchis papilionacea L. subsp. papilionacea |
Каћунак црвени |
Прилог II |
||
Orchis spitzelii Sauter ex Koch |
Прилог II |
|||
Orchis ustulata L. |
Медени каћунак |
Прилог II |
||
Platanthera chlorantha subsp. chlorantha (Custer) Reichenb. |
Прилог II |
|||
Pseudorchis albida (L.) A. & D. Löve subsp. albida |
||||
Spiranthes aestivalis (Poiret) L. C. M. Richard |
Засучак летњи |
Прилог I |
||
Spiranthes spiralis (L.) Chevall. |
Засучица, засучак |
Прилог II |
||
Traunsteinera globosa (L.) Reichenb. |
Прилог II |
|||
MYRTALES |
Hippuridaceae |
Hippuris vulgaris L. |
Борак, мачји реп |
|
Trapaceae |
Trapa annosa M. Jankоvić |
Моравски орашак |
||
OLEALES |
Oleaceae |
Forsythia europaea Degen & Bald. |
Европска форзиција |
|
Fraxinus pallisiae Wilmott |
Длакави пољски јасен |
|||
PANDANALES |
Sparganiaceae |
Sparganium natans L. |
||
Typhaceae |
Typha minima subsp. minima |
Мали рогоз |
||
Typha shuttleworthii Koch & Sonder |
Шалтевортов рогоз |
|||
PLANTAGINALES |
Plantaginaceae |
Plantago schwarzenbergiana Schur |
Шварценбергова боквица |
|
PLUMBAGINALES |
Plumbaginaceae |
Goniolimon incanum (L.) Hepper |
Вражемил |
|
Plumbago europaea L. |
Блитвина, врањемил |
|||
POLYGONALES |
Polygonaceae |
Polygonum albanicum Jáv. |
||
PRIMULALES |
Primulaceae |
Anagallis minima (L.) E. H. L. Krause |
||
Androsace elongata L. |
Издужена мужица |
|||
Androsace lactea L. subsp. lactea |
||||
Hottonia palustris L. |
Ребратица, водена јагорчевина |
|||
Lysimachia atropurpurea L. |
Црвени противак |
|||
Primula auricula L. |
Ушасти јаглац |
|||
Primula halleri Honckeny |
||||
Soldanella pindicola Hausskn. |
Димонијева пасвица |
|||
RANALES |
Nympheaceae |
Nuphar lutea (L.) Sm. subsp. lutea |
Жути локвањ |
|
Nymphaea alba L. |
Бели локвањ |
|||
Paeoniaceae (божури) |
Paeonia daurica Andrews |
Мушки божур |
||
Paeonia officinalis L. subsp. banatica (Rochel) Soó |
Банатски божур |
|||
Paeonia officinalis L. subsp. officinalis |
||||
Paeonia peregrina Miller |
Косовски божур |
|||
Paeonia tenuifolia L. |
Усколисни божур |
|||
Ranunculaceae (љутићи) |
Aconitum anthora L. |
Трајноцветни једић |
||
Aconitum toxicum Reichenb. subsp. toxicum |
||||
Aconitum variegatum (Fischer ex Reichenb.) Gotz subsp.nasutum (Fischer ex Reichenb.) Gotz |
Једић |
|||
Adonis vernalis L. |
Гороцвет |
Прилог II |
||
Anemone apennina L. |
Апенинска бреберина |
|||
Anemone sylvestris L. |
Шумска саса, овчје руно |
|||
Aquilegia grata F. Maly ex Zimmeter |
||||
Aquilegia pancicii Degen |
||||
Ceratocephala falcata (L.) Pers. subsp. falcata |
||||
Ceratocephala testiculata (Crantz) Roth |
||||
Clematis alpina (L.) Miller subsp. alpina |
Алпска павит |
|||
Consolida uechtritziana (Huth) Soó |
||||
Eranthis hiemalis (L.) Salisb. |
Кукурјак, титра |
|||
Helleborus purpurascens Waldst. & Kit. |
||||
Pulsatilla alpina (L.) Delarbre subsp. apiifolia (Scop.) Nyman |
||||
Pulsatilla montana (Hoppe) Reichenb. |
Планинска саса |
|||
Pulsatilla pratensis (L.) Miller |
Ливадска саса |
|||
Pulsatilla vernalis (L.) Miller |
||||
Pulsatilla vulgaris Miller subsp. grandis (Wenderoth) Zamels |
Крупноцветна саса |
|||
Ranunculus aquatilis L. |
||||
Ranunculus cassubicus L. subsp. cassubicus |
||||
Ranunculus flabellifolius Heuffel ex Reichenb. |
||||
Ranunculus illyricus L. |
||||
Ranunculus incomparabilis Janka |
||||
Ranunculus lateriflorus DC. |
||||
Ranunculus lingua L. |
Језичасти љутић |
|||
Ranunculus ophioglossifolius Vill. |
Змијски љутић |
|||
Ranunculus paludosus Poiret |
||||
Ranunculus parviflorus L. |
||||
Ranunculus rionii Lagger |
||||
Ranunculus seguieri Vill. subsp. montenegrinus (Halacsy) Tutin |
||||
Thalictrum alpinum L. |
||||
RHAMNALES |
Rhamnaceae |
Rhamnus pumila Turra |
||
RHOADALES |
Brassicaceae (Crucifera) (крсташице) |
Alyssum corymbosoides Form. |
||
Alyssum linifolium Stephan ex Willd. |
||||
Alyssum montanum L. subsp. serbicum Novak |
||||
Arabis bryoides Boiss. |
||||
Arabis nova Vill. |
||||
Arabis scopoliana Boiss. |
||||
Armoracia macrocarpa (Waldst. & Kit.) Kit. |
||||
Aubrieta gracilis Spruner ex Boiss. subsp. scardica (Wettst.) Phitos |
||||
Aurinia rupestris (Heynh.) Cullen & T. R. Dudley |
||||
Barbarea vulgaris R. Br. subsp. lepuznica Nyarady |
||||
Bornmuellera dieckii Degen |
||||
Cardamine amara L. subsp. balcanica Marhold, Ančev & Kit Tan |
||||
Cardamine carnosa Waldst. & Kit. |
||||
Cardamine glanduligera O. Schwarz |
Жлездаста режуха |
|||
Cardamine trifolia L. |
||||
Cardamine waldsteinii Dyer |
Валдштајнова режуха |
|||
Chorispora tenella (Pallas) DC. |
||||
Crambe tataria Sebeok |
Дивљи карфиол, татарско зеље |
|||
Draba nemorosa L. |
||||
Draba siliquosa Bieb. |
||||
Erysimum crepidifolium Reichenb. |
||||
Erysimum korabense Kummerle & Jáv. |
||||
Erysimum marschallianum Andrz. ex Bieb. |
||||
Erysimum welcevii Urum. |
||||
Fibigia clypeata (L.) Medicus |
Сиједац |
|||
Hesperis matronalis L. subsp. nivea (Baumg.) Kulcz. |
||||
Hymenolobus procumbens (L.) Nutt. ex Schinz & Thell. subsp.procumbens |
||||
Lepidium cartilagineum (J. Mayer) Thell. |
Слатинска гроница, панонска гроница |
|||
Lunaria telekiana Jáv. |
||||
Schivereckia doerfleri (Wettst.) Bornm. |
|
|||
Sisymbrium polymorphum (Murray) Roth |
||||
Erysimum canum (Piller & Mitterp.) Polatschek |
||||
Papaveraceae (макови) |
Hypecoum pseudograndiflorum Petrović |
Пољски кукурик |
||
ROSALES |
Crassulaceae |
Sedum sartorianum Boiss. |
||
Sedum stefco Stefanov |
||||
Sedum tuberiferum Stoj. & Stefanov |
||||
Sempervivum kindingeri Adamović |
||||
Sempervivum macedonicum Praeger |
||||
Umbilicus luteus (Hudson) Webb. & Berthel. |
Пупкавица |
|||
Fabaceae (Leguminosae) |
Anthyllis aurea Welden (Leguminosae) |
|||
Astragalus angustifolius Lam. subsp. angustifolius |
||||
Astragalus dasyanthus Pallas |
Вунасти козинац |
|||
Astragalus exscapus L. subsp. exscapus |
Безстабови козинац |
|||
Astragalus fialae Degen |
||||
Astragalus glycyphylloides DC. subsp. serbicus (Reichenb.) Vasić & Niketić |
||||
Astragalus hypoglottis L. subsp. gremlii (Burnat) Greuter & Burdet |
||||
Astragalus monspessulanus L. subsp. illyricus (Bernh.) Chater |
||||
Astragalus sulcatus L. |
||||
Astragalus varius S. G. Gmelin |
||||
Astragalus wilmottianus Stoj. |
||||
Cytisus absinthioides Janka subsp. absinthioides |
||||
Cytisus albus Hacq. subsp. albus |
||||
Cytisus purpureus Scop. |
Пурпурна зановет |
|||
Cytisus pygmaeus Willd. |
||||
Coronilla vaginalis Lam. |
||||
Genista hassertiana (Bald.) Bald. ex Buchegger subsp.hassertiana |
||||
Genista nissana Petrović |
Нишка жутиловка |
|||
Glycyrrhiza glandulifera Waldst. & Kit. |
Слатка трава |
|||
Laburnum alpinum (Miller) Berchtold & J. Presl |
||||
Laburnum anagyroides Medicus |
Зановет |
|||
Lathyrus grandiflorus Sibth. & Sm. |
||||
Lathyrus palustris L. |
||||
Lathyrus pancicii (Jurišić) Adamović |
Панчићев грахор |
|||
Lathyrus pannonicus (Jacq.) Garcke subsp. pannonicus |
||||
Onobrychis pindicola Hausskn. |
||||
Oxytropis halleri Bunge ex Koch subsp. korabensis (Kümmerle & Jáv.) Chrtek |
||||
Podocytisus caramanicus Boiss. & Heldr. |
Зајчика |
|||
Trifolium vesiculosum Savi |
Мехураста детелина |
|||
Trifolium wettsteinii Dörfler & Hayek |
||||
Rosaceae (руже) |
Agrimonia eupatoria Ledeb. subsp. grandis (Andrz. ex Ascherson & Graebner) Bornm. |
|||
Crataegus heldreichii Boiss. |
Хелдрајхов глог |
|||
Drymocallis malacophylla (Borbás) Kurtto |
||||
Geum bulgaricum Pančić |
Блаженак |
|||
Geum rhodopeum Stoj. & Stefanov |
||||
Malus florentina (Zuccagni) C. K. Schneider |
Фирентинска јабука |
|||
Potentilla doerfleri Wettst. |
||||
Potentilla nicicii Adamović |
||||
Prunus fruticosa Pallas |
Степска вишња |
|||
Prunus laurocerasus L. |
Зелениче, ловорвишња |
|||
Pyrus elaeagrifolia Pallas |
Дафинолисна крушка |
|||
Pyrus nivalis Jacq. |
Касна крушка |
|||
Rubus ipecensis Rech. fil. |
||||
Sanguisorba albanica Andrasovszky & Jáv. |
||||
Spiraea crenata L. |
Назубљена суручица |
|||
Waldsteinia ternata (Stephan) Fritsch subsp. trifolia (Rochel ex Koch) Teppner |
||||
Saxifragaceae |
Saxifraga androsacea L. |
|||
Saxifraga carpatica Sternb. |
||||
Saxifraga granulata L. subsp. granulata |
||||
Saxifraga scardica Griseb. |
||||
RUTALES |
Polygalaceae |
Polygala doerfleri Hayek |
||
Rutaceae |
Haplophyllum suaveolens (DC.) G. Don fil. |
|||
Ruta graveolens L. |
Рута |
|||
SALICALES |
Salicaceae |
Salix alpina Scop. |
||
Salix reticulata L. subsp. reticulata |
||||
Salix waldsteiniana Willd. |
||||
SAPINDALES |
Aceraceae |
Acer heldreichii Orph. ex Boiss. |
Планински јавор |
|
Acer hyrcanum Fischer & C. A. Meyer subsp. intermedium(Pančić) Bornm. |
Меклен, прелазни маклен |
|||
SARRACENIALES |
Droseraceae |
Aldrovanda vesiculosa L. |
Алдрованда |
|
Drosera rotundifolia L. |
Росуља |
|||
TAXACEAE |
Taxaceae |
Taxus baccata L. |
Тиса |
|
THYMELAEALES |
Thymeleaceae |
Daphne laureola L. subsp. laureola |
Маслиница, ловорисни јеремичак |
|
Daphne malyana Blečić |
||||
TUBIFLORAE |
Boraginaceae |
Alkanna nonneiformis Griseb. |
||
Alkanna pulmonaria Griseb. |
||||
Alkanna scardica Griseb. |
||||
Alkanna tinctoria (L.) Tausch subsp. tinctoria |
Вучји језик, црвена стежица |
|||
Anchusa ochroleuca Bieb. |
||||
Nonea pallens Petrović |
Жути самак, жута срдовица |
|||
Paramoltkia doerfleri (Wettst.) Greuter & Burdet |
Дерфлерово ласњиче |
|||
Rindera umbellata (Waldst & Kit.) Bunge |
Шерпет |
|
||
Solenanthus krasniqii (T. Wraber) Niketić |
||||
Solenanthus scardicus Bornm. |
||||
Callitrichaceae |
Callitriche palustris L. |
|||
Callitriche stagnalis Scop. |
||||
Convolvulaceae |
Convolvulus betonicifolius Miller subsp. betonicifolius |
|||
Convolvulus boissieri Steudel subsp. parnassicus (Boiss. & Orph.) Kuzmanov |
||||
Gesneriaceae |
Ramonda nathaliae Pančić & Petrović |
Наталијина рамондија |
||
Ramonda serbica Pančić |
Српска рамондија |
|||
Lamiaceae (Labiatae) (уснатице) |
Ballota hispanica (L.) Bentham subsp. macedonica (Vandas) Strid & Kit Tan |
|||
Dracocephalum ruyschiana L. |
Змајеглавка |
|||
Micromeria albanica (Griseb. ex K. Malý) Šilić |
||||
Nepeta rtanjensis Diklić & Milojević |
Ртањска мачија метвица |
|||
Phlomis herba-venti L. subsp. pungens (Willd.) Maire |
||||
Salvia nutans L. |
Савијена жалфија |
|||
Salvia ringens Sibth. & Sm. |
||||
Salvia viridis L. |
||||
Sideritis montana L. subsp. montana |
||||
Sideritis scardica Griseb. |
||||
Stachys milanii Petrović |
Миланов чистац |
|||
Stachys serbica Pančić |
Српски чистац |
|||
Teucrium arduini L. |
||||
Lentibulariaceae |
Pinguicula crystallina Sm. subsp. hirtiflora (Ten.) Strid |
Месница дебељача |
||
Utricularia intermedia Hayne |
||||
Utricularia minor L. |
||||
Polemoniaceae |
Polemonium caeruleum L. |
|||
Scrophulariaceae (зевалице) |
Digitalis viridiflora Lindley |
Зеленоцветни напрстак |
||
Linaria simplex (Willd.) DC. |
||||
Pedicularis brachyodonta Schlosser. & Vuk. |
||||
Pedicularis ernesti-mayeri Stevanović, Niketić, D. Lakušić |
||||
Pedicularis friderici-augusti Tommasini |
||||
Pedicularis oederi Vahl |
||||
Pedicularis palustris L. subsp. palustris |
Барски ушљивац |
|||
Rhinanthus melampyroides (Borbás & Degen) Soó |
||||
Tozzia alpina L. subsp. carpatica (Wołoszczak) Dostál |
Карпатска тоција |
|||
Verbascum scardicola Bornm. |
||||
Veronica bachofenii Heuffel |
||||
Veronica barrelieri Schott ex Roemer & Schultes |
||||
Veronica baumgartenii Roemer & Schultes |
||||
Veronica fruticans Jacq. |
||||
Veronica thessalica Bentham |
||||
Wulfenia blecicii Lakušić |
Вулфенија |
|||
Solanaceae |
Scopolia carniolica Jacq. |
Бела буника |
||
UMBELLIFLORAE |
Apiaceae (Umbelliferae) (штитоноше) |
Angelica palustris (Besser) Hoffm. |
||
Bupleurum longifolium L. subsp. longifolium |
||||
Bupleurum commutatum Boiss. & Balansa subsp. glaucocarpum(Borbás) Hayek |
Прорашаљка |
|||
Bupleurum ranunculoides L. |
||||
Cachrys alpina Bieb. |
Кахрис |
|||
Cachrys cristata DC. |
||||
Cachrys ferulacea (L.) Calestani |
||||
Carum graecum Boiss. & Heldr. subsp. serpentinicum Hartvig |
||||
Cicuta virosa L. |
||||
Eryngium planum L. |
||||
Eryngium serbicum Pančić |
||||
Heracleum orphanidis Boiss. |
||||
Ligusticum albanicum Jáv. |
||||
Opopanax hispidus (Friv.) Griseb. |
||||
Peucedanum aequiradium Velen. |
||||
Peucedanum minutifolium (Janka) Velen. |
||||
Seseli gracile Waldst. & Kit. |
||||
Seseli hippomarathrum Jacq. |
Девесиље |
|||
URTICALES |
Urticaceae |
Parietaria lusitanica L. subsp. lusitanica |
||
Urtica kioviensis Rogow. |
||||
VIOLALES |
Cistaceae |
Tuberaria guttata (L.) Fourr. |
||
Elatinaceae |
Elatine triandra Schkuhr |
|||
Elatine hydropiper L. subsp. hydropiper |
||||
Tamaricaceae |
Myricaria ernesti-mayeri Lakušić |
|||
Violaceae (љубичице) |
Viola dukadjinica W. Becker & Košanin |
|||
Viola persicifolia Schreber |
||||
Viola pumila Chaix |
||||
АLGAE – АЛГЕ |
||||
CHAROPHYTA – ХАРЕ |
||||
РЕД |
ПОРОДИЦА |
ВРСТА |
ВРСТА |
НАПОМЕНА |
CHARALES |
Characeae |
Chara braunii Gmelin |
Пршљенчица |
|
Chara canescens Desv. et Lois |
Пршљенчица |
|||
Chara globularis Thuill. |
Пршљенчица |
|||
Chara hispida L. |
Пршљенчица |
|||
Chara tenuispina A. Br. |
Пршљенчица |
|||
Chara virgata Kutz. |
Пршљенчица |
|||
Nitellopsis obtusa (Desv. in Lois.) J. Grov. |
||||
Nitellaceae |
Nitella capillaris (Kock.) J. Grov. et Bull.-Web. |
|||
Nitella gracilis Ag. |
||||
Nitella monodactila |
||||
Nitella mucronata A. Br. |
||||
Nitella opaca Ag. |
||||
Nitella syncarpa (Thuill.) Chev. |
||||
Tolypella intricata (Trenth. ex Rhot) Leonh. |
||||
Tolypella prolifera (A. Br.) Leonh. |
||||
RHODOPHYTA – ЦРВЕНЕ АЛГЕ |
||||
BANGIALES |
Bangiaceae |
Bangia artropurpurea Lyngb. |
||
BATRACHOSPERMALES |
Batrachospermaceae |
Batrachospermum cayennense Mont. ex Kutz. |
||
Batrachospermum confusum (Bory) Hassal |
||||
Batrachospermum ectocarpum Sirodot |
||||
Batrachospermum turrfosum Bory |
||||
Batrachospermum virgato-decaisneanum Sirodot |
||||
Lemaneaceae |
Paralemanea annulata (Kutz.) Vis & Sheath |
|||
Paralemanea catenata (Kutz.) Vis & Sheath |
||||
HILDENBRANDIALES |
Hildenbrandiaceae |
Hildenbarandia rivularis (Liebman) J. Ag. |
||
THOREALES |
Thoreaceae |
Thorea hispida (Thore) Desvaux |
Напоменe:
* – Врста је строго заштићена на територији Војводине, изузев на подручју ловишта Делиблатске пешчаре и Вршачких планина, где се штити као заштићена дивља врста
** – Врста је строго заштићена само на територији Војводине
*** – Врста је строго заштићена само на подручјима изнад 500 m надморске висине
**** – Све врсте из рода Sphagnum се штите као строго заштићене дивље врсте
Прилог I – Врсте присутне у Србији а налазе се на Додатку А Уредбе Комисије (ЕЗ) бр. 750/2013 од 29. јула 2013. године која допуњује Уредбу Савета (ЕЗ) бр. 338/97 о заштити врста дивље фауне и флоре са регулисањем њихове трговине
Прилог II – Врсте присутне у Србији а налазе се на Додатку B Уредбе Комисије (ЕЗ) бр. 750/2013 од 29. јула 2013. године која допуњује Уредбу Савета (ЕЗ) бр. 338/97 о заштити врста дивље фауне и флоре са регулисањем њихове трговине