ПРИЛОГ VIII
Заштићене дивље врсте на територији Републике Србије
FAUNA |
||||
CHORDATA |
||||
MAMMALIA |
||||
РЕД |
ПОРОДИЦА |
ВРСТА |
ВРСТА |
НАПОМЕНА |
ARTIODACTYLA (ПАПКАРИ) |
Bovidae (шупљорози) |
Rupicapra rupicapra |
Дивокоза |
Л |
Cervidae (јелени) |
Capreolus capreolus |
Срна |
Л |
|
Cervus elaphus |
Европски јелен, јелен обични |
Л |
||
Suidae (свиње) |
Sus scrofa |
Дивља свиња |
Л |
|
CARNIVORA (ЗВЕРИ) |
Canidae (пси) |
Canis lupus |
Вук |
*, Л Прилог I/II |
Canis aureus |
Шакал |
Л |
||
Vulpes vulpes |
Лисица |
Л |
||
Felidae (мачке) |
Felis silvestris |
Дивља мачка |
**, Л Прилог I |
|
Mustelidae (куне) |
Martes foina |
Куна белица |
Л |
|
Martes martes |
Куна златица |
Л |
||
Meles meles |
Јазавац |
Л |
||
Mustela nivalis |
Ласица |
|||
Mustela putorius |
Мрки твор |
|||
ERINACEOMORPHA (ЈЕЖЕВИ) |
Erinaceidae (јежеви) |
Erinaceus roumanicus |
Јеж |
|
LAGOMORPHA (ЗЕЧЕВИ) |
Leporidae (зечеви) |
Lepus europaeus |
Зец |
Л |
RODENTIA (ГЛОДАРИ) |
Cricetidae (хрчкови) |
Arvicola amphibius |
Водена волухарица |
|
Microtus agrestis |
Мочварна ливадска волухарица |
|||
Microtus felteni |
Македонска волухарица |
|||
Microtus guentheri |
Средоземна волухарица |
|||
Microtus levis |
Епирска волухарица |
|||
Gliridae (пухови) |
Glis glis |
Сиви пух |
Л |
|
Muridae |
Apodemus epimelas |
Крашки миш (мишеви) |
||
Apodemus uralensis |
Пољски миш |
*** Прилог I |
||
Sciuridae (веверице) |
Sciurus vulgaris |
Веверица |
Л |
|
SORICOMORPHA (РОВЧИЦЕ) |
Soricidae (ровчице) |
Crocidura leucodon |
Пољска ровчица |
|
Crocidura suaveolens |
Баштенска ровчица |
|||
Neomys anomalus |
Мочварна ровчица |
|||
Sorex araneus |
Шумска ровчица |
|||
Sorex minutus |
Мала ровчица |
|||
Talpidae (кртице) |
Talpa europaea |
Обична кртица |
||
AVES |
||||
РЕД |
ПОРОДИЦА |
ВРСТА |
ВРСТА |
НАПОМЕНА |
ANSERIFORMES (ГУШЧАРИЦЕ) |
Anatidae (патке и гуске) |
Anas crecca |
Крџа, кржуља |
Л |
Anas penelope |
Звиждара |
Л |
||
Anas platyrhynchos |
Глувара |
Л |
||
Anas querquedula |
Гроготовац, пупчаница |
Л |
||
Anser albifrons |
Лисаста гуска |
Л |
||
Anser fabalis |
Гуска глоговњача |
Л |
||
Aythya ferina |
Риђоглава патка |
Л |
||
Branta canadensis |
Канадска гуска |
|||
Chen caerulescens |
Снежна гуска |
|||
Cygnus olor |
Лабуд грбац |
|||
CHARADRIIFORMES (ШЉУКАРИЦЕ) |
Laridae (галебови) |
Larus argentatus |
Сребрнасти галеб |
|
Larus cachinnans |
Сињи галеб |
|||
Larus canus |
Сиви галеб |
|||
Larus ridibundus |
Обични галеб |
|||
Scolopacidae (шљуке) |
Scolopax rusticola |
Шумска шљука |
****, Л |
|
CICONIIFORMES (ЧАПЉЕ, РОДЕ И ИБИСИ) |
Ardeidae (чапље) |
Ardea cinerea |
Сива чапља |
Л |
COLUMBIFORMES (ГОЛУБОВИ) |
Columbidae (голубови) |
Columba palumbus |
Голуб гривнаш |
Л |
Streptopelia decaocto |
Гугутка |
Л |
||
Streptopelia turtur |
Грлица |
Л Прилог I |
||
FALCONIFORMES (ГРАБЉИВИЦЕ) |
Accipitridae (орлови и јастребови) |
Accipiter gentilis |
Јастреб |
Л |
GALIIFORMES (КОКОШКЕ) |
Phasianidae (јаребице, препелице) |
Coturnix coturnix |
Препелица |
Л |
Perdix perdix |
Пољска јаребица |
Л |
||
Phasianus colchicus |
Фазан |
Л |
||
GRUIFORMES (ЖДРАЛОВИ) |
Rallidae (барске коке) |
Fulica atra |
Лиска |
Л |
Gallinula chloropus |
Барска кокица |
Л |
||
PASSERIFORMES (ПЕВАЧИЦЕ) |
Corvidae (вране) |
Corvus corax |
Гавран |
|
Corvus cornix |
Сива врана |
Л |
||
Corvus frugilegus |
Гачац |
Л |
||
Corvus monedula |
Чавка |
|||
Garrulus glandarius |
Сојка |
Л |
||
Pica pica |
Сврака |
|||
Passeridae (врапци) |
Passer domesticus |
Врабац покућар |
||
Passer montanus |
Пољски врабац |
|||
Sturnidae (чворци) |
Sturnus vulgaris |
Чворак |
||
PELECANIFORMES (НЕСИТИ) |
Phalacrocoracidae (вранци) |
Phalacrocorax carbo |
Велики вранац |
Л |
REPTILIA |
||||
РЕД |
ПОРОДИЦА |
ВРСТА |
ВРСТА |
НАПОМЕНА |
TESTUDINES (КОРЊАЧЕ) |
Testudinidae (копнене корњаче) |
Testudo hermanni |
Шумска корњача |
***** Прилог II |
SQUAMATA (ЉУСКАШИ) |
Viperidae (љутице) |
Vipera ammodytes |
Поскок |
***** |
AMPHIBIA |
||||
РЕД |
ПОРОДИЦА |
ВРСТА |
ВРСТА |
НАПОМЕНА |
ANURA (БЕЗРЕПИ ВОДОЗЕМЦИ) |
Ranidae (праве жабе) |
Pelophylax kl. esculenta |
Зелена жаба |
***** |
Pelophylax lessonae |
Мала зелена жаба |
***** |
||
Pelophylax ridibundus |
Велика зелена жаба |
***** |
||
PISCES |
||||
OSTEICHTHYES |
||||
ACTINOPTERYGII |
||||
РЕД |
ПОРОДИЦА |
ВРСТА |
ВРСТА |
НАПОМЕНА |
ACIPENSERIFORMES |
Acipenseridae (кечиге) |
Acipenser ruthenus |
Кечига |
Р |
CYPRINIFORMES |
Cobitidae (вијуни) |
Cobitis taenia |
Вијун |
|
Cyprinidae (шарани) |
Abramis brama |
Деверика |
Р |
|
Alburnoides bipunctatus |
Плиска |
|||
Aspius aspius |
Буцов, болен |
Р |
||
Ballerus ballerus |
Кесега, шпицер |
|||
Ballerus sapa |
Црноока деверика |
|||
Barbus balcanicus |
Поточна мрена |
Р |
||
Barbus barbus |
Мрена |
Р |
||
Chondrostoma nasus |
Скобаљ, подуст |
Р |
||
Cyprinus carpio |
Шаран |
Р |
||
Gobio obtusirostris |
Кркуша |
Р |
||
Leuciscus idus |
Јаз |
Р |
||
Pelecus cultratus |
Сабљарка |
|||
Romanogobio albipinnatus |
Говедарка |
Р |
||
Romanogobio banaticus |
Банатска кркуш а |
Р |
||
Romanogobio kessleri kessleri |
Кеслерова кркуша |
Р |
||
Romanogobio uranoscopus |
Танкорепа кркуша |
Р |
||
Rutilus pigus |
Плотица |
Р |
||
Squalius cephalus |
Клен |
Р |
||
Vimba vimba |
Носара |
Р |
||
ESOCIFORMES |
Esocidae (штуке) |
Esox lucius |
Штука |
Р |
GADIFORMES |
Gadidae (бакаларке) |
Lota lota |
Манић |
Р |
PERCIFORMES |
Blenniidae (слингуре) |
Salaria fluviatilis |
Слатководна слингура |
|
Percidae (гргечи) |
Gymnocephalus schraetser |
Шрац |
||
Perca fluviatilis |
Гргеч |
Р |
||
Sander lucioperca |
Смуђ |
Р |
||
Sander volgensis |
Смуђ камењар |
Р |
||
SALMONIFORMES |
Salmonidae (пастрмке) |
Hucho hucho |
Младица |
Р |
Salmo dentex |
Р |
|||
Salmo trutta |
Поточна пастрмка |
Р |
||
Thymallus thymallus |
Липљен |
Р |
||
SCORPENIFORMES |
Cottidae (главочи) |
Cottus gobio |
Пеш |
|
SILURIFORMES |
Siluridae (сомови) |
Silurus glanis |
Сом |
Р |
ARTHROPODA |
||||
ARACHNIDA |
||||
РЕД |
ПОРОДИЦА |
ВРСТА |
ВРСТА |
НАПОМЕНА |
OPILIONES (КОСЦИ) |
Ischyropsalididae |
Ischyropsalis hellwigi |
||
Nemastomatidae |
Mitostoma olgae |
|||
Phalangiidae |
Metaplatybunus strigosus |
|||
Sironidae |
Siro serbicus |
|||
INSECTA |
||||
COLEOPTERA (ТВРДОКРИЛЦИ) |
Cetoniidae |
Potosia hungarica |
||
Cerambycidae (стрижибубе) |
Aegomorphus krüperi |
|||
Agapanthia kirbyi |
||||
Agapanthia osmanlis |
||||
Agapanthia schurmanni |
||||
Anarea similis |
||||
Brachyta balcanica |
||||
Cardoria scutellata |
||||
Cerambyx carinatus |
||||
Chlorophorus aegyptiacus |
||||
Chlorophorus hungaricus |
||||
Cortodera discolor |
||||
Cortodera holosericea |
||||
Cortodera flavimana |
||||
Cortodera villosa |
||||
Deroplia genei |
||||
Evodinus balcanicus |
||||
Leiopus punctulatus |
||||
Monochamus saltuarius |
||||
Neodorcadion pelleti |
||||
Oberea pandemontana |
||||
Paracorymbia pallens |
||||
Pedestredorcadion murrayi |
||||
Pedestredorcadion veluchianum zajecerense |
||||
Prionus (Mesoprionus) besikanus |
||||
Saphanus piceus ganglbaueri |
||||
Stenopterus similatus |
||||
Vadonia dojranensis |
||||
Vadonia imitatrix |
||||
Vadonia moesiaca |
||||
Xylosteus spinolae rufiventris |
||||
Xylotrechus antilope |
||||
Curculionidae (сурлаши) |
Cionus hypsibatus |
|||
Otiorhynchus (Pirostovedus) bosnicus bosnicus |
||||
Otiorhynchus (Podoropelmus) juglandis |
||||
Parascythopus pinicola |
||||
Sciaphobus (Sciaphobus) caesius |
||||
Trachyphloeus (Trachyphloeus) bosnicus |
||||
Tropiphorus serbicus |
||||
Scarabaeidae |
Scarabaeus (Scarabaeus) typhon |
|||
Scarabaeus (Scarabaeus) pius |
||||
DIPTERA (ДВОКРИЛЦИ) |
Psychodidae |
Pericoma (Pericoma) affinis |
||
Syrphidae (осолике муве) |
Blera fallax |
|||
Cheilosia brunnipennis |
||||
Cheilosia cumanica |
||||
Cheilosia fraterna |
||||
Cheilosia grisella |
||||
Cheilosia hypena |
||||
Cheilosia kerteszi |
||||
Cheilosia longula |
||||
Cheilosia morio |
||||
Cheilosia personata |
||||
Cheilosia pubera |
||||
Cheilosia rufimana |
||||
Cheilosia vujici |
||||
Criorhina ranunculi |
||||
Dasysyrphus lenensis |
||||
Dasysyrphus pauxillus |
||||
Eristalis picea |
||||
Eumerus clavatus |
||||
Eumerus richteri |
||||
Hammerschmidtia ferruginea |
||||
Lejota ruficornis |
||||
Mallota cimbiciformis |
||||
Mallota fuciformis |
||||
Meligramma cingulata |
||||
Merodon albifrons |
||||
Merodon chalybeatus |
||||
Merodon crymensis |
||||
Merodon loewi |
||||
Milesia semiluctifera |
||||
Myolepta potens |
||||
Paragus absidatus |
||||
Parasyrphus nigritarsis |
||||
Pelecocera tricincta |
||||
Pipizella bispina |
||||
Pipizella pennina |
||||
Pocota personata |
||||
Psilota innupta |
||||
Spilomyia manicata |
||||
Temnostoma meridionale |
||||
Temnostoma vespiforme |
||||
Trichopsomyia flavitarsis |
||||
Tropidia scita |
||||
Xylota abiens |
||||
Xylota florum |
||||
EPHEMEROPTERA (ЈЕДНОДНЕВКЕ) |
Baetidae |
Baetis vardarensis |
||
HEMIPTERA (СТЕНИЦЕ) |
Miridae |
Adelphophylus balcanicus |
||
Adelphocoris insignis |
||||
Cremnocephalus alpestris |
||||
HYMENOPTERA (ОПНОКРИЛЦИ) |
Apidae |
Bombus confusus |
||
Chalcididae |
Aphasganophora bidens |
|||
Chalcis myrifex |
||||
Chalcis sispes |
||||
Eupelmidae |
Metapelma nobilis |
|||
Formicidae (мрави) |
Formica (Formica) lugubris |
|||
Formica (Formica) polyctena |
||||
Formica (Formica) pratensis |
||||
Liometopum microcephalum |
||||
NEUROPTERA (МРЕЖОКРИЛЦИ) |
Myrmeleontidae (мрављи лавови) |
Distoleon tetragrammicus |
||
Mantispidae |
Mantispa styriaca |
|||
ODONATA (ВИЛИНИ КОЊИЦИ) |
Aeshnidae |
Ophiogomphus cecilia |
||
Cordulegasteridae |
Cordulegaster heros |
|||
Corduliidae |
Epitheca bimaculata |
|||
Gomphidae |
Gomphus flavipes |
|||
Libellulidae |
Leucorrhinia caudalis |
|||
Leucorrhinia pectoralis |
||||
Leucorrhinia dubia |
||||
ORTHOPTERA (ПРАВОКРИЛЦИ) |
Acrididae (скакавци) |
Locusta migratoria |
||
Miramella albanica |
||||
Odontopodisma albanica |
||||
Oropodisma macedonica |
||||
Paracinema tricolor bisignata |
||||
Podismopsis relicta |
||||
Stenobothrus graecus |
||||
Stenobothrus posthumus |
||||
Bradyporidae (зрикавци) |
Bradyporus dasypus |
|||
Gryllidae (попци) |
Modicogryllus mladeni |
|||
Modicogryllus truncatus |
||||
Phaneropteridae (зрикавци) |
Ancistrura nigrovitata |
|||
Isophya obtusa |
||||
Poecilimon affinis serbicus |
||||
Poecilimon ampliatus |
||||
Poecilimon ebneri |
||||
Poecilimon poecilus |
||||
Pyrgomorphidae (скакавци) |
Pyrgomorphella serbica |
|||
Rhaphidophoridae(пећински зрикавци) |
Troglophilus lazaropolensis |
|||
Tettigonidae (зрикавци) |
Metrioptera (Metrioptera) arnoldi |
|||
Metriopterta (Metrioptera) domogledi |
||||
Metrioptera (Metrioptera) oblongicollis |
||||
Pholidoptera aptera karnyi |
||||
Platycleis (Modestana) ebneri |
||||
Psorodonotus fieberi fieberi |
||||
Psorodonotus fieberi illyricus |
||||
Psorodonotus fieberi macedonicus |
||||
Saga campbelli campbelli |
Грабљива кобилица |
|||
Zeuneriana amplipennis |
||||
PLECOPTERA |
Nemouridae |
Amphinemura sulcicollis |
||
Perlodidae |
Perlodes microcephalus |
|||
Taeniopterygidae |
Brachyptera seticornis |
|||
TRICHOPTERA |
Goeridae |
Silo nigricornis |
||
Hydropsychidae |
Hydropsyche fulvipes |
|||
Limnephilidae |
Micropterna testacea |
|||
Potamophylax cingulatus |
||||
Philopotamidae |
Wormaldia subnigra |
|||
MOLLUSCA |
||||
GASTROPODA |
||||
РЕД |
ПОРОДИЦА |
ВРСТА |
ВРСТА |
НАПОМЕНА |
PULMONATA |
Helicidae |
Helix aspersa |
Баштенски пуж |
***** |
Helix lucorum |
Шумски, сиви пуж |
***** |
||
Helix pomatia |
Виноградарски пуж |
***** |
||
ANNELIDAE |
||||
HIRUDINEA |
||||
РЕД |
ПОРОДИЦА |
ВРСТА |
ВРСТА |
НАПОМЕНА |
ARHYNCHOBDELLIDA |
Hirudinidae |
Hirudo medicinalis |
Медицинска пијавица |
***** Прилог II |
Hirudo verbana |
Прилог II |
|||
OLIGOCHAETA |
||||
РЕД |
ПОРОДИЦА |
ВРСТА |
ВРСТА |
НАПОМЕНА |
OPISTHOPORA |
Lumbricidae |
Dendrobaena rhodopensis |
||
FUNGI |
||||
РЕД |
ПОРОДИЦА |
ВРСТА |
ВРСТА |
НАПОМЕНА |
AGARICALES |
Amanitaceae |
Amanita caesarea (Scop.) Pers. |
Цезарка, кнегиња, благва |
|
Hygrophoraceae |
Hygrophorus russula (Schaeff.) Kauffman |
Црвена пужевица |
||
Marasmiaceae |
Marasmius oreades (Bolton) Fr. |
Вилин клинчић |
***** |
|
BOLETALES |
Boletaceae |
Boletus aereus Bull. |
Црни вргањ |
***** |
Boletus edulis Bull. |
Вргањ, прави вргањ, јесењи вргањ |
***** |
||
Boletus pinophilus Pilát & Dermek |
Боров вргањ |
***** |
||
Boletus reticulatus Schaeff. |
Распуцани вргањ |
***** |
||
CANTHARELLALES |
Cantharellaceae |
Cantharellus amethysteus (Quél.) Sacc. |
Аметистна лисичица |
|
Cantharellus cibarius Fr. |
Лисичарка |
***** |
||
Cantharellus cinereus (Pers.) Fr. |
Сива лисичица |
|||
Cantharellus friesii Welw. & Curr. |
Ситна лисичица |
|||
Craterellus cornucopioides (L.) Pers. |
Мрка труба |
***** |
||
Hydnaceae |
Hydnum repandum L. |
Жута јежевица |
||
PEZIZALES |
Morchellaceae |
Morchella elata Fr. |
Високи смрчак |
|
Morchella esculenta (L.) Pers. |
Округли смрчак |
|||
Morchella vulgaris Pers. |
Купасти смрчак |
|||
Tuberaceae |
Tuber aestivum Vittad. |
Летњи тартуф |
***** |
|
Tuber macrosporum Vittad. |
Јесењи црни тартуф |
***** |
||
Tuber magnatum Pico |
Бели тартуф |
***** |
||
RUSSULALES |
Russulaceae |
Lactarius deliciosus (L.) Gray |
Рујница |
***** |
Lactarius deterrimus Gröger |
Смрекина рујница |
***** |
||
Lactarius salmonicolor R. Heim & Leclair |
Јелина млечница |
***** |
||
Lactarius sanguifluus (Paulet) Fr. |
Полукрвна млечница |
***** |
||
Lactarius semisanguifluus R. Heim & Leclair |
Винска млечница |
***** |
||
Russula cyanoxantha (Schaeff.) Fr. |
Зека, зелено-љубичаста голубица |
|||
Russula virescens (Schaeff.) Fr. |
Голубача |
|||
LICHENES |
||||
РЕД |
ПОРОДИЦА |
ВРСТА |
ВРСТА |
НАПОМЕНА |
LECANORALES |
Parmeliaceae |
Cetraria islandica (L.) Ach. |
исландски лишај |
***** |
Evernia prunastri (L.) Ach. |
храстов лишај |
***** |
||
Pseudevernia furfuracea (L.) Zopf |
лажни храстов лишај |
|||
Usnea spp. |
шумска брада |
****** |
||
FLORA |
||||
BRYOPHYTA |
||||
РЕД |
ПОРОДИЦА |
ВРСТА |
ВРСТА |
НАПОМЕНА |
HYPNALES |
Amblystegiaceae |
Amblystegium saxatile Schimp. |
||
Hypnaceae |
Callicladium haldanianum (Grev.) H. A. Crum |
|||
JUNGERMANNIALES |
Calypogeiaceae |
Calypogeia fissa (L.) Raddi |
||
Calypogeia integristipula Steph. |
||||
Calypogeia muelleriana (Schiffn.) Müll. Frib. |
||||
Calypogeia suecica (Arnell & J. Perss.) Müll. Frib. |
||||
Frullaniaceae |
Frullania fragilifolia (Taylor) Gottsche, Lindenb. & Nees |
|||
Lepidoziaceae |
Bazzania tricreanta (Wahlenb.) Lindb |
|||
Bazzania trilobata (L.) Gray |
||||
POTTIALES |
Pottiaceae |
Phascum piptocarpum Durieu & Montagne |
||
PTERIDOPHYTA |
||||
РЕД |
ПОРОДИЦА |
ВРСТА |
ВРСТА |
НАПОМЕНА |
FILICALES |
Adianthaceae |
Cryptogramma crispa (L.) R. Br. ex Hooker |
|
|
Blechnaceae |
Blechnum spicant (L.) Roth |
Ребрача |
||
Dryopteridaceae |
Dryopteris carthusiana (Vill.) H. P. Fuchs |
|
||
Dryopteris pallida (Bory) C. Chr. ex Maire & Petitmengin subsp. pallida |
|
|||
Woodsiaceae |
Athyrium filix-femina (L.) Roth subsp. filix-femina |
Женска папрат, папратка, навала |
***** |
|
LYCOPODIALES |
Lycopodiaceae (пречице) |
Huperzia selago (L.) Bernh. ex Schrank & C. F. P. Mart. subsp. selago |
Ситна пречица, игличаста пречица |
|
OPHIOGLOSSALES |
Ophioglossaceae |
Ophioglossum vulgatum L. subsp. vulgatum |
||
SELAGINELLALES |
Selaginellaceae |
Selaginella selaginoides (L.) Beauv. ex Schrank & C. F. P. Mart. |
||
SPERMATOPHYTA |
||||
РЕД |
ПОРОДИЦА |
ВРСТА |
ВРСТА |
НАПОМЕНА |
ARISTOLOCHIALES |
Aristolochiaceae |
Asarum europaeum L. |
Копитњак, коњско копито, копитник |
***** |
CAMPANULALES |
Asteraceae (Compositae) (главочике) |
Achillea ageratifolia (Sm.) Benth. & Hooker fil. subsp.serbica (Nyman) Heimerl |
||
Achillea aspleniifolia Vent. |
|
|||
Achillea clypeolata Sibth. & Sm. |
Жута хајдучица, жута месечина |
|||
Achillea fraasii Schultz-Bip. |
|
|||
Achillea grandifolia Friv. |
|
|
||
Achillea holosericea Sibth. & Sm. |
|
|||
Achillea millefolium L. subsp. millefolium |
Хајдучица, столист, спориш |
***** |
||
Arctium lappa L. subsp. lappa |
Чичак, чичак зелени |
***** |
||
Artemisia campestris L. subsp. lednicensis (Rchb. in Spreng.) Jáv. |
||||
|
Artemisia umbelliformis Lam. subsp. eriantha (Ten.) Vallès-Xirau & Oliva Brañas |
|
||
Artemisia pontica L. |
|
|
||
Artemisia santonicum L. subsp. santonicum |
|
|||
Aster alpinus L. subsp. alpinus |
|
|||
Carduus candicans W. & K. subsp. candicans |
||||
Carduus carduelis (L.) Gren. |
|
|||
Carduus hamulosus Ehrh. subsp. hamulosus |
||||
Carlina acaulis L. subsp. acaulis |
Вилино сито, краљевац, белотрн |
***** |
||
Carlina acaulis L. subsp. caulescens (Lam.) Schubl. & G. Martens |
|
|||
Centaurea reichenbachii DC. |
|
|||
Centaurea chrysolepis Vis. |
|
|||
Centaurea cuneifolia Sibth. & Sm. subsp. pallida (Friv.) Hayek |
|
|||
Centaurea ipecensis Rech. fil. |
|
|||
Centaurea jacea L. subsp. banatica Hayek |
|
|||
Centaurea kosaninii Hayek |
|
|
||
Centaurea macroptilon Borbás |
|
|||
Centaurea nigrescens Willd. subsp. nigrescens |
|
|||
Centaurea phrygia L. subsp. bosniaca (Murb.) Hayek |
|
|
||
Centaurea triniifolia Heuffel |
|
|
||
Cirsium oleraceum (L.) Scop. |
|
|||
Crepis alpestris (Jacq.) Tausch |
|
|||
Crepis mollis (Jacq.) Ascherson subsp. mollis |
|
|||
Cyanus tuberosus (Vis.) Soják |
|
|||
Cyanus velenovskyi (Adamović) Wagenitz & Greuter |
|
|||
Echinops bannaticus Schrader |
||||
Echinops microcephalus Sibth. & Sm. |
|
|
||
Echinops ritro L. subsp. ruthenicus (Bieb.) Nyman |
||||
Erigeron uniflorus L. subsp. uniflorus |
|
|||
Galatella albanica Degen |
|
|||
Galatella cana (Waldst. & Kit.) Nees |
|
|||
Galatella linosyris (L.) Reichenb. fil. subsp. linosyris |
|
|
||
Galatella sedifolia (L.) Greuter subsp. sedifolia |
||||
Gnaphalium pichleri Murb. |
|
|||
Inula helenium L. subsp. helenium |
Оман, девесиље |
***** |
||
Jacobaea abrotanifolia (L.) Moench subsp. carpathica(Herbich) B. Nord. & Greuter |
|
|||
Jacobaea subalpina (W. D. J. Koch) Pelser & Veldkamp |
|
|||
Jurinea mollis (L.) Reichenb. subsp. subhastata Pančić |
|
|||
Lactuca pancicii (Vis.) N. Kilian & Greuter |
|
|||
Petasites hybridus (L.) P. Gaertner, B. Meyer & Scherb. subsp. hybridus |
Лопух, репух, репушина |
***** |
||
Reichardia dichotoma (DC.) Freyn |
Крупнолисна рајхардија |
|
||
Scorzonera doriae Degen & Bald. |
|
|||
Scorzonera parviflora Jacq. |
|
|
||
Scorzoneroides cichoriacea (Ten.) Greuter |
|
|
||
Scorzoneroides montana (Lam.) Holub subsp. breviscapa(DC.) Greuter |
|
|||
Scorzoneroides rilaensis (Hayek) Holub |
|
|||
Senecio doria L. |
|
|
||
Solidago virgaurea L. subsp. virgaurea |
Златица, поганска трава |
***** |
||
Sonchus palustris L. |
|
|||
Taraxacum bessarabicum (Hornem.) Hand.-Mazz. |
|
|||
Taraxacum janchenii Kirschner & Štěpánek |
|
|||
Taraxacum serotinum (Waldst. & Kit.) Fisch. |
|
|
||
Tephroseris integrifolia (L.) Holub subsp. aucheri (DC.) B. Nord. |
|
|||
Tephroseris integrifolia (L.) Holub subsp. aurantiaca(Willd.) B. Nord. |
|
|||
Tephroseris papposa (Reichenb.) Schur subsp. wagneri(Degen) B. Nord. |
|
|||
Tragopogon pterodes Pančić ex Petrović |
|
|
||
Tragopogon tommasinii Schultz-Bip. |
|
|||
Tripolium pannonicum (Jacq.) Dobrocz. subsp. pannonicum |
|
|||
Campanulaceae (звончићи) |
Asyneuma anthericoides (Janka) Bornm. |
|
||
Campanula alpina Jacq. subsp. orbelica (Pančić) Urum. |
|
|||
Campanula crassipes Heuffel |
|
|||
Campanula latifolia L. |
|
|||
Campanula lingulata Waldst. & Kit. |
|
|||
Campanula patula L. subsp. epigaea (Janka) Hayek |
|
|||
Campanula phrygia Jaub. & Spach |
|
|
||
Campanula scheuchzeri Vill. subsp. scheuchzeri |
|
|||
Campanula sibirica L. subsp. divergentiformis (Jáv.) Domin |
|
|||
Campanula versicolor Andrews |
|
|||
Edraianthus graminifolius (L.) DC. subsp. graminifolius |
|
|||
Edraianthus jugoslavicus Lakušić |
|
|||
Phyteuma confusum A. Kerner |
|
|||
Phyteuma pseudorbiculare Pant. |
|
|||
CELASTRALES |
Staphyleaceae |
Staphylea pinnata L. |
Клокочика |
|
CENTROSPERMAE |
Caryophyllaceae (каранфили) |
Atocion lerchenfeldianum (Baumg.) M. Popp |
|
|
Atocion rupestre (L.) B. Oxelman |
|
|
||
Dianthus gracilis Sibth. & Sm. subsp. armerioides (Griseb.) Tutin |
|
|||
Dianthus microlepis Boiss. subsp. microlepis |
|
|||
Dianthus pelviformis Heuffel |
|
|||
Dianthus pinifolius Sibth. & Sm. subsp. pinifolius |
|
|
||
Dianthus sylvestris Wulfen subsp. bertisceus Rech. fil. |
|
|
||
Gypsophila paniculata L. |
Шлајер, бела сапуњача, шушуљак |
|||
Gypsophila spergulifolia Griseb. |
|
|||
Heliosperma macranthum Pančić |
|
|||
Herniaria glabra L. subsp. glabra |
Сипаница, језерозлатка, килавица |
***** |
||
Herniaria hirsuta L. |
Длакава сипаница |
***** |
||
Herniaria incana Lam. subsp. incana |
Сива сипаница |
***** |
||
Moehringia bavarica (L.) Gren. |
|
|
||
Moehringia pendula (Waldst. & Kit.) Fenzl |
|
|||
Silene bupleuroides L. |
||||
Silene frivaldszkyana Hampe |
|
|||
Silene multicaulis Guss. subsp. multicaulis |
|
|||
Silene skorpilii Velen. |
|
|||
Silene viridiflora L. |
|
|||
Silene viscosa (L.) Pers |
Лепљиви пуцавац |
|||
Spergularia media (L.) C. Presl subsp. media |
|
|||
Spergularia salina J. Presl & C. Presl |
|
|||
Chenopodiaceae (лободе) |
Bassia laniflora (S. G. Gmelin) A. J. Scott |
|
||
Bassia prostrata (L.) A. J. Scott |
||||
Beta trigyna Waldst. & Kit. |
||||
Ceratoides latens (J. F. Gmelin) Reveal and Holmgren |
||||
Suaeda prostrata Pallas |
||||
CONIFERALES |
Cupressaceae |
Juniperus communis L. subsp. communis |
Клека, вења, клекиња |
***** |
Juniperus communis L. subsp. alpina (Suter) Čelak. |
Ниска клека, клечица, клек |
***** |
||
CYPERALES |
Cyperaceae (оштрице) |
Eleocharis acicularis (L.) Roemer & Schultes |
|
|
Carex acuta L. |
||||
Carex arenaria L. |
||||
Carex brevicollis DC. |
||||
Carex davalliana Sm. |
|
|||
Carex depauperata Curtis ex With. |
|
|||
Carex serotina Mérat subsp. serotina |
||||
Carex stenophylla Wahlenb. |
|
|||
Cyperus glomeratus L. |
|
|||
DIPSACALES |
Dipsacaceae |
Knautia ambigua Boiss. & Orph. |
||
Knautia longifolia (Waldst. & Kit.) Koch |
|
|||
Knautia macedonica Griseb. |
|
|||
Knautia midzorensis Form. |
|
|||
Pterocephalus plumosus (L.) Coulter |
|
|||
Scabiosa cinerea Lapeyr. ex Lam. |
|
|||
Scabiosa columbaria L. subsp. banatica (Waldst. & Kit.) Diklić |
|
|||
Scabiosa crenata Cyr. subsp. crenata |
|
|||
Scabiosa fumarioides Vis. & Pančić |
|
|||
Scabiosa graminifolia L. subsp. graminifolia |
|
|||
Scabiosa ochroleuca L. subsp. balcanica (Velen.) Stoj. & Stefanov |
|
|||
Scabiosa rotata Bieb. |
|
|||
Scabiosa silenifolia Waldst. & Kit. |
|
|||
Succisa pratensis Moench |
Пискавац |
|||
Valerianaceae |
Valeriana bertiscea Pančić |
|
||
Valeriana pancicii Halácsy & Bald. |
|
|||
Valeriana sambucifolia Mikan ex Pohl |
|
|||
Valeriana tuberosa L. |
|
|||
ERICALES |
Empetraceae |
Empetrum hermaphroditum Lange ex Hagerup |
|
|
Ericaceae |
Arctostaphylos uva- ursi (L.) Sprengel |
Медвеђе грожђе, медвеђе уво |
||
Vaccinium myrtillus L. |
Боровница, боровица, бросница |
***** |
||
FAGALES |
Betulaceae |
Betula pendula Roth |
Бреза, бриза, брез |
***** |
Corylaceae |
Corylus colurna L. |
Мечја леска, диволеска |
||
Fagaceae |
Castanea sativa Miller |
|
||
Quercus robur L. subsp. pedunculiflora (K. Koch) Menitsky |
Степски лужњак |
|||
GENTIANALES |
Gentianaceae |
Centaurium erythraea Rafin. subsp. erythraea |
Кичица, китица, трава од грознице |
***** |
Gentiana asclepiadea L. subsp. asclepiadea |
Свећица, сириштара, |
***** |
||
Gentiana cruciata L. subsp. cruciata |
Прострел, крстаста линцура, прострео |
***** |
||
Gentiana lutea L. subsp. symphyandra (Murb.) Hayek |
Балканска линцура |
|||
Gentiana pneumonanthe L. subsp. pneumonanthe |
Мала свећица |
|||
Gentiana punctata L. |
|
|||
Gentianella albanica (Jáv.) J. Holub |
|
|
||
Gentianella ciliata (L.) Borkh. subsp. ciliata |
|
|||
Rubiaceae |
Asperula purpurea (L.) Ehrend. subsp. apiculata (Sibth. & Sm.) Ehrend. |
|
||
Asperula scutellaris Vis. |
|
|||
Crucianella graeca Boiss. |
|
|||
Galium boreale L. subsp. boreale |
|
|||
Galium divaricatum Pourret ex Lam. |
|
|||
Galium firmum Tausch |
|
|||
Galium flavescens Borbás |
|
|||
Galium laconicum Boiss. & Heldr. |
|
|||
Galium mirum Rech. fil. |
|
|||
Galium odoratum (L.) Scop. |
Лазаркиња, броћаница, |
***** |
||
Galium pseudaristatum Schur |
|
|||
Galium rubioides L. subsp. rubioides |
||||
Galium verticillatum Danth. |
|
|||
Galium volhynicum Pobed. |
|
|||
GERANIALES |
Euphorbiaceae (млечике) |
Euphorbia carniolica Jacq. |
|
|
Euphorbia lingulata Heuffel |
|
|||
Euphorbia pancicii G. Beck |
|
|||
Euphorbia serpentini Novak |
|
|||
Euphorbia subhastata Vis. & Pančić |
|
|||
Geraniaceae |
Erodium hoefftianum C. A. Meyer subsp. hoefftianum |
|
||
Geranium caeruleatum Schur |
|
|||
Geranium macrorrhizum L. |
|
|||
Geranium nodosum L. |
|
|||
Geranium robertianum L. subsp. robertianum |
Жива трава, пастирска иглица, иглица |
***** |
||
Geranium subcaulescens L’Hér. ex DC. |
|
|||
Geranium versicolor L. |
|
|||
Linaceae
|
Linum corymbulosum Reichenb. |
|
||
Linum extraaxillare Kit. |
|
|||
Linum trigynum L. |
Француски лан |
|||
Linum nervosum Waldst. & Kit. subsp. nervosum |
|
|||
Linum tauricum Willd. subsp. serbicum (Podp.) Petrova |
||||
GRAMINALES |
Poaceae (траве) |
Agropyron cristatum (L.) Gaertner subsp. pectinatum(Bieb.) Tzvelev |
||
Beckmannia eruciformis (L.) Host subsp. eruciformis |
||||
Crypsis aculeata (L.) Aiton |
||||
Crypsis schoenoides (L.) Lam. |
||||
Micropyrum tenellum (L.) Link |
|
|
||
Pholiurus pannonicus (Host) Trin. |
||||
Secale sylvestre Host |
||||
Sesleria serbica (Adamović) Ujhelyi |
|
|||
Sesleria tenerrima (Fritsch) Hayek |
|
|||
Stipa novakii Martinovský |
|
|||
Trisetum sibiricum Rupr. subsp. sibiricum |
|
|||
GUTTIFERALES |
Hypericaceae (Guttiferae) |
Hypericum androsaemum L. |
Крвавац |
|
Hypericum barbatum Jacq. |
Трепљасти кантарион, пљускавица трепљаста |
***** |
||
Hypericum elegans Stephan ex Willd. |
|
|||
Hypericum maculatum Crantz |
Планински кантарион |
***** |
||
Hypericum perforatum L. |
Кантарион, богородичина трава, крвавац |
***** |
||
Hypericum rochelii Griseb. & Schenk |
|
|||
Hypericum rumelicum Boiss. subsp. rumelicum |
Румелијски кантарион, издашљивица |
***** |
||
HELOBIAE |
Hydrocharitaceae |
Stratiotes aloides L. |
Тестерица |
|
Zannichelliaceae |
Zannichellia palustris L. |
|||
LILIIFLORAE |
Amaryllidaceae |
Galanthus elwesii Hooker fil. subsp. elwesii |
|
Прилог II |
Galanthus nivalis L. subsp. nivalis |
Висибаба |
Прилог II |
||
Leucojum aestivum L. subsp. aestivum |
|
|||
Leucojum vernum L. |
|
|||
Narcissus radiiflorus Salisb. |
Нарцис, суноврат |
|||
Sternbergia colchiciflora Waldst. & Kit. |
Бабалушка |
Прилог II |
||
Iridaceae (ириси) |
Crocus alexandri Ničić ex Velen. |
|
||
Crocus kosaninii Pulević |
|
|||
Crocus scardicus Košanin |
|
|||
Crocus weldenii Hoppe & Fürnrohr |
|
|||
Iris pseudoacorus L. |
Барска перуница, жута перуника, дивља перуника |
***** |
||
Iris pumila L. subsp. pumila |
Патуљаста перуника |
|||
Liliaceaae (љиљани)
|
Allium angulosum L |
. |
|
|
Allium flavescens Besser |
||||
Allium atropurpureum Waldst. & Kit. |
Пурпурноцрни лук |
|||
Allium melanantherum Pančić |
|
|
||
Allium lusitanicum Lam. |
|
|
||
Allium ursinum L. subsp. ucrainicum Kleopow & Oxner |
Сремуш, медвеђи лук, цремош |
***** |
||
Allium victorialis L. |
|
|||
Asphodeline liburnica (Scop.) Reichenb. |
|
|
||
Colchicum autumnale L. |
Јесењи мразовац |
|||
Colchicum hungaricum Janka |
|
|||
Fritillaria montana Hoppe |
Дегенова кошутица, Дегенова коцкавица |
|
||
Fritillaria meleagris L. subsp. meleagris |
Кошутица |
|
||
Gagea bohemica (Zauschner) Schultes & Schultes fil. subsp. bohemica |
|
|||
Gagea pusilla (F. W. Schmidt) Schultes & Schultes fil. subsp. pusilla |
||||
Lilium carniolicum Bernh. ex Koch subsp. albanicum(Griseb.) Hayek |
|
|||
Lilium martagon L. |
Шумски љиљан |
|||
Maianthemum bifolium (L.) F. W. Schmidt |
|
|||
Narthecium scardicum Košanin |
|
|
||
Ornithogalum boucheanum Ascherson |
||||
Ornithogalum montanum Cyr. |
||||
Ornithogalum sibthorpii W. Greuter |
||||
Ruscus aculeatus L. |
Веприна, кострика, шимширика |
***** |
||
Ruscus hypoglossum L. |
Језичаста кострика, веприна, непричац |
***** |
||
Streptopus amplexifolius (L.) DC. subsp. amplexifolius |
|
|
||
Veratrum nigrum L. |
Црна чемерика, kинавка |
***** |
||
MALVALES |
Malvaceae (слезови) |
Althaea officinalis L. |
Бели слез, питоми слез, слезовина |
***** |
Tiliaceae |
Tilia cordata Miller subsp. cordata |
Ситнолисна липа, зимска липа, липолист |
***** |
|
Tilia rubra DC. subsp. rubra |
Кавкаска липа |
|||
Tilia tomentosa Moench |
Бела липа, сребрна липа, сребрнаста липа |
***** |
||
MICROSPERMAE |
Orchidaceae (орхидеје) |
Anacamptis pyramidalis (L.) L.C.M. Richard |
Прилог II |
|
Cephalanthera damasonium (Miller) Druce |
|
Прилог II |
||
Cephalanthera longifolia (L.) Fritsch |
Заврата бела |
Прилог II |
||
Cephalanthera rubra (L.) L. C. M. Richard |
Заврата црвена |
Прилог II |
||
Dactylorhiza latifolia (L.) Soó |
|
Прилог II |
||
Dactylorhiza romana (Sebast. & Mauri) Soó |
|
Прилог II |
||
Dactylorhiza x serbica (Fleischm.) Soó |
|
Прилог II |
||
Epipactis helleborine (L.) Crantz subsp. helleborine |
Калужђарка |
Прилог II |
||
Gymnadenia conopsea (L.) R. Br. subsp. conopsea |
Врањак |
Прилог II |
||
Gymnadenia odoratissima (L.) L. C. M. Richard subsp.odoratissima |
Миришљави врањак |
Прилог II |
||
Limodorum abortivum (L.) Schwarz |
|
Прилог II |
||
Listera ovata (L.) R. Br. |
Чопотац, дволист, милогледче |
Прилог II |
||
Neottia nidus-avis (L.) L. C. M. Richard |
Гнездовица, самоједа |
Прилог II |
||
Orchis morio L. |
Салеп |
Прилог II |
||
Orchis purpurea Hudson |
Каћунак пурпурни |
Прилог II |
||
Orchis simia Lam. |
Каћунак мали |
Прилог II |
||
Orchis tridentata Scop. |
Каћунак мали |
Прилог II |
||
Platanthera bifolia (L.) L. C. M. Richard subsp. bifolia |
Вимењак |
Прилог II |
||
MYRTALES |
Lythraceae |
Lythrum tribracteatum Salzm. & Sprengel |
||
Peplis portula L. |
||||
Onagraceae |
Epilobium anagallidifolium Lam. |
|
|
|
Epilobium gemmascens C. A. Meyer |
|
|
||
Epilobium hirsutum L. |
Длакави ноћурак, руњави ноћурак |
***** |
||
Epilobium montanum L. |
Свиловина |
***** |
||
Epilobium parviflorum Schreber |
Врбовка, ноћура |
***** |
||
Trapaceae |
Trapa natans L. |
Водени орашак |
||
PLANTAGINALES |
Plantaginaceae |
Plantago gentianoides Sibth. & Sm. |
|
|
Plantago reniformis G. Beck |
|
|
||
Plantago tenuiflora Waldst. & Kit. |
||||
PLUMBAGINALES |
Plumbaginaceae |
Limonium gmelinii (Willd.) O. Kuntze subsp. gmelinii |
||
POLYGONALES |
Polygonaceae |
Rumex balcanicus Rech. fil. |
|
|
Rumex thyrsiflorus Fingerh. subsp. thyrsiflorus |
|
|||
Bistorta officinalis Delarbre subsp. officinalis |
Желудњак |
***** |
||
PRIMULALES |
Primulaceae |
Androsace maxima L. subsp. maxima |
Мужица |
|
Cyclamen hederifolium subsp. hederifolium Aiton |
Вилина косица |
Прилог II |
||
Cyclamen purpurascens subsp. purpurascens Miller |
Циклама |
Прилог II |
||
Primula elatior (L.) Hill |
Јаглика, јаглац, јагорчевина |
***** |
||
Primula minima L. |
|
|||
Primula veris L. |
Јагорчика, крстаста, јаглика |
***** |
||
Primula acaulis (L.) Hill subsp. acaulis |
Јагорчевина, јагорчина, јаглич |
***** |
||
Soldanella chysosticta Kress |
||||
RANALES |
Ranunculaceae (љутићи) |
Aconitum burnatii Gayer subsp. pentheri (Hayek) Jalas |
||
Aconitum lycoctonum L. subsp. vulparia (Reichenb.) Nyman |
Вучји корен, отровни жутац, црвљивача |
|||
Aconitum toxicum Reichenb. subsp. bosniacum (G. Beck) Niketić |
||||
Anemone narcissifolia L. subsp. narcissifolia |
|
|||
Aquilegia blecicii Podobnik |
|
|||
Helleborus serbicus Adamović |
|
|||
Hepatica nobilis Schreber |
Крстати копривњак |
***** |
||
Pulsatilla pratensis (L.) Miller subsp. hungarica Soó |
Ливадска саса |
|
||
Ranunculus concinnatus Schott |
|
|
||
Ranunculus flammula L. subsp. flammula |
|
|||
Ranunculus fontanus C. Presl |
|
|
||
Ranunculus neapolitanus Ten. |
|
|||
Ranunculus rumelicus Griseb. |
|
|
||
Ranunculus serbicus Vis. |
|
|
||
Trollius europaeus L. subsp. transsilvanicus (Schur) Domin |
|
|||
RHAMNALES |
Rhamnaceae |
Frangula dodonei Ard. subsp. dodonei |
Крушина, пасјаковина, кркавина |
***** |
Frangula rupestris (Scop.) Schur |
|
|||
Rhamnus orbiculata Bornm. |
||||
RHOEDALES |
Brassicaceae (Cruciferae) (крсташице) |
Alyssum markgrafii O. E. Schulz ex Markgraf |
|
|
Alyssum wierzbickii Heuffel |
|
|||
Brassica elongata Ehrh. subsp. elongata |
|
|||
Cardamine pancicii Hayek |
|
|||
Cardamine parviflora L. |
|
|||
Draba korabensis Kummerle&Degen ex Jáv. |
|
|||
Erysimum cheiranthoides L. subsp. cheiranthoides |
|
|||
Euclidium syriacum (L.) R.Br. |
|
|||
Hesperis dinarica G. Beck |
|
|
||
Hesperis sylvestris Crantz |
|
|||
Kernera saxatilis (L.) Sweet subsp. saxatilis |
|
|
||
Malcolmia orsiniana (Ten.) Ten. subsp. serbica (Pančić) Greuter & Burdet |
|
|||
Thlaspi bellidifolium Griseb. |
|
|||
ROSALES |
Crassulaceae |
Rhodiola rosea L. subsp. rosea |
|
|
Sedum grisebachii Boiss. & Heldr. |
|
|||
Sedum magellense Ten. subsp. olympicum (Boiss.) Greuter & Burdet |
|
|||
Sedum caespitosum (Cav.) DC. |
||||
Sedum villosum L. |
|
|||
Sempervivum kosaninii Praeger |
|
|
||
Sempervivum zeleborii Schott. |
|
|||
Fabaceae (Leguminosae) (лептирњаче) |
Anthyllis vulneraria L. |
Рањеница |
***** |
|
Anthyllis vulneraria L. subsp. alpestris (Hegetschw.) Ascherson & Graebner |
|
|||
Astragalus asper Jacq. |
|
|
||
Astragalus austriacus (L.) Lam. |
||||
Astragalus contortuplicatus L. |
|
|||
Coronilla coronata L. |
|
|
||
Cytisus jankae Velen. |
|
|||
Cytisus hirsutus L. subsp. polytrichus (Bieb.) Hayek |
|
|||
Cytisus ratisbonensis Schaeffer |
|
|
||
Genista subcapitata Pančić |
|
|||
Glycirrhiza glabra L. |
Слатки корен, коњеда, слацић |
|||
Lathyrus binatus Pančić |
|
|||
Lathyrus inconspicuus L. |
|
|||
Lathyrus pallescens (Bieb.) C. Koch |
|
|||
Melilotus neapolitanus Ten. |
|
|||
Onobrychis arenaria (Kit.) DC. subsp. lasiostachya (Boiss.) Hayek |
|
|||
Onobrychis oxyodonta Boiss. |
|
|||
Oxythropis pilosa (L.) DC. |
Маљави козинац |
|||
Securigera elegans (Pančić) Lassen |
|
|||
Trifolium cherleri L. |
|
|||
Trifolium heldreichianum Hausskn. |
|
|||
Trifolium michelianum Savi |
|
|||
Trifolium ornithopodioides L. |
|
|||
Trifolium phleoides Pourret ex Willd. subsp. phleoides |
|
|
||
Trifolium physodes Steven ex Bieb. |
|
|||
Trifolium tenuifolium Ten. |
|
|||
Trifolium trichopterum Pančić |
|
|||
Vicia biennis L. |
|
|||
Vicia sparsiflora L. |
|
|
||
Grossulariaceae |
Ribes alpinum L. |
|
||
Ribes multiflorum Kit. ex Roemer & Schultes subsp.multiflorum |
|
|||
Ribes uva-crispa L. subsp. uva-crispa |
|
|||
Rosaceae (руже) |
Alchemilla sp. |
Вирак, вирић, веркута |
***** |
|
Crataegus laevigata (Poiret) DC. |
Црвени глог, глоговина, чобанчица |
***** |
||
Crataegus monogyna Jacq. subsp. monogyna |
Бели глог, глог, четица |
***** |
||
Crataegus nigra Waldst. & Kit. |
|
|||
Crataegus pentagyna Waldst. & Kit. ex Willd. subsp.pentagyna |
Петостубичасти глог |
***** |
||
Comarum palustre L. |
Барски петолист |
|||
Drymocallis rupestris (L.) Soják |
|
|||
Fragaria vesca L. subsp. vesca |
Шумска јагода, јагода, мамица |
***** |
||
Geum reptans L. |
|
|||
Potentilla apennina Ten. subsp. apennina |
|
|||
Potentilla caulescens L. subsp. caulescens |
|
|||
Potentilla chrysantha Trev. subsp. amphibola (Schur) Soják |
|
|||
Potentilla erecta (L.) Räuschel |
Срчењак, срчењача |
***** |
||
Potentilla montenegrina Pant. |
|
|||
Potentilla speciosa Willd. |
||||
Potentilla visianii Pančić |
|
|||
Prunus tenella Batsch |
Степски бадем |
|||
Rosa canina L. |
Дивља ружа, шипак, шипурак |
***** |
||
Sorbus chamaemespilus (L.) Crantz |
|
|
||
Saxifragaceae |
Saxifraga aizoides L. |
|||
Saxifraga bulbifera L. |
||||
Saxifraga carpetana Boiss. & Reuter subsp. graeca (Boiss. & Heldr.) D. A. Webb |
||||
Saxifraga federici-augusti Biasol. subsp. federici-augusti |
||||
Saxifraga federici-augusti Biasol. subsp. grisebachii (Degen & Dörfler) D. A. Webb |
||||
Saxifraga glabella Bertol. |
||||
Saxifraga pedemontana All. subsp. cymosa Engler |
||||
Saxifraga stellaris L. subsp. engleri P. Fourn. |
||||
RUTALES |
Rutaceae |
Haplophyllum boissieranum Vis. & Pančić |
||
SALICALES |
Salicaceae |
Salix aurita L. |
||
Salix herbacea L. |
||||
Salix pentandra L. |
||||
Salix rosmarinifolia L. |
Рузмаринолисна врба |
|||
SANTALALES |
Santalaceae |
Comandra elegans (Rochel ex Reichenb.) Reichenb. fil. |
Командра |
|
SPATHIFLORAE |
Araceae |
Acorus calamus L. |
Иђирот |
|
Arum orientale Bieb. subsp. orientale |
||||
Arum petteri Schott |
||||
THYMELAEALES |
Thymeleaceae |
Daphne blagayana Freyer |
||
Daphne cneorum L. subsp. cneorum |
||||
Thymelaea passerina (L.) Cosson & Germ. subsp.passerina |
||||
TUBIFLORAE |
Boraginaceae |
Cynoglossum germanicum Jacq. subsp. germanicum |
||
Halacsya sendtneri (Boiss.) Dörfler |
||||
Heliotropium supinum L. |
||||
Onosma pseudarenaria Schur subsp. fallax Borbás |
||||
Onosma visianii G. C. Clementi |
||||
Pulmonaria angustifolia L. |
||||
Pulmonaria officinalis L. |
Плућњак, медуника |
***** |
||
Pulmonaria rubra Schott |
||||
Symphytum officinale L. subsp. officinale |
Црни гавез, гавез, врани гавез |
***** |
||
Symphytum ottomanum Friv. |
||||
Lamiaceae (Labiatae) (уснатице) |
Acinos hungaricus (Simonkai) Šilić |
|
||
Ajuga laxmannii (L.) Bentham |
Лаксманова ивица |
|
||
Clinopodium pulegium (Rochel) Bräuchler |
||||
Hyssopus officinalis L. subsp. aristatus (Godron) Briq. |
||||
Lamium album L. subsp. album |
Бела мртва коприва |
***** |
||
Leonurus cardiaca L. subsp. cardiaca |
Срдачица, коприва од срца, срченица |
***** |
||
Marrubium vulgare L. |
Бели трљан, тотрљан |
***** |
||
Micromeria croatica (Pers.) Schott |
|
|||
Origanum vulgare L. |
Оригано, Вранилова трава, враниловка |
***** |
||
Phlomis tuberosa L. |
Кртоласта гостанка |
|
||
Salvia aethiopis L. |
|
|||
Salvia argentea L. subsp. argentea |
|
|||
Salvia austriaca Jacq. |
Памук трава |
|
||
Salvia officinalis L. subsp. multiflora Gajić |
Жалфија |
|||
Salvia virgata Jacq. |
|
|||
Satureja kitaibelii Wierzb. |
Ртањски чај, Китаибелов чубар |
***** |
||
Satureja montana L. subsp. montana |
Вријесак, вресина, коњски вресак |
***** |
||
Satureja subspicata Bartl. ex Vis. subsp. subspicata |
|
|||
Scutellaria albida L. subsp. albida |
|
|||
Scutellaria albida L. subsp. velenovskyi (Rech. fil.) Greuter & Burdet |
|
|||
Scutellaria alpina L. subsp. alpina |
|
|||
Scutellaria orientalis L. subsp. pinnatifida J. R. Edmondson |
|
|||
Stachys anisochila Vis. & Pančić |
|
|||
Stachys atherocalyx C. Koch |
|
|||
Stachys plumosa Griseb. |
|
|||
Teucrium botrys L. |
|
|||
Teucrium chamaedrys L. subsp. chamaedrys |
Подубица, дубочац, зубатац |
***** |
||
Teucrium montanum L. subsp. montanum |
Трава ива, дубачац мали, дубчац |
***** |
||
Teucrium scordium L. subsp. scordioides (Schreber) Maire & Petitmengin |
|
|||
Thymus adamovicii Velen. |
|
|
||
Thymus bulgaricus (Domin & Podp.) Ronniger |
|
|||
Thymus doerfleri Ronniger |
|
|
||
Thymus longicaulis C. Presl subsp. chaubardii (Reichenb. fil.) Jalas |
|
|||
Thymus serpyllum L. |
Мајчина душица |
***** |
||
Thymus sibthorpii Bentham |
||||
Thymus zygioides Griseb. |
||||
Lentibulariaceae |
Pinguicula balcanica Casper |
|||
Utricularia australis R. Br. |
||||
Utricularia vulgaris L. |
||||
Orobanchaceae |
Orobanche esulae Pančić |
|||
Orobanche pancicii G. Beck |
||||
Orobanche serbica G. Beck & Petrović |
||||
Scrophulariaceae (зевалице) |
Euphrasia sp. |
Видац |
***** |
|
Limosella aquatica L. |
|
|
||
Linaria alpina (L.) Miller subsp. alpina |
|
|||
Linaria angustissima (Loisel.) Borbás |
|
|||
Linaria chalepensis (L.) Miller |
|
|||
Linaria peloponnesiaca Boiss. & Heldr. |
|
|||
Lindernia palustris Hartm. |
Љубор |
|
||
Melampyrum barbatum Waldst. & Kit. ex Willd. subsp.barbatum |
|
|||
Melampyrum bihariense A. Kerner |
|
|||
Melampyrum doerfleri Ronniger |
|
|
||
Melampyrum heracleoticum Boiss. & Orph. |
|
|
||
Melampyrum trichocalycinum Vandas |
|
|||
Odontites glutinosus (Bieb.) Bentham |
|
|||
Pedicularis heterodonta Pančić |
|
|
||
Pedicularis hoermanniana K. Malý |
|
|||
Pedicularis leucodon Griseb. subsp. leucodon |
|
|||
Pedicularis petiolaris Ten. |
|
|||
Rhinanthus borbasii (Dörfler) Soó subsp. borbasii |
Борбашев шушкавац |
|
||
Scrophularia aestivalis Griseb. |
|
|||
Scrophularia bosniaca Beck |
|
|
||
Scrophularia vernalis L. subsp. vernalis |
|
|||
Verbascum anisophyllum Murb. |
|
|||
Verbascum baldaccii Degen |
|
|||
Verbascum dieckianum Borbás & Degen |
|
|||
Verbascum eriophorum Godron |
|
|||
Verbascum nicolai Rohlena |
|
|
||
Veronica alpina L. subsp. alpina |
|
|||
Veronica crinita Kit. |
|
|||
Veronica officinalis L. |
Разгон, честославица |
***** |
||
Veronica scardica Griseb. subsp. scardica |
|
|||
Veronica spuria L. |
|
|||
Verbenaceae |
Verbena supina L. |
|||
UMBELLIFLORAE |
Apiaceae (Umbelliferae) (штитоноше) |
Athamanta turbith (L.) Brot. subsp. hungarica (Borbás) Tutin |
|
|
Carum rupestre Boiss. & Heldr. |
|
|||
Cervaria latifolia Andrz. ex Trautv. |
|
|||
Eryngium palmatum Pančić & Vis. |
|
|
||
Ferula heuffelii Griseb. ex Heuffel |
|
|||
Heracleum sphondylium L. subsp. verticillatum (Pančić) Brummitt |
|
|||
Holandrea schottii (Besser ex DC.) Reduron, Charpin & Pimenov |
|
|||
Oenanthe peucedanifolia Pollich |
|
|||
Pancicia serbica Vis. |
|
|||
Pastinaca hirsuta Pančić |
|
|||
Peucedanum officinale L. subsp. officinale |
|
|||
Seseli bulgaricum P. W. Ball |
|
|||
Trinia ramosissima (Fischer ex Trev.) Koch subsp.ramosissima |
|
|||
Cornaceae |
Cornus mas L. |
Дрен, дрин, дрењина |
***** |
|
URTICALES |
Ulmaceae |
Celtis australis L. subsp. australis |
Копривић, кошћела |
|
Urticaceae |
Parietaria serbica Pančić |
|
||
VIOLALES |
Cistaceae |
Fumana bonapartei Maire & Petitmengin |
|
|
Helianthemum salicifolium (L.) Miller |
|
|||
Violaceae (љубичице) |
Viola elegantula Schott |
|
|
|
Viola grisebachiana Vis. |
|
|
||
Viola latisepala Wettst. |
|
|||
Viola odorata L. |
Мирисна љубичица, питома љубичица, чубица |
***** |
||
Viola orphanidis Boiss. |
|
|||
Viola pyrenaica Ramond ex DC. subsp. pyrenaica |
Напомене:
* – Врста се штити као заштићена дивља врста, осим на деловима територије Војводине, где се штити као строго заштићена дивља врста
** – Врста се штити као заштићена дивља врста, осим на територији Војводине, где се штити као строго заштићена дивља врста
*** – Врста се штити као заштићена дивља врста, осим на територији Војводине, где није заштићена
**** – Врста се штити на подручјима до 500 m надморске висине
***** – Врста је комерцијална и на њу се односе одредбе Уредбе о стављању под контролу коришћења и промета дивље флоре и фауне
****** – Све врсте из рода Usnea spp. су комерцијалне, осим врста Usnea longissima и U. scabrata, које се штите као строго заштићене дивље врсте
Л – Ловне врсте чији су статус и режим заштите регулисани прописима из области ловства
Р – Риболовне врсте чији су статус и режим заштите регулисани прописима из области рибарства
Прилог I – Врсте присутне у Србији а налазе се на Додатку А Уредбе Комисије (ЕЗ) бр. 750/2013 од 29. јула 2013. године, која допуњује Уредбу Савета (ЕЗ) бр. 338/97 о заштити врста дивље фауне и флоре са регулисањем њихове трговине
Прилог II – Врсте присутне у Србији а налазе се на Додатку B Уредбе Комисије (ЕЗ) бр. 750/2013 од 29. јула 2013. године, која допуњује Уредбу Савета (ЕЗ) бр. 338/97 о заштити врста дивље фауне и флоре са регулисањем њихове трговине