ПРИЛОГ VIII

Заштићене дивље врсте на територији Републике Србије

 

FAUNA

CHORDATA

MAMMALIA

РЕД

ПОРОДИЦА

ВРСТА
Научни назив

ВРСТА
Српски назив

НАПОМЕНА

ARTIODACTYLA

(ПАПКАРИ)

Bovidae (шупљорози)

Rupicapra rupicapra

Дивокоза

Л

Cervidae (јелени)

Capreolus capreolus

Срна

Л

Cervus elaphus

Европски јелен, јелен обични

Л

Suidae (свиње)

Sus scrofa

Дивља свиња

Л

CARNIVORA (ЗВЕРИ)

Canidae (пси)

Canis lupus

Вук

*, Л Прилог I/II

Canis aureus

Шакал

Л

Vulpes vulpes

Лисица

Л

Felidae (мачке)

Felis silvestris

Дивља мачка

**, Л Прилог I

Mustelidae (куне)

Martes foina

Куна белица

Л

Martes martes

Куна златица

Л

Meles meles

Јазавац

Л

Mustela nivalis

Ласица

 

Mustela putorius

Мрки твор

 

ERINACEOMORPHA (ЈЕЖЕВИ)

Erinaceidae (јежеви)

Erinaceus roumanicus

Јеж

 

LAGOMORPHA (ЗЕЧЕВИ)

Leporidae (зечеви)

Lepus europaeus

Зец

Л

RODENTIA (ГЛОДАРИ)

Cricetidae (хрчкови)

Arvicola amphibius

Водена волухарица

 

Microtus agrestis

Мочварна ливадска волухарица

 

Microtus felteni

Македонска волухарица

 

Microtus guentheri

Средоземна волухарица

 

Microtus levis

Епирска волухарица

 

Gliridae (пухови)

Glis glis

Сиви пух

Л

Muridae

Apodemus epimelas

Крашки миш (мишеви)

 

Apodemus uralensis

Пољски миш

*** Прилог I

Sciuridae (веверице)

Sciurus vulgaris

Веверица

Л

SORICOMORPHA

(РОВЧИЦЕ)

Soricidae

(ровчице)

Crocidura leucodon

Пољска ровчица

 

Crocidura suaveolens

Баштенска ровчица

 
   

Neomys anomalus

Мочварна ровчица

 

Sorex araneus

Шумска ровчица

 

Sorex minutus

Мала ровчица

 

Talpidae (кртице)

Talpa europaea

Обична кртица

 

AVES

РЕД

ПОРОДИЦА

ВРСТА
Научни назив

ВРСТА
Српски назив

НАПОМЕНА

ANSERIFORMES

(ГУШЧАРИЦЕ)

Anatidae

(патке и гуске)

Anas crecca

Крџа, кржуља

Л

Anas penelope

Звиждара

Л

Anas platyrhynchos

Глувара

Л

Anas querquedula

Гроготовац, пупчаница

Л

Anser albifrons

Лисаста гуска

Л

Anser fabalis

Гуска глоговњача

Л

Aythya ferina

Риђоглава патка

Л

Branta canadensis

Канадска гуска

 

Chen caerulescens

Снежна гуска

 

Cygnus olor

Лабуд грбац

 

CHARADRIIFORMES

(ШЉУКАРИЦЕ)

Laridae

(галебови)

Larus argentatus

Сребрнасти галеб

 

Larus cachinnans

Сињи галеб

 

Larus canus

Сиви галеб

 

Larus ridibundus

Обични галеб

 

Scolopacidae (шљуке)

Scolopax rusticola

Шумска шљука

****, Л

CICONIIFORMES

(ЧАПЉЕ, РОДЕ И ИБИСИ)

Ardeidae (чапље)

Ardea cinerea

Сива чапља

Л

COLUMBIFORMES

(ГОЛУБОВИ)

Columbidae

(голубови)

Columba palumbus

Голуб гривнаш

Л

Streptopelia decaocto

Гугутка

Л

Streptopelia turtur

Грлица

Л Прилог I

FALCONIFORMES (ГРАБЉИВИЦЕ)

Accipitridae (орлови и јастребови)

Accipiter gentilis

Јастреб

Л

GALIIFORMES (КОКОШКЕ)

Phasianidae (јаребице, препелице)

Coturnix coturnix

Препелица

Л

Perdix perdix

Пољска јаребица

Л

Phasianus colchicus

Фазан

Л

GRUIFORMES

(ЖДРАЛОВИ)

Rallidae

(барске коке)

Fulica atra

Лиска

Л

Gallinula chloropus

Барска кокица

Л

PASSERIFORMES

(ПЕВАЧИЦЕ)

Corvidae

(вране)

Corvus corax

Гавран

 

Corvus cornix

Сива врана

Л

Corvus frugilegus

Гачац

Л

Corvus monedula

Чавка

 

Garrulus glandarius

Сојка

Л

Pica pica

Сврака

 

Passeridae (врапци)

Passer domesticus

Врабац покућар

 

Passer montanus

Пољски врабац

 

Sturnidae (чворци)

Sturnus vulgaris

Чворак

 

PELECANIFORMES (НЕСИТИ)

Phalacrocoracidae (вранци)

Phalacrocorax carbo

Велики вранац

Л

REPTILIA

РЕД

ПОРОДИЦА

ВРСТА
Научни назив

ВРСТА
Српски назив

НАПОМЕНА

TESTUDINES (КОРЊАЧЕ)

Testudinidae (копнене корњаче)

Testudo hermanni

Шумска корњача

***** Прилог II

SQUAMATA (ЉУСКАШИ)

Viperidae (љутице)

Vipera ammodytes

Поскок

*****

AMPHIBIA

РЕД

ПОРОДИЦА

ВРСТА
Научни назив

ВРСТА
Српски назив

НАПОМЕНА

ANURA (БЕЗРЕПИ

ВОДОЗЕМЦИ)

Ranidae (праве жабе)

Pelophylax kl. esculenta

Зелена жаба

*****

Pelophylax lessonae

Мала зелена жаба

*****

Pelophylax ridibundus

Велика зелена жаба

*****

PISCES

OSTEICHTHYES

ACTINOPTERYGII

РЕД

ПОРОДИЦА

ВРСТА
Научни назив

ВРСТА
Српски назив

НАПОМЕНА

ACIPENSERIFORMES

Acipenseridae (кечиге)

Acipenser ruthenus

Кечига

Р

CYPRINIFORMES

Cobitidae (вијуни)

Cobitis taenia

Вијун

 

Cyprinidae

(шарани)

Abramis brama

Деверика

Р

Alburnoides bipunctatus

Плиска

 

Aspius aspius

Буцов, болен

Р

Ballerus ballerus

Кесега, шпицер

 

Ballerus sapa

Црноока деверика

 

Barbus balcanicus

Поточна мрена

Р

   

Barbus barbus

Мрена

Р

Chondrostoma nasus

Скобаљ, подуст

Р

Cyprinus carpio

Шаран

Р

Gobio obtusirostris

Кркуша

Р

Leuciscus idus

Јаз

Р

Pelecus cultratus

Сабљарка

 

Romanogobio albipinnatus

Говедарка

Р

Romanogobio banaticus

Банатска кркуш а

Р

Romanogobio kessleri kessleri

Кеслерова кркуша

Р

Romanogobio uranoscopus

Танкорепа кркуша

Р

Rutilus pigus

Плотица

Р

Squalius cephalus

Клен

Р

Vimba vimba

Носара

Р

ESOCIFORMES

Esocidae (штуке)

Esox lucius

Штука

Р

GADIFORMES

Gadidae (бакаларке)

Lota lota

Манић

Р

PERCIFORMES

Blenniidae (слингуре)

Salaria fluviatilis

Слатководна слингура

 

Percidae (гргечи)

Gymnocephalus schraetser

Шрац

 

Perca fluviatilis

Гргеч

Р

Sander lucioperca

Смуђ

Р

Sander volgensis

Смуђ камењар

Р

SALMONIFORMES

Salmonidae (пастрмке)

Hucho hucho

Младица

Р

Salmo dentex

 

Р

Salmo trutta

Поточна пастрмка

Р

Thymallus thymallus

Липљен

Р

SCORPENIFORMES

Cottidae (главочи)

Cottus gobio

Пеш

 

SILURIFORMES

Siluridae (сомови)

Silurus glanis

Сом

Р

ARTHROPODA

ARACHNIDA

РЕД

ПОРОДИЦА

ВРСТА
Научни назив

ВРСТА
Српски назив

НАПОМЕНА

OPILIONES (КОСЦИ)

Ischyropsalididae

Ischyropsalis hellwigi

   

Nemastomatidae

Mitostoma olgae

   

Phalangiidae

Metaplatybunus strigosus

   

Sironidae

Siro serbicus

   

INSECTA

COLEOPTERA

(ТВРДОКРИЛЦИ)

Cetoniidae

Potosia hungarica

   

Cerambycidae

(стрижибубе)

Aegomorphus krüperi

   

Agapanthia kirbyi

   

Agapanthia osmanlis

   

Agapanthia schurmanni

   

Anarea similis

   

Brachyta balcanica

   

Cardoria scutellata

   

Cerambyx carinatus

   

Chlorophorus aegyptiacus

   

Chlorophorus hungaricus

   

Cortodera discolor

   

Cortodera holosericea

   

Cortodera flavimana

   

Cortodera villosa

   

Deroplia genei

   

Evodinus balcanicus

   

Leiopus punctulatus

   

Monochamus saltuarius

   

Neodorcadion pelleti

   

Oberea pandemontana

   

Paracorymbia pallens

   

Pedestredorcadion murrayi

   

Pedestredorcadion veluchianum zajecerense

   

Prionus (Mesoprionus) besikanus

   

Saphanus piceus ganglbaueri

   

Stenopterus similatus

   

Vadonia dojranensis

   

Vadonia imitatrix

   

Vadonia moesiaca

   

Xylosteus spinolae rufiventris

   

Xylotrechus antilope

   

Curculionidae

(сурлаши)

Cionus hypsibatus

   

Otiorhynchus (Pirostovedus) bosnicus bosnicus

   

Otiorhynchus (Podoropelmus) juglandis

   
   

Parascythopus pinicola

   

Sciaphobus (Sciaphobus) caesius

   

Trachyphloeus (Trachyphloeus) bosnicus

   

Tropiphorus serbicus

   

Scarabaeidae

Scarabaeus (Scarabaeus) typhon

   

Scarabaeus (Scarabaeus) pius

   

DIPTERA (ДВОКРИЛЦИ)

Psychodidae

Pericoma (Pericoma) affinis

   

Syrphidae

(осолике муве)

Blera fallax

   

Cheilosia brunnipennis

   

Cheilosia cumanica

   

Cheilosia fraterna

   

Cheilosia grisella

   

Cheilosia hypena

   

Cheilosia kerteszi

   

Cheilosia longula

   

Cheilosia morio

   

Cheilosia personata

   

Cheilosia pubera

   

Cheilosia rufimana

   

Cheilosia vujici

   

Criorhina ranunculi

   

Dasysyrphus lenensis

   

Dasysyrphus pauxillus

   

Eristalis picea

   

Eumerus clavatus

   

Eumerus richteri

   

Hammerschmidtia ferruginea

   

Lejota ruficornis

   

Mallota cimbiciformis

   

Mallota fuciformis

   

Meligramma cingulata

   

Merodon albifrons

   

Merodon chalybeatus

   

Merodon crymensis

   

Merodon loewi

   

Milesia semiluctifera

   

Myolepta potens

   

Paragus absidatus

   

Parasyrphus nigritarsis

   

Pelecocera tricincta

   

Pipizella bispina

   

Pipizella pennina

   

Pocota personata

   

Psilota innupta

   

Spilomyia manicata

   

Temnostoma meridionale

   

Temnostoma vespiforme

   

Trichopsomyia flavitarsis

   

Tropidia scita

   

Xylota abiens

   

Xylota florum

   

EPHEMEROPTERA (ЈЕДНОДНЕВКЕ)

Baetidae

Baetis vardarensis

   

HEMIPTERA (СТЕНИЦЕ)

Miridae

Adelphophylus balcanicus

   

Adelphocoris insignis

   

Cremnocephalus alpestris

   

HYMENOPTERA

(ОПНОКРИЛЦИ)

Apidae

Bombus confusus

   

Chalcididae

Aphasganophora bidens

   

Chalcis myrifex

   

Chalcis sispes

   

Eupelmidae

Metapelma nobilis

   

Formicidae (мрави)

Formica (Formica) lugubris

   

Formica (Formica) polyctena

   

Formica (Formica) pratensis

   

Liometopum microcephalum

   

NEUROPTERA (МРЕЖОКРИЛЦИ)

Myrmeleontidae

(мрављи лавови)

Distoleon tetragrammicus

   

Mantispidae

Mantispa styriaca

   

ODONATA

(ВИЛИНИ КОЊИЦИ)

Aeshnidae

Ophiogomphus cecilia

   

Cordulegasteridae

Cordulegaster heros

   
 

Corduliidae

Epitheca bimaculata

   

Gomphidae

Gomphus flavipes

   

Libellulidae

Leucorrhinia caudalis

   

Leucorrhinia pectoralis

   

Leucorrhinia dubia

   

ORTHOPTERA

(ПРАВОКРИЛЦИ)

Acrididae (скакавци)

Locusta migratoria

   

Miramella albanica

   

Odontopodisma albanica

   

Oropodisma macedonica

   

Paracinema tricolor bisignata

   

Podismopsis relicta

   

Stenobothrus graecus

   

Stenobothrus posthumus

   

Bradyporidae

(зрикавци)

Bradyporus dasypus

   

Gryllidae (попци)

Modicogryllus mladeni

   

Modicogryllus truncatus

   

Phaneropteridae

(зрикавци)

Ancistrura nigrovitata

   

Isophya obtusa

   

Poecilimon affinis serbicus

   

Poecilimon ampliatus

   

Poecilimon ebneri

   

Poecilimon poecilus

   

Pyrgomorphidae (скакавци)

Pyrgomorphella serbica

   

Rhaphidophoridae(пећински зрикавци)

Troglophilus lazaropolensis

   

Tettigonidae

(зрикавци)

Metrioptera (Metrioptera) arnoldi

   

Metriopterta (Metrioptera) domogledi

   

Metrioptera (Metrioptera) oblongicollis

   

Pholidoptera aptera karnyi

   

Platycleis (Modestana) ebneri

   

Psorodonotus fieberi fieberi

   

Psorodonotus fieberi illyricus

   

Psorodonotus fieberi macedonicus

   

Saga campbelli campbelli

Грабљива кобилица

 

Zeuneriana amplipennis

   

PLECOPTERA

Nemouridae

Amphinemura sulcicollis

   

Perlodidae

Perlodes microcephalus

   

Taeniopterygidae

Brachyptera seticornis

   

TRICHOPTERA

Goeridae

Silo nigricornis

   

Hydropsychidae

Hydropsyche fulvipes

   

Limnephilidae

Micropterna testacea

   

Potamophylax cingulatus

   

Philopotamidae

Wormaldia subnigra

   

MOLLUSCA

GASTROPODA

РЕД

ПОРОДИЦА

ВРСТА
Научни назив

ВРСТА
Српски назив

НАПОМЕНА

PULMONATA

Helicidae

Helix aspersa

Баштенски пуж

*****

Helix lucorum

Шумски, сиви пуж

*****

Helix pomatia

Виноградарски пуж

*****

ANNELIDAE

HIRUDINEA

РЕД

ПОРОДИЦА

ВРСТА
Научни назив

ВРСТА
Српски назив

НАПОМЕНА

ARHYNCHOBDELLIDA

Hirudinidae

Hirudo medicinalis

Медицинска пијавица

***** Прилог II

Hirudo verbana

 

Прилог II

 

OLIGOCHAETA

РЕД

ПОРОДИЦА

ВРСТА
Научни назив

ВРСТА
Српски назив

НАПОМЕНА

OPISTHOPORA

Lumbricidae

Dendrobaena rhodopensis

   

FUNGI

РЕД

ПОРОДИЦА

ВРСТА
Научни назив

ВРСТА
Српски назив

НАПОМЕНА

AGARICALES

Amanitaceae

Amanita caesarea (Scop.) Pers.

Цезарка, кнегиња, благва

 

Hygrophoraceae

Hygrophorus russula (Schaeff.) Kauffman

Црвена пужевица

 

Marasmiaceae

Marasmius oreades (Bolton) Fr.

Вилин клинчић

*****

BOLETALES

Boletaceae

Boletus aereus Bull.

Црни вргањ

*****

Boletus edulis Bull.

Вргањ, прави вргањ, јесењи вргањ

*****

Boletus pinophilus Pilát & Dermek

Боров вргањ

*****

   

Boletus reticulatus Schaeff.

Распуцани вргањ

*****

CANTHARELLALES

Cantharellaceae

Cantharellus amethysteus (Quél.) Sacc.

Аметистна лисичица

 

Cantharellus cibarius Fr.

Лисичарка

*****

Cantharellus cinereus (Pers.) Fr.

Сива лисичица

 

Cantharellus friesii Welw. & Curr.

Ситна лисичица

 

Craterellus cornucopioides (L.) Pers.

Мрка труба

*****

Hydnaceae

Hydnum repandum L.

Жута јежевица

 

PEZIZALES

Morchellaceae

Morchella elata Fr.

Високи смрчак

 

Morchella esculenta (L.) Pers.

Округли смрчак

 

Morchella vulgaris Pers.

Купасти смрчак

 

Tuberaceae

Tuber aestivum Vittad.

Летњи тартуф

*****

Tuber macrosporum Vittad.

Јесењи црни тартуф

*****

Tuber magnatum Pico

Бели тартуф

*****

RUSSULALES

Russulaceae

Lactarius deliciosus (L.) Gray

Рујница

*****

Lactarius deterrimus Gröger

Смрекина рујница

*****

Lactarius salmonicolor R. Heim & Leclair

Јелина млечница

*****

Lactarius sanguifluus (Paulet) Fr.

Полукрвна млечница

*****

Lactarius semisanguifluus R. Heim & Leclair

Винска млечница

*****

Russula cyanoxantha (Schaeff.) Fr.

Зека, зелено-љубичаста голубица

 

Russula virescens (Schaeff.) Fr.

Голубача

 

LICHENES

РЕД

ПОРОДИЦА

ВРСТА
Научни назив

ВРСТА
Српски назив

НАПОМЕНА

LECANORALES

Parmeliaceae

Cetraria islandica (L.) Ach.

исландски лишај

*****

Evernia prunastri (L.) Ach.

храстов лишај

*****

Pseudevernia furfuracea (L.) Zopf

лажни храстов лишај

 

Usnea spp.

шумска брада

******

FLORA

BRYOPHYTA

РЕД

ПОРОДИЦА

ВРСТА
Научни назив

ВРСТА
Српски назив

НАПОМЕНА

HYPNALES

Amblystegiaceae

Amblystegium saxatile Schimp.

   

Hypnaceae

Callicladium haldanianum (Grev.) H. A. Crum

   

JUNGERMANNIALES

Calypogeiaceae

Calypogeia fissa (L.) Raddi

   

Calypogeia integristipula Steph.

   

Calypogeia muelleriana (Schiffn.) Müll. Frib.

   

Calypogeia suecica (Arnell & J. Perss.) Müll. Frib.

   

Frullaniaceae

Frullania fragilifolia (Taylor) Gottsche, Lindenb. & Nees

   

Lepidoziaceae

Bazzania tricreanta (Wahlenb.) Lindb

   

Bazzania trilobata (L.) Gray

   

POTTIALES

Pottiaceae

Phascum piptocarpum Durieu & Montagne

   

PTERIDOPHYTA

РЕД

ПОРОДИЦА

ВРСТА
Научни назив

ВРСТА
Српски назив

НАПОМЕНА

FILICALES

Adianthaceae

Cryptogramma crispa (L.) R. Br. ex Hooker

 

 

Blechnaceae

Blechnum spicant (L.) Roth

Ребрача

 

Dryopteridaceae

Dryopteris carthusiana (Vill.) H. P. Fuchs

 

 

Dryopteris pallida (Bory) C. Chr. ex Maire & Petitmengin subsp. pallida

 

 

Woodsiaceae

Athyrium filix-femina (L.) Roth subsp. filix-femina

Женска папрат, папратка, навала

*****

LYCOPODIALES

Lycopodiaceae (пречице)

Huperzia selago (L.) Bernh. ex Schrank & C. F. P. Mart. subsp. selago

Ситна пречица, игличаста пречица

 

OPHIOGLOSSALES

Ophioglossaceae

Ophioglossum vulgatum L. subsp. vulgatum

   

SELAGINELLALES

Selaginellaceae

Selaginella selaginoides (L.) Beauv. ex Schrank & C. F. P. Mart.

   

SPERMATOPHYTA

РЕД

ПОРОДИЦА

ВРСТА
Научни назив

ВРСТА
Српски назив

НАПОМЕНА

ARISTOLOCHIALES

Aristolochiaceae

Asarum europaeum L.

Копитњак, коњско копито, копитник

*****

CAMPANULALES

Asteraceae (Compositae)

(главочике)

Achillea ageratifolia (Sm.) Benth. & Hooker fil. subsp.serbica (Nyman) Heimerl

   

Achillea aspleniifolia Vent.

 

 

Achillea clypeolata Sibth. & Sm.

Жута хајдучица, жута месечина

 

Achillea fraasii Schultz-Bip.

 

 

Achillea grandifolia Friv.

 

 

Achillea holosericea Sibth. & Sm.

 

 

Achillea millefolium L. subsp. millefolium

Хајдучица, столист, спориш

*****

Arctium lappa L. subsp. lappa

Чичак, чичак зелени

*****

Artemisia campestris L. subsp. lednicensis (Rchb. in Spreng.) Jáv.

   
 

 

 

Artemisia umbelliformis Lam. subsp. eriantha (Ten.) Vallès-Xirau & Oliva Brañas

 

 

Artemisia pontica L.

 

 

Artemisia santonicum L. subsp. santonicum

 

 

Aster alpinus L. subsp. alpinus

 

 

Carduus candicans W. & K. subsp. candicans

   

Carduus carduelis (L.) Gren.

 

 

Carduus hamulosus Ehrh. subsp. hamulosus

   

Carlina acaulis L. subsp. acaulis

Вилино сито, краљевац, белотрн

*****

Carlina acaulis L. subsp. caulescens (Lam.) Schubl. & G. Martens

 

 

Centaurea reichenbachii DC.

 

 

Centaurea chrysolepis Vis.

 

 

Centaurea cuneifolia Sibth. & Sm. subsp. pallida (Friv.) Hayek

 

 

Centaurea ipecensis Rech. fil.

 

 

Centaurea jacea L. subsp. banatica Hayek

 

 

Centaurea kosaninii Hayek

 

 

Centaurea macroptilon Borbás

 

 

Centaurea nigrescens Willd. subsp. nigrescens

 

 

Centaurea phrygia L. subsp. bosniaca (Murb.) Hayek

 

 

Centaurea triniifolia Heuffel

 

 

Cirsium oleraceum (L.) Scop.

 

 

Crepis alpestris (Jacq.) Tausch

 

 

Crepis mollis (Jacq.) Ascherson subsp. mollis

 

 

Cyanus tuberosus (Vis.) Soják

 

 

Cyanus velenovskyi (Adamović) Wagenitz & Greuter

 

 

Echinops bannaticus Schrader

   

Echinops microcephalus Sibth. & Sm.

 

 

Echinops ritro L. subsp. ruthenicus (Bieb.) Nyman

   

Erigeron uniflorus L. subsp. uniflorus

 

 

Galatella albanica Degen

 

 

Galatella cana (Waldst. & Kit.) Nees

 

 

Galatella linosyris (L.) Reichenb. fil. subsp. linosyris

 

 

Galatella sedifolia (L.) Greuter subsp. sedifolia

   

Gnaphalium pichleri Murb.

 

 

Inula helenium L. subsp. helenium

Оман, девесиље

*****

Jacobaea abrotanifolia (L.) Moench subsp. carpathica(Herbich) B. Nord. & Greuter

 

 

Jacobaea subalpina (W. D. J. Koch) Pelser & Veldkamp

 

 

Jurinea mollis (L.) Reichenb. subsp. subhastata Pančić

 

 

Lactuca pancicii (Vis.) N. Kilian & Greuter

 

 

Petasites hybridus (L.) P. Gaertner, B. Meyer & Scherb. subsp. hybridus

Лопух, репух, репушина

*****

Reichardia dichotoma (DC.) Freyn

Крупнолисна рајхардија

 

Scorzonera doriae Degen & Bald.

 

 

Scorzonera parviflora Jacq.

 

 

Scorzoneroides cichoriacea (Ten.) Greuter

 

 

Scorzoneroides montana (Lam.) Holub subsp. breviscapa(DC.) Greuter

 

 

Scorzoneroides rilaensis (Hayek) Holub

 

 

Senecio doria L.

 

 

Solidago virgaurea L. subsp. virgaurea

Златица, поганска трава

*****

Sonchus palustris L.

 

 

Taraxacum bessarabicum (Hornem.) Hand.-Mazz.

 

 

Taraxacum janchenii Kirschner & Štěpánek

 

 

Taraxacum serotinum (Waldst. & Kit.) Fisch.

 

 

Tephroseris integrifolia (L.) Holub subsp. aucheri (DC.) B. Nord.

 

 

Tephroseris integrifolia (L.) Holub subsp. aurantiaca(Willd.) B. Nord.

 

 

Tephroseris papposa (Reichenb.) Schur subsp. wagneri(Degen) B. Nord.

 

 

Tragopogon pterodes Pančić ex Petrović

 

 

Tragopogon tommasinii Schultz-Bip.

 

 

Tripolium pannonicum (Jacq.) Dobrocz. subsp. pannonicum

 

 

Campanulaceae

(звончићи)

Asyneuma anthericoides (Janka) Bornm.

 

 

Campanula alpina Jacq. subsp. orbelica (Pančić) Urum.

 

 

Campanula crassipes Heuffel

 

 
   

Campanula latifolia L.

 

 

Campanula lingulata Waldst. & Kit.

 

 

Campanula patula L. subsp. epigaea (Janka) Hayek

 

 

Campanula phrygia Jaub. & Spach

 

 

Campanula scheuchzeri Vill. subsp. scheuchzeri

 

 

Campanula sibirica L. subsp. divergentiformis (Jáv.) Domin

 

 

Campanula versicolor Andrews

 

 

Edraianthus graminifolius (L.) DC. subsp. graminifolius

 

 

Edraianthus jugoslavicus Lakušić

 

 

Phyteuma confusum A. Kerner

 

 

Phyteuma pseudorbiculare Pant.

 

 

CELASTRALES

Staphyleaceae

Staphylea pinnata L.

Клокочика

 

CENTROSPERMAE

Caryophyllaceae

(каранфили)

Atocion lerchenfeldianum (Baumg.) M. Popp

 

 

Atocion rupestre (L.) B. Oxelman

 

 

Dianthus gracilis Sibth. & Sm. subsp. armerioides (Griseb.) Tutin

 

 

Dianthus microlepis Boiss. subsp. microlepis

 

 

Dianthus pelviformis Heuffel

 

 

Dianthus pinifolius Sibth. & Sm. subsp. pinifolius

 

 

Dianthus sylvestris Wulfen subsp. bertisceus Rech. fil.

 

 

Gypsophila paniculata L.

Шлајер, бела сапуњача, шушуљак

 

Gypsophila spergulifolia Griseb.

 

 

Heliosperma macranthum Pančić

 

 

Herniaria glabra L. subsp. glabra

Сипаница, језерозлатка, килавица

*****

Herniaria hirsuta L.

Длакава сипаница

*****

Herniaria incana Lam. subsp. incana

Сива сипаница

*****

Moehringia bavarica (L.) Gren.

 

 

Moehringia pendula (Waldst. & Kit.) Fenzl

 

 

Silene bupleuroides L.

   

Silene frivaldszkyana Hampe

 

 

Silene multicaulis Guss. subsp. multicaulis

 

 

Silene skorpilii Velen.

 

 

Silene viridiflora L.

 

 

Silene viscosa (L.) Pers

Лепљиви пуцавац

 

Spergularia media (L.) C. Presl subsp. media

 

 

Spergularia salina J. Presl & C. Presl

 

 

Chenopodiaceae

(лободе)

Bassia laniflora (S. G. Gmelin) A. J. Scott

 

 

Bassia prostrata (L.) A. J. Scott

   

Beta trigyna Waldst. & Kit.

   

Ceratoides latens (J. F. Gmelin) Reveal and Holmgren

   

Suaeda prostrata Pallas

   

CONIFERALES

Cupressaceae

Juniperus communis L. subsp. communis

Клека, вења, клекиња

*****

Juniperus communis L. subsp. alpina (Suter) Čelak.

Ниска клека, клечица, клек

*****

CYPERALES

Cyperaceae (оштрице)

Eleocharis acicularis (L.) Roemer & Schultes

 

 

Carex acuta L.

   

Carex arenaria L.

   

Carex brevicollis DC.

   

Carex davalliana Sm.

 

 

Carex depauperata Curtis ex With.

 

 

Carex serotina Mérat subsp. serotina

   

Carex stenophylla Wahlenb.

 

 

Cyperus glomeratus L.

 

 

DIPSACALES

Dipsacaceae

Knautia ambigua Boiss. & Orph.

   

Knautia longifolia (Waldst. & Kit.) Koch

 

 

Knautia macedonica Griseb.

 

 

Knautia midzorensis Form.

 

 

Pterocephalus plumosus (L.) Coulter

 

 

Scabiosa cinerea Lapeyr. ex Lam.

 

 

Scabiosa columbaria L. subsp. banatica (Waldst. & Kit.) Diklić

 

 

Scabiosa crenata Cyr. subsp. crenata

 

 

Scabiosa fumarioides Vis. & Pančić

 

 

Scabiosa graminifolia L. subsp. graminifolia

 

 

Scabiosa ochroleuca L. subsp. balcanica (Velen.) Stoj. & Stefanov

 

 

Scabiosa rotata Bieb.

 

 

Scabiosa silenifolia Waldst. & Kit.

 

 

Succisa pratensis Moench

Пискавац

 

Valerianaceae

Valeriana bertiscea Pančić

 

   

Valeriana pancicii Halácsy & Bald.

 

 

Valeriana sambucifolia Mikan ex Pohl

 

 

Valeriana tuberosa L.

 

 

ERICALES

Empetraceae

Empetrum hermaphroditum Lange ex Hagerup

 

 

Ericaceae

Arctostaphylos uva- ursi (L.) Sprengel

Медвеђе грожђе, медвеђе уво

 

Vaccinium myrtillus L.

Боровница, боровица, бросница

*****

FAGALES

Betulaceae

Betula pendula Roth

Бреза, бриза, брез

*****

Corylaceae

Corylus colurna L.

Мечја леска, диволеска

 

Fagaceae

Castanea sativa Miller

 

 

Quercus robur L. subsp. pedunculiflora (K. Koch) Menitsky

Степски лужњак

 

GENTIANALES

Gentianaceae

Centaurium erythraea Rafin. subsp. erythraea

Кичица, китица, трава од грознице

*****

Gentiana asclepiadea L. subsp. asclepiadea

Свећица, сириштара,

*****

Gentiana cruciata L. subsp. cruciata

Прострел, крстаста линцура, прострео

*****

Gentiana lutea L. subsp. symphyandra (Murb.) Hayek

Балканска линцура

 

Gentiana pneumonanthe L. subsp. pneumonanthe

Мала свећица

 

Gentiana punctata L.

 

 

Gentianella albanica (Jáv.) J. Holub

 

 

Gentianella ciliata (L.) Borkh. subsp. ciliata

 

 

Rubiaceae

Asperula purpurea (L.) Ehrend. subsp. apiculata (Sibth. & Sm.) Ehrend.

 

 

Asperula scutellaris Vis.

 

 

Crucianella graeca Boiss.

 

 

Galium boreale L. subsp. boreale

 

 

Galium divaricatum Pourret ex Lam.

 

 

Galium firmum Tausch

 

 

Galium flavescens Borbás

 

 

Galium laconicum Boiss. & Heldr.

 

 

Galium mirum Rech. fil.

 

 

Galium odoratum (L.) Scop.

Лазаркиња, броћаница,

*****

Galium pseudaristatum Schur

 

 

Galium rubioides L. subsp. rubioides

   

Galium verticillatum Danth.

 

 

Galium volhynicum Pobed.

 

 

GERANIALES

Euphorbiaceae

(млечике)

Euphorbia carniolica Jacq.

 

 

Euphorbia lingulata Heuffel

 

 

Euphorbia pancicii G. Beck

 

 

Euphorbia serpentini Novak

 

 

Euphorbia subhastata Vis. & Pančić

 

 

Geraniaceae

Erodium hoefftianum C. A. Meyer subsp. hoefftianum

 

 

Geranium caeruleatum Schur

 

 

Geranium macrorrhizum L.

 

 

Geranium nodosum L.

 

 

Geranium robertianum L. subsp. robertianum

Жива трава, пастирска иглица, иглица

*****

Geranium subcaulescens L’Hér. ex DC.

 

 

Geranium versicolor L.

 

 

Linaceae

 

Linum corymbulosum Reichenb.

 

 

Linum extraaxillare Kit.

 

 

Linum trigynum L.

Француски лан

 

Linum nervosum Waldst. & Kit. subsp. nervosum

 

 

Linum tauricum Willd. subsp. serbicum (Podp.) Petrova

   

GRAMINALES

Poaceae (траве)

Agropyron cristatum (L.) Gaertner subsp. pectinatum(Bieb.) Tzvelev

   

Beckmannia eruciformis (L.) Host subsp. eruciformis

   

Crypsis aculeata (L.) Aiton

   

Crypsis schoenoides (L.) Lam.

   

Micropyrum tenellum (L.) Link

 

 

Pholiurus pannonicus (Host) Trin.

   

Secale sylvestre Host

   

Sesleria serbica (Adamović) Ujhelyi

 

 

Sesleria tenerrima (Fritsch) Hayek

 

 

Stipa novakii Martinovský

 

 

Trisetum sibiricum Rupr. subsp. sibiricum

 

 

GUTTIFERALES

Hypericaceae

(Guttiferae)

Hypericum androsaemum L.

Крвавац

 

Hypericum barbatum Jacq.

Трепљасти кантарион, пљускавица трепљаста

*****

Hypericum elegans Stephan ex Willd.

 

 

Hypericum maculatum Crantz

Планински кантарион

*****

Hypericum perforatum L.

Кантарион, богородичина трава, крвавац

*****

Hypericum rochelii Griseb. & Schenk

 

 
   

Hypericum rumelicum Boiss. subsp. rumelicum

Румелијски кантарион, издашљивица

*****

HELOBIAE

Hydrocharitaceae

Stratiotes aloides L.

Тестерица

 

Zannichelliaceae

Zannichellia palustris L.

   

LILIIFLORAE

Amaryllidaceae

Galanthus elwesii Hooker fil. subsp. elwesii

 

Прилог II

Galanthus nivalis L. subsp. nivalis

Висибаба

Прилог II

Leucojum aestivum L. subsp. aestivum

 

 

Leucojum vernum L.

 

 

Narcissus radiiflorus Salisb.

Нарцис, суноврат

 

Sternbergia colchiciflora Waldst. & Kit.

Бабалушка

Прилог II

Iridaceae (ириси)

Crocus alexandri Ničić ex Velen.

 

 

Crocus kosaninii Pulević

 

 

Crocus scardicus Košanin

 

 

Crocus weldenii Hoppe & Fürnrohr

 

 

Iris pseudoacorus L.

Барска перуница, жута перуника, дивља перуника

*****

Iris pumila L. subsp. pumila

Патуљаста перуника

 

Liliaceaae (љиљани)

 

Allium angulosum L

 .

 

Allium flavescens Besser

   

Allium atropurpureum Waldst. & Kit.

Пурпурноцрни лук

 

Allium melanantherum Pančić

 

 

Allium lusitanicum Lam.

 

 

Allium ursinum L. subsp. ucrainicum Kleopow & Oxner

Сремуш, медвеђи лук, цремош

*****

Allium victorialis L.

 

 

Asphodeline liburnica (Scop.) Reichenb.

 

 

Colchicum autumnale L.

Јесењи мразовац

 

Colchicum hungaricum Janka

 

 

Fritillaria montana Hoppe

Дегенова кошутица, Дегенова коцкавица

 

Fritillaria meleagris L. subsp. meleagris

Кошутица

 

Gagea bohemica (Zauschner) Schultes & Schultes fil. subsp. bohemica

 

 

Gagea pusilla (F. W. Schmidt) Schultes & Schultes fil. subsp. pusilla

   

Lilium carniolicum Bernh. ex Koch subsp. albanicum(Griseb.) Hayek

 

 

Lilium martagon L.

Шумски љиљан

 

Maianthemum bifolium (L.) F. W. Schmidt

 

 

Narthecium scardicum Košanin

 

 

Ornithogalum boucheanum Ascherson

   

Ornithogalum montanum Cyr.

   

Ornithogalum sibthorpii W. Greuter

   

Ruscus aculeatus L.

Веприна, кострика, шимширика

*****

Ruscus hypoglossum L.

Језичаста кострика, веприна, непричац

*****

Streptopus amplexifolius (L.) DC. subsp. amplexifolius

 

 

Veratrum nigrum L.

Црна чемерика, kинавка

*****

MALVALES

Malvaceae (слезови)

Althaea officinalis L.

Бели слез, питоми слез, слезовина

*****

Tiliaceae

Tilia cordata Miller subsp. cordata

Ситнолисна липа, зимска липа, липолист

*****

Tilia rubra DC. subsp. rubra

Кавкаска липа

 

Tilia tomentosa Moench

Бела липа, сребрна липа, сребрнаста липа

*****

MICROSPERMAE

Orchidaceae (орхидеје)

Anacamptis pyramidalis (L.) L.C.M. Richard

 

Прилог II

Cephalanthera damasonium (Miller) Druce

 

Прилог II

Cephalanthera longifolia (L.) Fritsch

Заврата бела

Прилог II

Cephalanthera rubra (L.) L. C. M. Richard

Заврата црвена

Прилог II

Dactylorhiza latifolia (L.) Soó

 

Прилог II

Dactylorhiza romana (Sebast. & Mauri) Soó

 

Прилог II

Dactylorhiza x serbica (Fleischm.) Soó

 

Прилог II

Epipactis helleborine (L.) Crantz subsp. helleborine

Калужђарка

Прилог II

Gymnadenia conopsea (L.) R. Br. subsp. conopsea

Врањак

Прилог II

Gymnadenia odoratissima (L.) L. C. M. Richard subsp.odoratissima

Миришљави врањак

Прилог II

Limodorum abortivum (L.) Schwarz

 

Прилог II

Listera ovata (L.) R. Br.

Чопотац, дволист, милогледче

Прилог II

Neottia nidus-avis (L.) L. C. M. Richard

Гнездовица, самоједа

Прилог II

Orchis morio L.

Салеп

Прилог II

Orchis purpurea Hudson

Каћунак пурпурни

Прилог II

Orchis simia Lam.

Каћунак мали

Прилог II

Orchis tridentata Scop.

Каћунак мали

Прилог II

Platanthera bifolia (L.) L. C. M. Richard subsp. bifolia

Вимењак

Прилог II

MYRTALES

Lythraceae

Lythrum tribracteatum Salzm. & Sprengel

   

Peplis portula L.

   

Onagraceae

Epilobium anagallidifolium Lam.

 

 

   

Epilobium gemmascens C. A. Meyer

 

 

Epilobium hirsutum L.

Длакави ноћурак, руњави ноћурак

*****

Epilobium montanum L.

Свиловина

*****

Epilobium parviflorum Schreber

Врбовка, ноћура

*****

Trapaceae

Trapa natans L.

Водени орашак

 

PLANTAGINALES

Plantaginaceae

Plantago gentianoides Sibth. & Sm.

 

 

Plantago reniformis G. Beck

 

 

Plantago tenuiflora Waldst. & Kit.

   

PLUMBAGINALES

Plumbaginaceae

Limonium gmelinii (Willd.) O. Kuntze subsp. gmelinii

   

POLYGONALES

Polygonaceae

Rumex balcanicus Rech. fil.

 

 

Rumex thyrsiflorus Fingerh. subsp. thyrsiflorus

 

 

Bistorta officinalis Delarbre subsp. officinalis

Желудњак

*****

PRIMULALES

Primulaceae

Androsace maxima L. subsp. maxima

Мужица

 

Cyclamen hederifolium subsp. hederifolium Aiton

Вилина косица

Прилог II

Cyclamen purpurascens subsp. purpurascens Miller

Циклама

Прилог II

Primula elatior (L.) Hill

Јаглика, јаглац, јагорчевина

*****

Primula minima L.

 

 

Primula veris L.

Јагорчика, крстаста, јаглика

*****

Primula acaulis (L.) Hill subsp. acaulis

Јагорчевина, јагорчина, јаглич

*****

Soldanella chysosticta Kress

   

RANALES

Ranunculaceae

(љутићи)

Aconitum burnatii Gayer subsp. pentheri (Hayek) Jalas

   

Aconitum lycoctonum L. subsp. vulparia (Reichenb.) Nyman

Вучји корен, отровни жутац, црвљивача

 

Aconitum toxicum Reichenb. subsp. bosniacum (G. Beck) Niketić

   

Anemone narcissifolia L. subsp. narcissifolia

 

 

Aquilegia blecicii Podobnik

 

 

Helleborus serbicus Adamović

 

 

Hepatica nobilis Schreber

Крстати копривњак

*****

Pulsatilla pratensis (L.) Miller subsp. hungarica Soó

Ливадска саса

 

Ranunculus concinnatus Schott

 

 

Ranunculus flammula L. subsp. flammula

 

 

Ranunculus fontanus C. Presl

 

 

Ranunculus neapolitanus Ten.

 

 

Ranunculus rumelicus Griseb.

 

 

Ranunculus serbicus Vis.

 

 

Trollius europaeus L. subsp. transsilvanicus (Schur) Domin

 

 

RHAMNALES

Rhamnaceae

Frangula dodonei Ard. subsp. dodonei

Крушина, пасјаковина, кркавина

*****

Frangula rupestris (Scop.) Schur

 

 

Rhamnus orbiculata Bornm.

   

RHOEDALES

Brassicaceae

(Cruciferae)

(крсташице)

Alyssum markgrafii O. E. Schulz ex Markgraf

 

 

Alyssum wierzbickii Heuffel

 

 

Brassica elongata Ehrh. subsp. elongata

 

 

Cardamine pancicii Hayek

 

 

Cardamine parviflora L.

 

 

Draba korabensis Kummerle&Degen ex Jáv.

 

 

Erysimum cheiranthoides L. subsp. cheiranthoides

 

 

Euclidium syriacum (L.) R.Br.

 

 

Hesperis dinarica G. Beck

 

 

Hesperis sylvestris Crantz

 

 

Kernera saxatilis (L.) Sweet subsp. saxatilis

 

 

Malcolmia orsiniana (Ten.) Ten. subsp. serbica (Pančić) Greuter & Burdet

 

 

Thlaspi bellidifolium Griseb.

 

 

ROSALES

Crassulaceae

Rhodiola rosea L. subsp. rosea

 

 

Sedum grisebachii Boiss. & Heldr.

 

 

Sedum magellense Ten. subsp. olympicum (Boiss.) Greuter & Burdet

 

 

Sedum caespitosum (Cav.) DC.

   

Sedum villosum L.

 

 

Sempervivum kosaninii Praeger

 

 

Sempervivum zeleborii Schott.

 

 

Fabaceae

(Leguminosae)

(лептирњаче)

Anthyllis vulneraria L.

Рањеница

*****

Anthyllis vulneraria L. subsp. alpestris (Hegetschw.) Ascherson & Graebner

 

 

Astragalus asper Jacq.

 

 

Astragalus austriacus (L.) Lam.

   

Astragalus contortuplicatus L.

 

 

Coronilla coronata L.

 

 

Cytisus jankae Velen.

 

 
   

Cytisus hirsutus L. subsp. polytrichus (Bieb.) Hayek

 

 

Cytisus ratisbonensis Schaeffer

 

 

Genista subcapitata Pančić

 

 

Glycirrhiza glabra L.

Слатки корен, коњеда, слацић

 

Lathyrus binatus Pančić

 

 

Lathyrus inconspicuus L.

 

 

Lathyrus pallescens (Bieb.) C. Koch

 

 

Melilotus neapolitanus Ten.

 

 

Onobrychis arenaria (Kit.) DC. subsp. lasiostachya (Boiss.) Hayek

 

 

Onobrychis oxyodonta Boiss.

 

 

Oxythropis pilosa (L.) DC.

Маљави козинац

 

Securigera elegans (Pančić) Lassen

 

 

Trifolium cherleri L.

 

 

Trifolium heldreichianum Hausskn.

 

 

Trifolium michelianum Savi

 

 

Trifolium ornithopodioides L.

 

 

Trifolium phleoides Pourret ex Willd. subsp. phleoides

 

 

Trifolium physodes Steven ex Bieb.

 

 

Trifolium tenuifolium Ten.

 

 

Trifolium trichopterum Pančić

 

 

Vicia biennis L.

 

 

Vicia sparsiflora L.

 

 

Grossulariaceae

Ribes alpinum L.

 

 

Ribes multiflorum Kit. ex Roemer & Schultes subsp.multiflorum

 

 

Ribes uva-crispa L. subsp. uva-crispa

 

 

Rosaceae (руже)

Alchemilla sp.

Вирак, вирић, веркута

*****

Crataegus laevigata (Poiret) DC.

Црвени глог, глоговина, чобанчица

*****

Crataegus monogyna Jacq. subsp. monogyna

Бели глог, глог, четица

*****

Crataegus nigra Waldst. & Kit.

 

 

Crataegus pentagyna Waldst. & Kit. ex Willd. subsp.pentagyna

Петостубичасти глог

*****

Comarum palustre L.

Барски петолист

 

Drymocallis rupestris (L.) Soják

 

 

Fragaria vesca L. subsp. vesca

Шумска јагода, јагода, мамица

*****

Geum reptans L.

 

 

Potentilla apennina Ten. subsp. apennina

 

 

Potentilla caulescens L. subsp. caulescens

 

 

Potentilla chrysantha Trev. subsp. amphibola (Schur) Soják

 

 

Potentilla erecta (L.) Räuschel

Срчењак, срчењача

*****

Potentilla montenegrina Pant.

 

 

Potentilla speciosa Willd.

   

Potentilla visianii Pančić

 

 

Prunus tenella Batsch

Степски бадем

 

Rosa canina L.

Дивља ружа, шипак, шипурак

*****

Sorbus chamaemespilus (L.) Crantz

 

 

Saxifragaceae

Saxifraga aizoides L.

   

Saxifraga bulbifera L.

   

Saxifraga carpetana Boiss. & Reuter subsp. graeca (Boiss. & Heldr.) D. A. Webb

   

Saxifraga federici-augusti Biasol. subsp. federici-augusti

   

Saxifraga federici-augusti Biasol. subsp. grisebachii (Degen & Dörfler) D. A. Webb

   

Saxifraga glabella Bertol.

   

Saxifraga pedemontana All. subsp. cymosa Engler

   

Saxifraga stellaris L. subsp. engleri P. Fourn.

   

RUTALES

Rutaceae

Haplophyllum boissieranum Vis. & Pančić

   

SALICALES

Salicaceae

Salix aurita L.

   

Salix herbacea L.

   

Salix pentandra L.

   

Salix rosmarinifolia L.

Рузмаринолисна врба

 

SANTALALES

Santalaceae

Comandra elegans (Rochel ex Reichenb.) Reichenb. fil.

Командра

 

SPATHIFLORAE

Araceae

Acorus calamus L.

Иђирот

 

Arum orientale Bieb. subsp. orientale

   

Arum petteri Schott

   

THYMELAEALES

Thymeleaceae

Daphne blagayana Freyer

   

Daphne cneorum L. subsp. cneorum

   
   

Thymelaea passerina (L.) Cosson & Germ. subsp.passerina

   

TUBIFLORAE

Boraginaceae

Cynoglossum germanicum Jacq. subsp. germanicum

   

Halacsya sendtneri (Boiss.) Dörfler

   

Heliotropium supinum L.

   

Onosma pseudarenaria Schur subsp. fallax Borbás

   

Onosma visianii G. C. Clementi

   

Pulmonaria angustifolia L.

   

Pulmonaria officinalis L.

Плућњак, медуника

*****

Pulmonaria rubra Schott

   

Symphytum officinale L. subsp. officinale

Црни гавез, гавез, врани гавез

*****

Symphytum ottomanum Friv.

   

Lamiaceae (Labiatae)

(уснатице)

Acinos hungaricus (Simonkai) Šilić

 

 

Ajuga laxmannii (L.) Bentham

Лаксманова ивица

 

Clinopodium pulegium (Rochel) Bräuchler

   

Hyssopus officinalis L. subsp. aristatus (Godron) Briq.

   

Lamium album L. subsp. album

Бела мртва коприва

*****

Leonurus cardiaca L. subsp. cardiaca

Срдачица, коприва од срца, срченица

*****

Marrubium vulgare L.

Бели трљан, тотрљан

*****

Micromeria croatica (Pers.) Schott

 

 

Origanum vulgare L.

Оригано, Вранилова трава, враниловка

*****

Phlomis tuberosa L.

Кртоласта гостанка

 

Salvia aethiopis L.

 

 

Salvia argentea L. subsp. argentea

 

 

Salvia austriaca Jacq.

Памук трава

 

Salvia officinalis L. subsp. multiflora Gajić

Жалфија

 

Salvia virgata Jacq.

 

 

Satureja kitaibelii Wierzb.

Ртањски чај, Китаибелов чубар

*****

Satureja montana L. subsp. montana

Вријесак, вресина, коњски вресак

*****

Satureja subspicata Bartl. ex Vis. subsp. subspicata

 

 

Scutellaria albida L. subsp. albida

 

 

Scutellaria albida L. subsp. velenovskyi (Rech. fil.) Greuter & Burdet

 

 

Scutellaria alpina L. subsp. alpina

 

 

Scutellaria orientalis L. subsp. pinnatifida J. R. Edmondson

 

 

Stachys anisochila Vis. & Pančić

 

 

Stachys atherocalyx C. Koch

 

 

Stachys plumosa Griseb.

 

 

Teucrium botrys L.

 

 

Teucrium chamaedrys L. subsp. chamaedrys

Подубица, дубочац, зубатац

*****

Teucrium montanum L. subsp. montanum

Трава ива, дубачац мали, дубчац

*****

Teucrium scordium L. subsp. scordioides (Schreber) Maire & Petitmengin

 

 

Thymus adamovicii Velen.

 

 

Thymus bulgaricus (Domin & Podp.) Ronniger

 

 

Thymus doerfleri Ronniger

 

 

Thymus longicaulis C. Presl subsp. chaubardii (Reichenb. fil.) Jalas

 

 

Thymus serpyllum L.

Мајчина душица

*****

Thymus sibthorpii Bentham

   

Thymus zygioides Griseb.

   

Lentibulariaceae

Pinguicula balcanica Casper

   

Utricularia australis R. Br.

   

Utricularia vulgaris L.

   

Orobanchaceae

Orobanche esulae Pančić

   

Orobanche pancicii G. Beck

   

Orobanche serbica G. Beck & Petrović

   

Scrophulariaceae

(зевалице)

Euphrasia sp.

Видац

*****

Limosella aquatica L.

 

 

Linaria alpina (L.) Miller subsp. alpina

 

 

Linaria angustissima (Loisel.) Borbás

 

 

Linaria chalepensis (L.) Miller

 

 

Linaria peloponnesiaca Boiss. & Heldr.

 

 

Lindernia palustris Hartm.

Љубор

 

Melampyrum barbatum Waldst. & Kit. ex Willd. subsp.barbatum

 

 

Melampyrum bihariense A. Kerner

 

 

Melampyrum doerfleri Ronniger

 

 

Melampyrum heracleoticum Boiss. & Orph.

 

 

Melampyrum trichocalycinum Vandas

 

 
   

Odontites glutinosus (Bieb.) Bentham

 

 

Pedicularis heterodonta Pančić

 

 

Pedicularis hoermanniana K. Malý

 

 

Pedicularis leucodon Griseb. subsp. leucodon

 

 

Pedicularis petiolaris Ten.

 

 

Rhinanthus borbasii (Dörfler) Soó subsp. borbasii

Борбашев шушкавац

 

Scrophularia aestivalis Griseb.

 

 

Scrophularia bosniaca Beck

 

 

Scrophularia vernalis L. subsp. vernalis

 

 

Verbascum anisophyllum Murb.

 

 

Verbascum baldaccii Degen

 

 

Verbascum dieckianum Borbás & Degen

 

 

Verbascum eriophorum Godron

 

 

Verbascum nicolai Rohlena

 

 

Veronica alpina L. subsp. alpina

 

 

Veronica crinita Kit.

 

 

Veronica officinalis L.

Разгон, честославица

*****

Veronica scardica Griseb. subsp. scardica

 

 

Veronica spuria L.

 

 

Verbenaceae

Verbena supina L.

   

UMBELLIFLORAE

Apiaceae (Umbelliferae)

(штитоноше)

Athamanta turbith (L.) Brot. subsp. hungarica (Borbás) Tutin

 

 

Carum rupestre Boiss. & Heldr.

 

 

Cervaria latifolia Andrz. ex Trautv.

 

 

Eryngium palmatum Pančić & Vis.

 

 

Ferula heuffelii Griseb. ex Heuffel

 

 

Heracleum sphondylium L. subsp. verticillatum (Pančić) Brummitt